Mördare lös – polisen vädjar till allmänheten

2024 02 05

En eller eventuellt flera gärningsmän är fortfarande på fri fot efter helgens dubbelmord.

Det var natten till söndagen som två män sköts till döds i en skjutning som skakat hela Göteborg.

Larmet kom efter att två höga smällar hörts i bostadsområdet Grimmered och de två personerna anträffades skottskadade. 

På söndagsmorgonen gick polisen ut med att båda dött till följd av sina skador.

Ingen har hittills gripits för morden, meddelar myndigheten på måndagsmorgonen.

"Folk är rädda"

I Grimmered är befolkningen skärrad.

– Det är inte en käft ute. Jag tror ärligt talat att folk är rädda, säger Carina Hellquist, som bor i området, till Aftonbladet.

Hon har bott i Grimmered i 27 år.

– Jag har aldrig hört om att något liknande hänt här tidigare.

Vädjar till allmänheten

Nu vädjar polisen till allmänheten om hjälp, rapporterar P4 Göteborg på måndagsförmiddagen.

I samband med uttryckningen förhörde polisen vittnen på plats, men det räcker inte.

Tips behöver komma in så att den misstänkta gärningspersonen, eller personerna, kan gripas.

– Om någon har information eller upplysningar kring händelsen, ring polisen 114 14. Alternativt lämna uppgifter via polisen.se, uppmanar polisen på sin hemsida.

Teorin: blev förföljda

En teori man jobbar efter är att de två offren blev förföljda innan de sköts till stöds, erfar radiokanalen.

Männen som sköts till döds är i 25- respektive 30-årsåldern. En av dem är känd för polisen sedan tidigare, men har så vitt myndigheten vet ingen direkt koppling till gängmiljön.

Enligt uppgifter till Göteborgs-Posten kan dock så ändå vara fallet. Det handlar om 25-åringen som ska gå att koppla till en ledare för ett kriminellt nätverk.

Uppgifter: beställt explosion

Han uppges ha beställt mer än en kraftig explosion och skjutningen antas kunna vara en indirekt hämnd, enligt polisen.

– Polisen arbetar med att försöka kartlägga de båda avlidnas bakgrund och en av dom är kända av oss sedan tidigare, informerar polisen på sin sajt.

Myndigheten tillägger:

– Det är i nuläget okänt om det finns någon nätverkskoppling.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City

Text: Redaktionen


Sällsynt “superfenomen“ på himlen – nästa gång blir 2042

2025 12 04

En supermåne lyser upp himlen inatt.

Ikväll väntar årets sista supermåne, ett sällsynt himlafenomen som inte återkommer förrän 2042 och som kan ses från nästan hela världen, inklusive flera platser i Sverige, rapporterar The Mirror.

Årets mest spektakulära

Den så kallade ”Kalla månen” når sin perigeum, alltså den punkt i sin bana som ligger närmast jorden, och kommer därför att se upp till åtta procent större och femton procent ljusare ut än en vanlig fullmåne.

Kombinationen av detta med slutet på en 18-årig måncykel gör fenomenet särskilt ovanligt.

Supermånen blir den sista i serien för 2025, och nästa gång en måne når samma spektakulära höjd kommer först år 2042.

Fenomenet inträffar när jorden, solen och månen står i perfekt linje, en astronomisk position som kallas syzygi.

Astronomer påpekar att månen kommer att stå ovanligt högt på norra halvklotet och därmed vara lätt att observera även från svenska breddgrader.

LÄS MER: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

När och hur man ser supermånen

I Sverige kan månen observeras hela kvällen, med bäst sikt under natten och fram till gryning.

När månen står nära horisonten kan man se den i en djup orange färg, en effekt som kallas månhorisontillusionen.

I Sverige blir natten mestadels molntäckt i många delar av landet med vindar och regnskurar.

Även om moln kan skymma sikten kommer månen att vara synlig större delen av natten.

– Med de sydliga vindarna passerar också regnskurar norrut över främst de västra delarna av Götaland och Svealand, vilka från Nordvästra Svealand och norrut över södra Norrlands inland och fjälltrakter övergår i snöfall, uppger SMHI.

– I gränsen mellan regn och snö kan det förekomma inslag av underkylt regn. I norra Norrland väntas snöfall som lokalt kan bli ymnigt.

Även synlig 5 december

Även tidigt den 5 december går det att se månen, även om den då inte längre står exakt i perigeum.

Fullmånen kommer fortfarande att vara tydligt synlig och lysa upp himlen, men den kommer inte att upplevas lika stor och ljus som under toppögonblicket kvällen den 4:e.

För den som missar kvällssikten finns alltså fortfarande möjlighet att njuta av fenomenet imorgon bitti.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås

Foto: L Macronnet

Text: Redaktionen


4dec2025

Mardrömsbesked för svenska hushåll – ”ännu större höjningar” väntar

2025 12 04

Nyligen kom beskedet att de flesta svenskar får höjd elnätsavgift efter årsskiftet.

Flera av de stora energiföretagen höjer, energijätten Vattenfall så mycket som 14 procent, vilket har väckt starka reaktioner.

– Jag blev ganska upprörd över detta. Rättare sagt förbannad, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) hon till TV4.

Men Jakob Eliasson på Vattenfall försvarar den stora höjningen.

– Det handlar ju om att vi har ett åldrande elnät som behöver reinvesteras för att behålla kvaliteten i det, har han sagt till Expressen.

Trenden kommer inte vända

Nu går Sveriges Allmännytta ut och flaggar för att trenden inte kommer vända på några år.

Det är mer sannolikt att det kommer fler höjningar framöver.

– Jag ser ingen anledning till att det kommer att plana ut, och på ett sätt kan jag förstå dem. De stora bolagen är aktiebolag och de ska enligt lag bedrivas i vinstsyfte, säger organisationens energiexpert, Björn Berggren till DN.

LÄS OCKSÅ: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

”Ännu större höjningar” väntar

Sveriges Allmännyttas prognos är att energibolagen kommer höja minst lika mycket igen inför nästa år.

Av de fyra stora energijättarna, som tillsammans står för över hälften av omsättningen, är det Eon som har höjt mest de senaste åren.

Men det ger de andra tre, Ellevio, Vattenfall och Göteborg Energi, möjlighet att göra ännu större höjningar nästa år.

– Det innebär att de bara kan fortsätta höja på den inslagna vägen under 2026 och 2027. För de andra tre motsvarar höjningarna hittills inte deras utökade intäktsramar, vilket innebär att de kan göra ännu större höjningar än de hittills har gjort, säger Björn Berggren, till tidningen.

Största höjningen på 30 år

Under 2025 har elnätsavgifterna höjts rekordmycket.

– Det är tydligt att 2025 blir ett nytt rekordår för elnätsavgifterna. Även tidigare lågprisområden genomför nu omfattande höjningar, säger Nils Holgersson-gruppens ordförande Rikard Silverfur, i ett uttalande.

– Det tyder på en bred trend att justera upp avgifterna oavsett lokala förutsättningar. Det är en mycket allvarlig utveckling.

De allra högsta elnätspriserna finns i flera jämtländska kommuner, där priset ligger mer än 50 procent högre än rikssnittet.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: M. Strandvall

Text: Redaktionen