30 april 26

UPPGIFTER: Moskva kan attackeras

2023 01 20

Kriget kan komma till Rysslands huvudstad.

Det verkar i alla fall den ryska militärledningen oroa sig för.

Videoklipp och bilder, som The Guardian har tagit del av, visar hur massiva luftförsvarssystem monteras på höghus i Moskva.

– Systemens funktion är att avlyssna flygplan och inkommande robotar, skriver tidningen och tillägger:

– Det signalerar att Kreml förbereder sig inför en potentiell, om inte trolig, attack mot den ryska huvudstaden.

Luftförsvarssystemet som installerats på flera platser är missilsystemet Pantsir.

Systemet har en relativt kort räckvidd och används för att försvara sig mot flygplan, helikoptrar och kryssningsrobotar.

– Den ryska militären har även uppgett att Pantsir kan användas för att beskjuta drönare, framhåller The Guardian. 

Ukraina uppges vid flera tillfällen ha utfört drönarattacker mot militära mål i Ryssland.

Stor dag för Ukraina

Samtidigt väntas västvärlden förbereda flera omfattande militära stödpaket till Ukraina.

I dag, fredag, ska de 50 länder som hittills stöttat Kyiv träffas i Tyskland för att komma överens om en väg framåt.

Leopard på tapeten 

Ukraina har vädjat om stridsvagnar.

Den tysktillverkade Leopard står högst upp på önskelistan. 

Polen, Danmark och andra länder har meddelat att man är beredda att skicka en del av sina Leopard-vagnar till Ukraina, men Tyskland har hittills sagt nej.

"Försvarar sig som en djävul" 

Belins tveksamhet har fått Polens premiärminister Mateusz Morawiecki att ilskna till.

Han tror inte att Tyskland kommer att svänga och tillåta en leverans av stridsvagnarna.

– Jag är måttligt skeptiskt eftersom tyskarna försvarar sig mot detta som en djävul skyddar sig mot heligt vatten, säger ministern enligt brittiska Sky News.

Nytt amerikanskt stödpaket

Sen på torsdagskvällen, svensk tid, presenterade USA ett nytt militärt stödpaket till Ukraina.

Den nya leveransen innehåller inga stridsvagnar.

Däremot skickar Biden-regeringen 90 bepansrade fordon av modellen Stryker och 59 stridsfordon av modellen Bradley, rapporterar AP

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen