Utpekade terroristen har skjutits i Belgien

2023 10 17

En misstänkt person har skjutits i Belgien.

Det rapporterar flera medier på tisdagsmorgonen med hänvisning till Belgiens federala åklagarmyndighet.

En man ska ha skjutits till döds på ett kafé i samband med ett polisingripande. 

Det uppger flera belgiska medier på morgonen. 

Skytten har skjutits 

Enligt tv-kanalen VRT är det den misstänkte skytten, som dödade två svenskar på måndagskvällen, som har skjutits.

Ett vittne ska ha sett personen på kaféet och larmat polisen.  

Bekräftat: Misstänkte gärningsmannen är död 

Vid 09-tiden bekräftats uppgifterna av Belgiens inrikesministern Annelies Verlinden, rapporterar AFP. 

I en kommentar till radiokanalen VRT uppger ministern att den misstänkte terroristen har dödats. 

– Vi kan meddela att vi har hittat individen, säger Annelies Verlinden enligt AFP. 

Hon säger även att ett automatvapen har hittats under tisdagsmorgonens polisinsats. Det ska vara samma vapen som gärningsmannen använde vid måndagskvällens dåd. 

Borgmästaren kommenterar 

Bryssels borgmästare Phillippe Close har även uttalat sig om morgonens ingripande. 

– Det verkar som om den misstänkte har neutraliserats, säger han till tv-kanalen BFMTV. 

Sköt mot varandra 

Initiala uppgifter gör gällande att både polisen och gärningsmannen öppnade eld mot varandra under tisdagsmorgonens polisingripande. 

Den misstänkte terroristen sköts på ett kafé i stadsdelen Schaerbeek.

Texten uppdateras…

Från Tunisien

Under natten har tv-bolaget RTBF kommit med uppgifter om att den misstänkta mördaren har kopplingar till terrorbrott i Tunisien och svurit trohet till terrorgruppen IS.

Han ska vara född i samma land och enligt tv-kanalens källor ska han även ha ställts inför rätta för terrorbrott i sitt hemland.

Alexander De Croo, Belgiens premiärminister, kan på tisdagsmorgonen bekräfta uppgifterna om att den misstänkta kommer från Tunisien.

Han ska även ha vistats illegalt i Belgien, enligt premiärministern.

Fem kilometer från arenan

Måndagskvällens skottlossning ägde rum cirka fem kilometer från fotbollsarenan King Baudouin Stadium, cirka en timme innan svenska landslagets match mot Belgien.

Gärningsmannen öppnade eld mot tre svenskar.

Två svenskar sköts ihjäl och en tredje skadades.

Skröt om att ha dödat svenskar

Skytten filmade dådet.

I videon uppgav han att han tillhör den islamistiska terrorgruppen IS.

– Han skröt om att han dödat otrogna.

– I sitt mycket våldsamma anförande sa han att han sköt två personer för att "hämnas muslimerna och att han lever och dör för sin religion". 

Det rapporterar belgiska Sudinfo La Capitale.

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen