JUST NU: Moderaterna vill ändra grundlagen

2022 08 15

Moderaterna har lagt fram ett nytt förslag för att sätta stopp för gängkriminalitet i Sverige.

På en presskonferens låter partiet meddela att man har ett konkret förslag på hur man ska sätta stopp för bland annat dödsskjutningar i Sverige.

Det ska enligt Moderaterna ske genom att förbjuda deltagande i kriminella gäng, meddelar partiets rättspolitiska talesperson Johan Forssell tillsammans med partisekreteraren Gunnar Strömmer på en pressträff idag enligt DN.

“Förutsätter en grundlagsändring”

Moderaterna likställer förslaget med det som handlar om ett förbud mot deltagande i terroristorganisationer.

Enligt partiet bör kriminella gäng bedömas på sätt.

– Att förbjuda någon att vara med i en sådan sammanslutning förutsätter en grundlagsändring, säger Strömmer.

Under valperioden 2018-22 har riksdagen redan röstat igenom flera förslag till grundlagsändringar.

Där ingår bland annat begränsad föreningsfrihet för grupper som ägnar sig åt terrorism och utlandsspioneri, eftersom det ska bedömas som tryck- och yttrandefrihetsbrott.

Inspiration från utlandet

Strömmer tillägger:

– Det här är en av de riktigt stora mönsterbrytande åtgärderna som man använt i andra länder för att komma åt gängkriminaliteten.

Krävs två beslut

För att en grundlagsändring ska gå i hamn krävs att riksdagen fattar beslutet två gånger – med ett val emellan de två besluten.

– Tanken med den här formen för beslut om grundlagsändringar är att demokratin ska skyddas. Det ska finnas tid för eftertanke och konsekvenserna av en grundlagsändring måste vara extra genomtänkta, förklaras systemet på riksdagens hemsida.

Vill snabbutreda

Om Moderaterna tillåts leda en regering efter valet kommer man dock att agera blixtsnabbt för att få igenom lagstiftningen så fort som möjligt, meddelar Johan Forssell.

– Vi kommer att snabbutreda det och lägga fram det redan under nästa år, 2023, säger han enligt DN.

Vill komma åt via andra brott

I förslaget ingår bland annat att person som deltar i ett kriminellt gäng ska kunna lagföras via andra brott.

Däribland skulle försök, förberedelse, stämpling, medhjälp och anstiftan samt underlåtenhet att avslöja och förhindra brott ingå.

På så sätt menar Moderaterna att man skulle kunna innefatta fler handlingar när en person döms för något av brotten.

Foto: L. Villasmil resp A. Adolfsson

Text: Redaktionen


Trumps erbjudande till Kanada – “Då blir det inga tullar”

2025 02 02

Donald Trump kommer med ett anmärkningsvärt erbjudande till Kanada.

I dagarna har Donald Trump bestämt att tullar ska införas mot Kanada, Mexiko och Kina.

Beslutet har debatterats kraftigt och Kanada har slagit tillbaka med sina egna tullar.

Nu tar Trump till sociala medier för att rikta ett anmärkningsvärt erbjudande till Kanada - som därmed kan slippa tullarna.

“Då blir det inga tullar”

Trump menar på nytt att Kanada kan bli en del av USA - och på så sätt slippa tullarna.

– Vi betalar hundratals miljarder dollar för att subventionera Kanada. Varför gör vi det? Det finns ingen anledning. Vi behöver inte något de har. Vi har obegränsad energi, borde göra våra egna bilar och har mer timmer än vi någonsin kan använda, skriver han på Truth Social.

– Utan denna massiva subvention upphör Kanada att existera som ett livskraftigt land. Hårt men sant! Därför bör Kanada bli vår 51:a delstat. Mycket lägre skatter och mycket bättre militärt skydd för folket i Kanada - OCH INGA TULLAR!

Kina svarar

Kanadas Justin Trudeau har tidigare gett svar på Donald Trumps tullar i form av sina egna.

Kinas ambassad i Washington framhåller att ”Kina beklagar och motsätter sig bestämt” de införda tullarna ”och kommer att vidta nödvändiga motåtgärder för att försvara sina legitima rättigheter och intressen”.

Det rapporterar BBC.

LÄS MER: USA:s nationalsång utbuad

“Inga vinnare”

I ett uttalande säger ambassadens talesperson att ”handels- och tullkrig inte har några vinnare”.

– Detta drag kan inte lösa USA:s problem på hemmaplan och ännu viktigare är att det inte gynnar någon av sidorna, än mindre världen.

“Deras fråga”

Vita huset förklarade på lördagen varför man riktar in sig på sina främsta handelspartners och sade att man ville hålla Kina, Mexiko och Kanada ”ansvariga” för narkotikahandel - särskilt fentanyl - och illegal invandring. 

Som svar på detta säger talespersonen att USA ”måste se och lösa sin egen fentanylfråga på ett objektivt och rationellt sätt istället för att hota andra länder med godtyckliga tullhöjningar”.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


Biltema-utmanare expanderar – “Ska bli kundernas favorit”

2025 02 02

Den danska Biltema-utmanaren Thansen öppnar nytt.

Biltema har länge varit det stora namnet när det kommer till bildelar och tillbehör.

På senare år har andra märken gett sig in i kampen om marknadsandelar - däribland finska Motonet.

En annan kedja som tagit sig in på den svenska marknaden är danska Thansen - som nu öppnar nytt.

Öppnar nytt

Thansen öppnar nu en ny butik i Almenäs i Nässjö, rapporterar Market.

Det innebär att kedjan nu har så många som nitton butiker runt om i Sverige.

– Småland är en spännande region med mycket intresse för bilar, säger Stefan Roysson, Administrationschef för Thansen Sverige.

Där flyttar de in

Thansen flyttar därmed in i varuhuskedjan Harald Nyborgs gamla lokaler mellan Willys och Stadium Outlet i Nässjö.

– Lägg till en handelsplats med attraktiva butiksgrannar som tillsammans kommer att dra kunder till varandra, fortsätter Stefan Roysson.

Utöver den nyöppnade butiken i Nässjö har Thansen även butiker i bland annat Borlänge, Gävle, Halmstad, Karlskrona, Malmö, Norrköping, Skövde och Värnamo.

“Ska bli kundernas favorit”

Thansen kommer även enligt Fastighetsvärlden öppna en flaggskeppsbutik i Stockholm.

Butiken kommer att vara cirka 1 100 kvadratmeter och vara belägen i Heron City, Kungens kurva.

– Vi är glada över att ha bidragit till Thansens etablering i Heron City Säger Felix Gripenberg, partner på Herde som bistått Balder i uthyrningen.

Sedan 2002 har Thansen varit verksamt som en mycket expansiv detaljhandelskedja med omkring 84 butiker i Danmark.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan.

Flera utmanare

Biltema ser därmed ut att ha två utmanare som är på frammarsch i form av danska Thansen och finska Motonet.

Även Motonet har aviserat planer på tillväxt i Sverige och har som förhoppning att öppna nya butiker den kommande tiden.

Det återstår att se vad som blir av marknadsandelarna för respektive bildetaljhandelskedja.

Foto: Biltema resp J. Kavan

Text: Redaktionen