JUST NU: Moderaterna jublar åt Socialdemokraterna

2022 06 10

Regeringens nya utrikespolitiska deklaration skapar stort jubel hos Moderaterna.

På fredagen var det dags. Utrikesminister Ann Linde (S) presenterade regeringens nya utrikespolitiska deklaration, med ett Natomedlemskap i spetsen, för riksdagen. 

Det får oppositionspartiet Moderaterna att jubla, rapporterar Sveriges Radio.

“Känner tacksamhet”

– Vi är samlade för att ta avsked av den svenska allianslösheten. Här finns de som känner sorg, medan andra av oss uttrycker tacksamhet och hopp inför steg som nu tagits. Vi överlämnar idag denna llianslösenhetens hållning i historiens hand, hyllade Moderaternas utrikespolitiska talesperson Hans Wallmark regeringens nya utrikespolitik.

Ifrågasätter samarbete

Hans Wallmark betonade dock det svaga stödet i riksdagen, då Vänsterpartiet och Miljöpartiet fortsatt säger nej till Natomedlemskap.

Även Sverigedemokraterna uppmärksammade detta och ifrågasatte hur partierna ska kunna samarbeta med Socialdemokraterna framöver, uppger SR.

Fåordig om Natoförhandlingar

Vad gäller ansökningsprocessen till Nato meddelar Ann Linde att det kommer att dra ut på tiden. Hon är fåordig om hur förhandlingarna går med Turkiet, som måste gå med på att släppa in Sverige i militäralliansen.

Nu väcks frågor om Sverige har missbedömt möjligheterna att gå med i Nato och om Turkiets hållning till frågan.

“De ändrade sig”

Det som Sverige, Finland och Nato fick veta i förväg var att man välkomnar Sverige och Finland. Annars skulle Natos generalsekreterare inte gå ut så tydligt, även i svensk media, och sagt att man trodde på en snabb anslutningsprocess. Sedan ändrade man sig från turkisk sida, då får vi hantera den nya situationen, säger Ann Linde till Aftonbladet.

Skällde ut Ann Linde

Turkiet uppges ha reagerat på Sveriges öppet proklamerade feministiska politik.

Landets utrikesminister Melvüt Cavusoglu uppges dessutom ha höjt rösten mot Linde och skällt ut henne för regeringens feministiska hållning, uppger Reuters.

Dementerar dålig stämning

Ann Linde själv dementerar att det ska ha varit dålig stämning ministrarna emellan och betonar att Sveriges feminism inte sätter några käppar i hjulet för förhandlingarna med Turkiet.

Enligt utrikesministern är förhandlingarna “konstruktiva”, och när hon ombads utveckla resonemanget svarar hon till Aftonbladet:

– De är inte avbrutna.

Foto: Moderaterna resp Nato

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen