JUST NU: Moderaterna vill kunna utvisa – även utan att brott begåtts

2022 05 05

Ulf Kristerssons (M) parti föreslår att utländska medborgare med kopplingar till gängkriminalitet ska kunna utvisas i förebyggande syfte.

Även om en utländsk medborgare inte själv har begått ett brott ska den kunna utvisas om det finns kopplingar till gängkriminalitet.

Det föreslår Ulf Kristersson i en intervju med SVT under förmiddagen.

“Ingen rättighet”

– De som lever i gängkriminella miljöer är ett hot mot svensk säkerhet. Det är ingen rättighet att få befinna sig i Sverige i största allmänhet om man inte är svensk medborgare, säger Ulf Kristersson.

“Kontrollerar om de är terrorister”

Partiledaren får under intervjun frågan om det även gäller personer som inte har blivit lagförda.

– Det är därför vi har underrättelseinhämtning i Sverige. Vi kontrollerar om människor är terrorister eller befinner sig i brottsbenägna miljöer. Det är klart att vi inte kan acceptera att människor kommer hit för att befinna sig i gängkriminella miljöer, säger han till kanalen.

Stödjer inte SD:s förslag

Däremot betonade Moderatledaren att partiet inte stödjer det förslag som Sverigedemokraterna kommunicerade häromveckan.

Det förslaget handlade om att en hel familjs uppehållstillstånd skulle kunna rivas upp, även om det bara är en person i familjen som begått brottsliga handlingar.

“Syftet är att avskräcka”

SD:s förslag är en av 30 punkter som partiet lade fram i slutet av april.

– Syftet är att avskräcka, men också att inskärpa exempelvis föräldraansvaret, säger partiledare Jimmie Åkesson (SD) till Dagens Nyheter.

Påskkravallerna bakgrunden

Bakgrunden till Sverigedemokraternas förslag är påskkravallerna där Jimmie Åkesson reagerade kraftigt på de brott som ägde rum under helgen då den högerextrema politikern Rasmus Paludan planerade att bränna koraner.

– Påskhelgens kravaller visar tydligt att det krävs hårdare och mer repressiva åtgärder mot den typen av beteenden. Kravallerna är ett symptom på de parallella samhällsstrukturer som tillåtits frodas under denna och tidigare regeringar, säger Jimmie Åkesson.

Backade Ebba Busch

Ulf Kristersson ställde sig även bakom Ebba Buschs (KD) utspel mot polisen som fick stor uppmärksamhet och kritik, då hon undrade varför inte polisen skjutit skarpt under påskens kravaller och frågade sig varför vi inte har “hundra skadade islamister, hundra skadade kriminella, hundra skadade upprorsmakare”.

– Den frustrationen delar jag, sedan kanske man kunde ha uttryckt det på lite andra sätt, säger Ulf Kristersson till SVT.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen