Moderaterna och Liberalerna vill införa vaccinkrav i vård och omsorg

2021 10 03

Äldre och sjuka ska inte behöva möta ovaccinerad personal inom vård och omsorg.

Det anser Moderaterna och Liberalerna rapporterar Sveriges Radio och de båda partierna vill nu att det införs vaccinkrav inom vården som innebär att alla som nyanställs inom viss vård och omsorg måste vara vaccinerade mot covid-19.

De mest sjuka och äldre

– Det är ju rimligt att om man söker anställning för att vårda de mest sjuka och sköra och äldre människor att man är vaccinerad vid det tillfället, säger Moderaternas socialpolitiska talesperson Camilla Walterson Grönvall till Ekot.

Vill ha nationella regler

Moderaterna kräver att S-MP-regeringen ger Socialstyrelsen i uppdrag att ta fram nationella riktlinjer så att alla vet exakt hur kraven för vaccination vid nyanställning ska se ut. Liberalerna anser att saken ska hanteras genom att smittskyddslagen förtydligas.

– Regioner, kommuner, SKR – många organisationer som verkligen berörs av den här lagstiftningen försöker nu bena ut vad det är som gäller, säger L:s sjukvårdspolitiska talesperson Lina Nordquist till Ekot.

Socialministern vill inte svara

Men socialminister Lena Hallengren vill inte svara på frågan uppger Ekot. Istället anser hon att frågan ska hanteras vid ett senare skede längre fram. Hon föredrar att istället fokusera på att befintlig personal ska vaccineras men S-MP-regeringen har ändå inte framfört något sådant förslag.

– Den som arbetar i vård och omsorg och i patientnära relationer ska ju vara vaccinerad, det är arbetsgivarnas ansvar att se till att det blir så, säger Lena Hallengren (S).

ANALYS

Oavsett vad man anser om kravet på att nyanställd personal inom vård och omsorg ska vara vaccinerad eller inte så bör regeringen kunna svara på frågan. Ändå konstaterar Sveriges Radio att socialministern helt enkelt inte vill svara.

En regering hanterar givetvis en rad frågor samtidigt och varför just denna fråga – som är mycket aktuell just nu – inte ska aktualiseras för närvarande framgår inte av socialministerns svar.

Foto: G. Pflueger

[yop_poll id="705"]

9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Flera tusen kronor på kontot – glädjebesked från Swedbank

2026 09 09

Räkna med att det blir mer pengar kvar på kontot under resterande delen av 2026.

Så lyder Swedbanks besked till en stor del av de svenska hushållen, efter att ha släppt en ny rapport på onsdagen.

Enligt storbanken kan många räkna med att kunna lägga undan flera tusen kronor i månaden för sparande och konsumtion.

Hushållens ekonomi har stärkts i år och samtliga undersökta typhushåll får ett större ekonomiskt utrymme än under 2025, säger Arturo Arques, Swedbanks och Sparbankernas privatekonom, i en kommentar.

Uppemot 37  000 kronor

För en grupp kan det bli riktigt mycket pengar kvar varje månad, nämligen sammanboende utan barn som bor i bostadsrätt. För typhushåll i Västerås och Ängelholm kan det bli ordentligt med pengar över – hela 37 000 kronor när boende och levnadskostnader räknats bort.

Men.

För den del grupper kommer små marginaler att bestå, menar Swedbank.

– Många ensamstående och unga har fortfarande små marginaler, inte minst i Stockholm, Umeå, Göteborg och på Gotland, säger Arturo Arques.

Bilen kan bli dyr

En faktor som Swedbank dock flaggar för är kostnaderna för bilen. När dessa räknas in blir bilden något annorlunda. 

– För många familjer är bilen en nödvändighet, men för ensamstående med barn och för unga kan bilkostnaderna göra det svårt att samtidigt bygga ett tillräckligt sparande. I vissa kommuner uppstår till och med ett underskott för en del när bilkostnaden inkluderas, förklarar banken.

Arturo Arques menar att bilen är en nödvändighet för många familjer.

– Men den kan äta upp en stor del av hushållets ekonomiska marginal. För ensamstående med barn handlar det på många håll om att välja mellan bil och ett tillräckligt sparande, säger han.

Andra läser: Uppgifter: Ukraina har sagt ja till Putinallierad

Så mycket ska du spara

Swedbank har en stående rekommendation om att spara cirka 10 procent av sin lön efter skatt.

Vi brukar rekommendera en buffert på två månadslöner. Bor du i en villa kan du behöva en större buffert och bor du i en hyreslägenhet en lite mindre buffert, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

Andra läser: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Swedbank resp V. Gariev

Text: Redaktionen