Möss invaderar svenska hem – husägare uppmanas blixtagera

2024 10 03

– Under augusti och september i år har vi gjort 74 procent fler utryckningar till husägare som fått problem med möss än förra året.

Det säger Thomas Persson Vinnersten, biolog och skadedjursexpert på Anticimex.

Enligt experten har möss börjat leta sig in i bostäder i hela Sverige.

Nu varnar Anticimex för att musangreppen kan öka ytterligare under vintern. 

– Om mössen får etablera sig i hemmet kan de dessvärre orsaka stora problem, säger Thomas Persson Vinnersten.

– De kan bygga gångar i husets isolering och gnaga på elledningar, vilket i värsta fall kan leda till kortslutningar och bränder. Dessutom kan mössens urin och avföring börja lukta samt i vissa fall sprida smitta.

Uppmanar husägare

Med anledning av den kraftiga ökningen uppmanar Anticimex husägare att vidta åtgärder för att säkra huset mot möss. Åtgärder bör vidtas så snart som möjligt för att minska risken för problem. Uppmaningen gäller alla typer av hus, men särskilt fritidshus som ofta står tomma under högsäsongen för musangrepp.

– Jag rekommenderar att man säkrar sitt fritidshus ordentligt innan det stängs för vintern, säger Thomas Persson Vinnersten.

– Det är viktigt att täta alla möjliga ingångar och hålla huset rent, särskilt utrymmen där mat förvaras. Om man inte vidtar åtgärder kan mössen ha fri tillgång till hemmet fram till våren när huset öppnas igen.

Oklara omständigheter

Anticimex kan inte förklara varför mössen vallfärdar till bostäder. 

– Exakt vad ökningen beror på vet vi inte, men en förklaring kan vara att det är mer fallfrukt i trädgårdarna i år som lockar mössen till husen. Vi får se om trenden håller i sig hela vintern, säger Thomas Persson Vinnersten.

Fem uppmaningar till hushållen

Anticimex uppmanar husägare att vidta fem åtgärder för att skydda huset mot möss:

  1. Täta huset. En mus kan ta sig igenom ett hål på 6 mm:
  • Täta synliga hål i husgrunden.
  • Täta springor vid fönster och dörrar. Det finns tätningslister som man enkelt kan montera själv.
  • Sätt metallnät med en maskvidd på högst 5 mm och trådtjocklek på minst 0,7 mm över ventiler.
  • Se till att genomföringar under diskbänken och till elementrör är tätade med stålull.
  1. Ta bort boplatser. Ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen:
  • Stapla inte ved eller trädgårdsmöbler intill fasaden.
  • Håll rent i källaren och på vinden. Förvara inte lådor på golvet.
  • Möss är duktiga på att klättra. Håll därför buskar och växtlighet intill fasaden kortklippt.
  • Klipp gräset ofta.
  1. Se till att mössen inte hittar föda inomhus:
  • Håll rent från matrester och smulor.
  • Förvara specerier i täta glasbehållare.
  • Töm skafferiet i sommarstugan. Något som ofta glöms är djurfoder, stearinljus och fast tvål som också är föda för mössen.
  1. Se till att mössen inte hittar föda runt huset:
  • Mata inte fåglar eftersom mössen lockas till spillresterna på marken.
  • Plocka bort fallfrukt på marken.
  • Släng sopor ofta och ställ sopbehållare och kompost en bit från huset med täta lock på.
  1. Övervaka digitalt och använd slagfällor på ett effektivt och säkert sätt:
  • Övervaka dolda utrymmen med en digital skadedjurskontroll.
  • Placera slagfällor längs med väggar och i dolda utrymmen som vind, källare och förråd. Säkerställ att barn och husdjur inte kan komma åt slagfällorna. Få in som rutin att vittja och ladda om slagfällorna ofta. Använd ett klibbigt bete, till exempel choklad, nougat, jordnötssmör, leverpastej eller kaviar. Undvik den klassiska osten eftersom den torkar ut för snabbt.

Källa: Anticimex

Foto: Y. Dinata

Text: Redaktionen


14 februari 2026

ELGIGANTEN: Då ska du aldrig ladda mobilen

2026 02 14

Vinterkylan behåller greppet om i princip hela landet.

Kylan innebär en utmaning på flera sätt.

Bland annat när det kommer till mobiltelefoner och batteritid.

Men det finns flera sätt för att skydda telefonen, men också viktiga saker att tänka på för att den inte ska ta skada.

Elgiganten uppmanar

Elektronikjätten Elgiganten ger flera tips på vad man kan tänka på i vinterkylan.

Först och främst är det viktigt att försöka hålla telefonen så varm som möjligt när man är ute.

– På så sätt undviker du enkelt att telefonen blir för kall och utsätts för temperaturförändringar, uppger Elgiganten.

– Förvara telefonen i en ullstrumpa i en plastpåse. Ullstrumpan håller din smartphone varm och absorberar fukt, medan plastpåsen skyddar mot yttre fukt, till exempel från blöt snö.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i Europa

Ladda inte då

Det är också viktigt att inte värma upp telefonen för hastigt efter att ha varit ute, när man kommer in i värmen.

– Om du värmer upp telefonen för snabbt efter att ha varit ute finns det också risk för kondens. Kondens kan skada elektroniken inuti din telefon och kan uppstå om telefonen utsätts för kalla temperaturer, bara för att sedan läggas i en varm ficka inuti din jacka, framhåller elektronikjätten.

Det kan också vara frestande att omgående ladda telefonen efter att den har tappat batterikapacitet ute i kylan.

Men det ska man inte göra, då det kan orsaka permanenta skador på batteriet.

– Vänta också med att ladda telefonen tills den värmts upp. Om du har otur kan du riskera att telefonen kortsluts, uppger Elgiganten.

Håll batteriet laddat

Ett bra tips är också att spara batteriet så mycket som möjligt ute i kylan.

– Spara batteri genom att ställa in mobilen på batterisparläge. Skulle olyckan vara framme och du är på väg att få slut på batteri på grund av kallt väder, är det bekvämt att kunna ladda med en powerbank, men tänk på att telefonen inte får laddas när det är för kallt, framhåller elektronikkedjan.

LÄS OCKSÅ: Lyxkedja går i konkurs

Foto: P Hanaoka

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen