Moské har exploderat – 300 mil från Gaza

2023 10 13

Mitt under de intensiva striderna i Israel kommer rapporter om våldsamheter i ett annat land i samma del av världen.

Drygt 300 mil från krigets epicentrum har en moské sprängts i Afghanistan, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Explosionen ägde rum mitt under fredagsbönen i norra delen av landet, bekräftar den afghanska polisen.

Stort antal döda

Det rapporterats om ett “stort antal” döda och skadade.

Några siffror har ännu inte presenterats.

Afghanistans talibanregim har uttalat sig om händelsen.

– Jag fördömer den starkt, men för närvarande har jag inte all information, säger regeringens biträdande talesperson Bilal Karimi till AFP.

"Enorm explosion"

Explosionen skedde i en shiitisk moské i Pol-e-Khomri, huvudstad i provinsen Baghlan.

– Det var ett fruktansvärt ljud, rapporterar AFP från platsen i fråga.

– Efter explosionen fördes ett stort antal martyrer och skadade personer till sjukhus. Läget är inte alls bra.

Vittnen talar om en “enorm explosion” och lokala myndigheter arbetar för närvarande med att leda bort människor från området.

Misstänker IS

Ingen grupp eller gärningsperson har i skrivande stund tagit på sig dådet.

Enligt AFP finns det dock misstankar om att Islamiska staten, IS, kan ligga bakom explosionen.

– IS regionala sektion förblir ett hot har tidigare riktat in sig på shia som de anser vara kättare, skriver nyhetsbyrån och pekar på att säkerheten i landet annars blivit bättre sedan talibanerna tog tillbaka makten 2021.

Legat bakom flera attacker

Talibanerna och IS förenas i en stram sunnitisk ideologi, men de nya härskarna i Kabul har samtidigt lovat att skydda etniska och religiösa minoriteter.

IS bedriver även ett korståg för att införa ett islamistiskt imperium, ett så kallat kalifat, istället för talibanernas i sammanhanget mer blygsamma målsättning om att styra ett självständigt Afghanistan.

Sedan talibanerna tog tillbaka makten har IS legat bakom flera attacker mot diplomatiska mål i Kabul och departementsbyggnader.

Terrorgruppen har även mördat två provinsguvernörer.

Arkivfoto: M. Rahman

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen