10 juni 2026

Mobilsurf nere – telekomjätte har stora problem

2023 03 15

Tele2 har drabbats av omfattande störningar.

Det rapporterar flera svenska medier på onsdagseftermiddagen.

Problemen började vid 14.30- tiden. Vid 16-tiden var problemen fortfarande inte lösta.

– Det finns störningar i internetuppkopplingen och 4G-samtal. Att ringa med 2G och 3G funkar som vanligt, säger Fredrik Hallstan, kommunikationschef på Tele2, till Aftonbladet.

Han tillägger:

– Koppla bort 4G i inställningarna om du upplever problem med att ringa.

Ber om ursäkt

Det är framför allt mobilsurfen som har slagits ut av störningarna..

– Vi håller på att felsöka, framhåller Fredrik Hallstan till SVT.

På Tele2:s hemsida respektive Facebooksida vädjar man kunderna om tålamod.

– Vi jobbar på att lösa det så fort som möjligt, uttrycker telekomjätten.

– Tekniker arbetar med felavhjälpning och vi ber om ursäkt för eventuella olägenheter som störningen kan medföra.

Ramaskri på sociala medier

På sociala medier är användare allt annat än nöjda över störningarna.

– Byter från Vimla till Tele2 förra veckan. Nu har Tele2s nät legat nere i 45 min, twittrar en kund.

– Ja nu kan man ju säg att det inte längre är obegränsad mobildata. FÖr detta kallar jag att vara begränsat, uttrycker en annan på Facebook.

– Nästan två timmar för att få ut störningsinformation. Min arbetsgivare har 800 anställda som är onåbara på grund av detta, skriver en tredje person.

Gigant inom telekommunikation

Tele2 är ett av Sveriges största telekomföretag med totalt 4,5 miljoner kunder på den svenska marknaden. Man omsätter över 25 miljarder kronor och har även 5 000 anställda i bolaget.

Företaget var också först i Sverige med ett publikt 5G-nät i Stockholms innerstad när det lanserades 24 maj 2020.

Stort problem i vintras

Telekomjätten drabbades även av ett enormt störningsproblem i mellandagarna förra året.

Då kunde inte 100 000 kunder se på tv eller använda sitt internet på flera timmar.

– Att man sitter och saknar Com Hem är pinsamt ju, uttryckte en person på Twitter vid tillfället.

Foto: Sarah B

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen