JUST NU: Moderaterna vill kunna utvisa – även utan att brott begåtts

2022 05 05

Ulf Kristerssons (M) parti föreslår att utländska medborgare med kopplingar till gängkriminalitet ska kunna utvisas i förebyggande syfte.

Även om en utländsk medborgare inte själv har begått ett brott ska den kunna utvisas om det finns kopplingar till gängkriminalitet.

Det föreslår Ulf Kristersson i en intervju med SVT under förmiddagen.

“Ingen rättighet”

– De som lever i gängkriminella miljöer är ett hot mot svensk säkerhet. Det är ingen rättighet att få befinna sig i Sverige i största allmänhet om man inte är svensk medborgare, säger Ulf Kristersson.

“Kontrollerar om de är terrorister”

Partiledaren får under intervjun frågan om det även gäller personer som inte har blivit lagförda.

– Det är därför vi har underrättelseinhämtning i Sverige. Vi kontrollerar om människor är terrorister eller befinner sig i brottsbenägna miljöer. Det är klart att vi inte kan acceptera att människor kommer hit för att befinna sig i gängkriminella miljöer, säger han till kanalen.

Stödjer inte SD:s förslag

Däremot betonade Moderatledaren att partiet inte stödjer det förslag som Sverigedemokraterna kommunicerade häromveckan.

Det förslaget handlade om att en hel familjs uppehållstillstånd skulle kunna rivas upp, även om det bara är en person i familjen som begått brottsliga handlingar.

“Syftet är att avskräcka”

SD:s förslag är en av 30 punkter som partiet lade fram i slutet av april.

– Syftet är att avskräcka, men också att inskärpa exempelvis föräldraansvaret, säger partiledare Jimmie Åkesson (SD) till Dagens Nyheter.

Påskkravallerna bakgrunden

Bakgrunden till Sverigedemokraternas förslag är påskkravallerna där Jimmie Åkesson reagerade kraftigt på de brott som ägde rum under helgen då den högerextrema politikern Rasmus Paludan planerade att bränna koraner.

– Påskhelgens kravaller visar tydligt att det krävs hårdare och mer repressiva åtgärder mot den typen av beteenden. Kravallerna är ett symptom på de parallella samhällsstrukturer som tillåtits frodas under denna och tidigare regeringar, säger Jimmie Åkesson.

Backade Ebba Busch

Ulf Kristersson ställde sig även bakom Ebba Buschs (KD) utspel mot polisen som fick stor uppmärksamhet och kritik, då hon undrade varför inte polisen skjutit skarpt under påskens kravaller och frågade sig varför vi inte har “hundra skadade islamister, hundra skadade kriminella, hundra skadade upprorsmakare”.

– Den frustrationen delar jag, sedan kanske man kunde ha uttryckt det på lite andra sätt, säger Ulf Kristersson till SVT.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen