JUST NU: MP och KD i storbråk om abortfrågan

2022 06 27

Det har utbrutit ett storbråk om abortfrågan mellan partierna inför valet.

Miljöpartiets Märta Stenevi brakade samman med Kristdemokraternas Ebba Busch i SVT Aktuellt 21 i kväll.

KD vill att MP skriver under

Miljöpartiet vill att Sveriges partier slår fast rätten till abort i Sveriges grundlag och även Liberalerna och Centerpartiet vill samma sak.

Kristdemokraterna har å sin sida gått ut med att alla partier bör skriva under ett särskilt abortkontrakt som visar att partierna står bakom Sveriges abortlagstiftning och lovar att försvara den vid framtida hot.

MP: Det är SD:s underskrift som behövs

– Jag tycker det vore bra om fler partier vill skriva under det här kontraktet, sa Ebba Busch i Aktuellt 21  ikväll.

MP-ledaren gav ett avvisande svar.

– Miljöpartiet har försvarat aborträtten i 40 år – sedan vi bildades – mot konservativa partier, svarade Märta Stenevi (MP).

– Det är inte vår underskrift som Ebba Bush behöver på sitt kontrakt utan det är underskrifter från sina egna riksdagsledamöter, från sina EU-parlamentariker och inte minst från sina tilltänkta regeringspartners Sverigedemokraterna.

– Och kanske även delar av Moderaterna, sa MP-ledaren i TV-rutan.

KD: Jimmie kommer skriva under

– Att man behöver upprätta ett kontrakt för att det ska vara självklart för Kristdemokraterna gör mig väldigt, väldigt orolig, sa Märta Stenevi (MP).

KD-ledaren svarade att alla högerpartier kommer att skriva under.

– Jimmie Åkesson kommer skriva under detta. Ulf Kristersson kommer skriva under detta. Kan du ge besked om att du kan tänka dig att skriva under detta, frågade Ebba Busch med riktning till MP-ledaren.

Attackerade KD:s politik

Märta Stenevi (MP) nappade inte på erbjudandet.

– Oron kring aborträtten som så många svenska kvinnor känner beror inte på vad jag har sagt eller vad Socialdemokraterna har sagt. Utan det beror på hur era företrädare har agerat under årens lopp och vilka ni väljer att sätta på tunga poster för att till exempel driva fram er nya jämställdhetspolitisk, sa Märta Stenevi (MP).

Anklagelser om lögner

Ebba Busch riktade då hård kritik mot MP-ledaren.

– Men det stämmer inte. Ni ljuger ju. Erat motstånd handlar om att ljuga om våran hållning. När vi hade ansvar för frågorna så utökades aborträtten i Sverige svarade Ebba Busch.

Miljöpartiet svarade då med att gå till attack mot SD.

– Jag förstår att ni behöver Jimmie Åkessons underskrift med tanke på hur sent Sverigedemokraterna bytte fot i den här frågan.

– Men du behöver inte våra underskrifter för vi har aldrig någonsin svajat i den här frågan, sa Märta Stenevi.

Busch öppen för grundlagsskydd

Stenevi framhöll i TV-debatten att hon istället vill ha KD:s stöd för att grundlagsskydda aborträtten.

Ebba Busch svarade inte nej på den begäran.

– Vi har öppnat för att se över det. Och vi är inte emot det. Utan vi har öppnat för att göra en översyn, en grundlagsöversyn. Men det tar lång tid, sa Ebba Busch som därför vill ha aborträttskontraktet underskrivet till att börja med.

Hårda angrepp

Men MP-ledaren sågade då Ebba Busch i direktsändning.

– För fyra år sedan lovade du att du inte under överskådlig framtid skulle samarbeta med SD. Löften från KD är inte värda pappret de är skrivna på, sa Stenevi.

– Man kan inte ljuga om vår hållning i abortlagstiftningen och man får heller inte ljuga om vad jag sagt i regeringsfrågan.

Foto: Kristdemokraterna resp. MP Henrik Svenssson Karlsson

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen