Moderaterna ökar rejält

2024 01 31

Regeringen har medvind i opinionen.

Det visar DN/Ipsos nya väljarbarometer.

Stödet för Socialdemokraterna är det lägsta sedan oktober 2022

Tuff start

Ulf Kristerssons regering fick en tuff början med inflation som steg, processen kring Nato och ett ökat gängvåld.

Därtill kritik för svikna vallöften om stöd för elpriser och drivmedel.

Väljarstödet för den nya regeringen sviktade.

Samtidigt steg förtroende för Socialdemokraterna till höga nivåer.

Förtroendet för Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson likaså.

En vändning

DN/Ipsos nya väljarbarometer visar att någonting har hänt.

– När saker går åt fel håll får sittande regering bära ansvaret. Det har präglat Ulf Kristerssons första tid vid makten. Men det kan vara så att hans regering närmar sig slutet på en besvärlig början, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, uppger DN.

Avståndet mellan Tidöpartiernas väljarstöd och oppositionens halveras i DN/Ipsos januarimätning, jämfört med december.

Skillnaden mellan blocken är 4 procentenheter.

Avståndet mellan blocken har inte varit så litet sedan november 2022.

Ökar med 18 procent

Förändringen beror bland annat på att S backar för andra mätningen i rad.

Tappet har skett till både Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet.

Kristdemokraterna lyfter till 4 procent.

Liberalernas väljarstöd ökar marginellt.

Moderaterna ökar med hela tre procentenheter till 18 procent.

Väljarna

Enligt undersökningen anser flertalet väljare att Kristerssons regering gör ett dåligt jobb, men andelen minskar för andra mätningen i rad.

Nicklas Källebring ser flera möjliga förklaringar till regeringens framgång i opinionen.

– Vid årsskiftet sjönk drivmedelspriserna. Inflationen faller samtidigt som sprängningar och skjutningar har varit på en lägre nivå den senaste tiden. Dessutom har det tagits avgörande steg mot ett svenskt Natomedlemskap, säger Nicklas Källebring, enligt DN.

Besök av Frankrikes president

Under tisdagen höll Ulf Kristersson och Frankrikes president Emmanuel Macron en gemensam pressträff i Stockholm.

– Kristersson utlovade ett fördjupat partnerskap. Frankrike och Sverige ska utöka samarbetet inom tre områden, uppger SVT.

– Det rör sig om kärnkraft, skog och säkerhet. Kristersson sade även att länderna står varandra nära och tackade för stödet i frågan om Natomedlemskap.

Tidöpartierna hämtar in ännu mer

Här är DN/Ipsos mätning för januari jämfört med december.

🔴Vänsterpartiet                    9             +0
🔴Socialdemokraterna        34          -1
🟢Miljöpartiet                          4             +0
🟢Centern                                  5              +0
🔵Liberalerna                           3              +0
🔵Moderaterna                       18           +3
🔵Kristdemokraterna          4              +1
🔵Sverigedemokraterna     21           -3
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51            -1
🔵🔵 M+KD+SD+L              47             +1 

 

Foto: Ninni Andersson 

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen