08 jun 26

Mobilanvändning nattetid ger otäcka symptom

2024 09 22

Nu kommer nya uppgifter om hälsoriskerna med att använda sin mobiltelefon i sängen på natten.

Larmen om negativa effekter kopplat till omfattande användande av mobiltelefoner har duggat tätt och inte minst ungdomar befinner sig ofta i riskzonen.

Så kallat nattscrollande kan leda till adhd-liknkande symptom, konstaterar man inom skolan i Tranemo kommun rapporterar Sveriges Radio.

ADHD-symptom

– En elev som inte sover ordentligt börjar till slut utveckla adhd-likande symptom.

Det säger Julio Garcia Atterström, skolchef i Tranemo, till SR Sjuhärad.

Han slår fast att effekterna är mycket negativa för ungdomarnas möjlighet att hänga med i skolan.

– Man kan inte koncentrera sig, förklarar skolchefen.

Stora sömnbrist

Tranemo kommun har förbjudit mobiltelefoner i skolan men missbruket av telefoner breder även ut sig i hemmen.

Och när barnen gått och lagt sig för natten har föräldrarna inte längre kontroll på vad som händer och eleverna kan då ligga och scrolla långt in på nätterna.

En rapport som är delfinanseriad av Allmänna arvsfonden och som bygger på enkäter med 2 700 skolelever runt om i Sverige avslöjar samtidigt oroande information.

32 procent av flickorna i gymnasiets avslutningsklasser och 26 av pojkarna sover mindre än sex timmar per natt.

Föräldrar måste ingripa

En av orsakerna är att barnen tar med sig mobiltelefonen i sängen.

– Vuxna måste hjälpa sina barn att komma i säng och ta bort mobilen från sovrummet.

Det betonar Sissela Nutley, doktor i kognitiv neurovetenskap vid Karolinska institutet för DN.

Att bara sova fem-sex timmar kan leda till stora problem.

– Att sova så lite när man är tonåring klassas som sömnbrist, poängterar doktor Nutley för tidningen och framhåller att man då löper dubbelt så hög risk att drabbas av ångestproblem inom tolv månader.

Zombie-scrollning

I USA har problemen med nattscrollande fått beteckningen zoombie-scrollning.

– Ögonen är insjunkna, ansiktet är gråblekt och de kommunicerar med ljud snarare än ord.

– Tummarna rör sig oavbrutet och bara en liten del av hjärnan fungerar fortfarande, förklarar Newport Institute som hanterar zombiescrollande patienter över hela USA.

Foto: O. Binat

Text: Redaktionen


NY MÄTNING: Splittringen total – historiskt scenario närmar sig

2026 10 13

Magdalena Andersson (S) ska idag redogöra utfallet av hennes sonderingsuppdrag för talmannen.

En statsministeromröstning väntas sedan hållas senare i veckan. Det mesta tyder på att riksdagen då inte släpper fram S-ledaren som statsminister till följd av de fortsatta låsningarna på den rödgröna sidan, uppgav S-källor så sent som igår.

Och för varje dag som en ny regering inte är på plats går Sverige även en dag närmare ett extra val, vilket inte skett sedan 1958 och bara en gång sedan allmän rösträtt infördes på 1920-talet. 

Nu har svenska folket sagt sitt om ett sådant scenario.

Väljarna är helt splittrade, enligt en ny mätning från Novus, rapporterar TV4.

Historikern: förändrar ingenting

Medan 39 procent av svenskarna är för ett nyval är 40 procent emot. Ett extremt jämnt utfall. Det är framför allt högerväljare som vill se ett extra val. Rödgröna sympatisörer är betydligt mer skeptiska att gå den vägen.

Övriga svarande, 21 procent, är osäkra.

Dick Harrison, professor i historia vid Lunds universitet, tror inte att ett nyval skulle förändra låsningarna i svensk politik.

– Spontant tänker jag att ett extra val är onödigt och de som tycker att det är en god idé vet inte om hur onödigt det är. Sällan eller aldrig så leder det till att man byter block, säger han till TV4.

Läs mer: 16 000 ägare på Avanza – aktien faller 29 procent

Budgeten vägen framåt

En väg framåt i regeringsbildningen skulle dock kunna gå genom budgetförhandlingarna. Det tror V-profilen Ulla Andersson, Mikael Damberg (S) och Janine Alm Ericson (MP).

– Jag är optimist och tror att vi, under de här veckorna som vi har på oss, kan hitta någon form av samsyn. Tidöregeringen har lämnat efter sig hög arbetslöshet, höga utsläpp, stora revor i välfärden, säger Janine Alm Ericson till Expressen.

Socialdemokraternas ungdomsförbund SSU ökar också trycket på att S, MP, C och V i första hand går ihop för att få till en budget.

– Centerpartiet och Vänsterpartiet måste pausa sina röda linjer för att komma överens om en budget. Annars är det väldigt mycket tid som går till spillo, säger SSU:s ordförande Moska Hassas till samma tidning.

Läs mer: 1177 går ut med varning till användare

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp Centerpartiet resp Magnus Liljegren/Regeringskansliet resp Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


12 okt 26

”Kastar in handduken” – nya uppgifter om regeringsbildningen

2026 10 12

På tisdag ska Magdalena Andersson (S) träffa talmannen Andreas Norlén.

Under mötet ska S-ledaren redogöra för hur sonderingsuppdraget har gått och sina möjligheter att bilda en ny regering.

Efter Anderssons möte med talmannen väntas en statsministeromröstning hållas senare i veckan.

Enligt källor med insyn i förhandlingarna är det mycket osannolikt att riksdagen kommer att släppa fram henne som statsminister.

– Det vore förvånande om det skedde ett genombrott före tisdag. Troligast är att Magdalena Andersson kastar in handduken, säger en källa till DN.

Hävdar: Nödvändig motgång

Magdalena Andersson (S) har dock inte gett upp hoppet om att bli statsminister. En annan källa med insyn i förhandlingarna framhåller att det kan vara nödvändigt för S-ledaren att fällas i en första statsministeromröstning.  

– Det kanske behövs en omröstning för att sätta mer press på de inblandade partierna, säger personen till tidningen.

Stor frustration

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar, vilket har fått förhandlingarna på den rödgröna sidan att stagnera.

Flera tunga S-profiler har riktat skarp kritik mot regeringsprocessen,

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, sade en högt uppsatt socialdemokrat till Expressen förra veckan.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, tillade S-toppen.

Läs också: USA vill flytta trupper i Europa

FAKTA: Statsministeromröstningar i Sverige

- När talmannen presenterar sitt förslag till statsminister uppger hen samtidigt vilka partier som ska ingå i regeringen. Målet är att hitta den statsministerkandidat som har störst möjlighet att bilda en regering som har tillräckligt stöd i riksdagen.

- Talmannens förslag till statsminister bordläggs en andra gång och ska därefter prövas av riksdagsledamöterna i kammaren i en omröstning senast på fjärde dagen efter den dag då förslaget lagts fram.

- Om mer än hälften av riksdagens ledamöter, det vill säga minst 175, röstar mot förslaget går det inte igenom. Annars är det godkänt.

Källa: Riksdagen

Läs också: Flera republikaner går emot Trump

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen