Mobilanvändare varnas för ny app – fått stor spridning

2023 11 08

Den nya appen ”Wrapped for 2023” sprids som en löpeld.

Appens tillverkare hävdar att den ger användare spännande statistik om deras privata Instagram-konto. 

Bland annat påstås det att användare kan använda ”Wrapped for 2023” för att ta reda på hur hur mycket tid man spenderat på Instagram, hur många som har blockat en och hur många som tagit skärmdumpar av ens bilder.

Nu avslöjar Yle att appen är en stor bluff.

Det handlar i själva verket om ett omfattande bedrägeriförsök, rapporterar Finlands public service-bolag. 

Varnar användare

Yle går ut med en varning till mobilanvändare.

Bolagets journalist Laura Törnros framhåller att man absolut inte ska ladda ner den trendiga appen.

– Den tar ditt lösenord och din kontoinformation, säger hon och tillägger:

– Om en bedragare kommer över ett Instagramkonto med massa följare har de hittat en guldgruva. Där kan de fortsätta bedrägeriet genom att lägga ut länkar på ett konto som folk litar på.

Så ska du agera om du laddat ner appen

Användare som laddat ner ”Wrapped for 2023” uppmanas att vidta följande åtgärder:

- Avinstallera appen

-  Byt lösenord

- Säkra ditt Instagramkonto med en tvåfaktorsautentisering 

Bedrägerier ökar via populär bokningssajt

Bedrägeriförsöken fortsätter att öka, inte minst i Sverige. 

Under gårdagen rapporterade Sveriges Radio om en ny bedrägerimetod.  

Flera svenskar som bokar hotell via sajten eller appen booking.com har utsatts för bedrägeriförsök.

Efter att ha bokat ett hotell via sajten eller appen har personerna fått ett sms om att något är fel med bokningen.

I textmeddelandet står det att kundernas bankkort måste verifieras. Samma meddelande skickas via appen. Kunder som vill dubbelkolla informationen i textmeddelandet möts således av exakt samma budskap i appen.

Trots att sms:et överensstämmer med meddelandet i appen handlar det om ett bedrägeriförsök.

Även teknikkunniga luras

Lotta Mauritzon är brottsförebyggare på nationellt bedrägericentrum hos polisen.

Hon beskriver den nya metoden som betydligt mer ”sofistikerad” jämfört andra bedrägeriknep.

–  Jag har full förståelse att även de teknikkunniga faller för det här. Det man ska göra som privatperson är att lära sig hur det fungerar i den här appen eller miljön. Hur man blir kontaktad och så vidare. Känns det det minsta dåligt i magen måste man dubbelkolla innan man gör någonting, säger hon till Jönköpings-Posten.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen