Utpekade terroristen har skjutits i Belgien

2023 10 17

En misstänkt person har skjutits i Belgien.

Det rapporterar flera medier på tisdagsmorgonen med hänvisning till Belgiens federala åklagarmyndighet.

En man ska ha skjutits till döds på ett kafé i samband med ett polisingripande. 

Det uppger flera belgiska medier på morgonen. 

Skytten har skjutits 

Enligt tv-kanalen VRT är det den misstänkte skytten, som dödade två svenskar på måndagskvällen, som har skjutits.

Ett vittne ska ha sett personen på kaféet och larmat polisen.  

Bekräftat: Misstänkte gärningsmannen är död 

Vid 09-tiden bekräftats uppgifterna av Belgiens inrikesministern Annelies Verlinden, rapporterar AFP. 

I en kommentar till radiokanalen VRT uppger ministern att den misstänkte terroristen har dödats. 

– Vi kan meddela att vi har hittat individen, säger Annelies Verlinden enligt AFP. 

Hon säger även att ett automatvapen har hittats under tisdagsmorgonens polisinsats. Det ska vara samma vapen som gärningsmannen använde vid måndagskvällens dåd. 

Borgmästaren kommenterar 

Bryssels borgmästare Phillippe Close har även uttalat sig om morgonens ingripande. 

– Det verkar som om den misstänkte har neutraliserats, säger han till tv-kanalen BFMTV. 

Sköt mot varandra 

Initiala uppgifter gör gällande att både polisen och gärningsmannen öppnade eld mot varandra under tisdagsmorgonens polisingripande. 

Den misstänkte terroristen sköts på ett kafé i stadsdelen Schaerbeek.

Texten uppdateras…

Från Tunisien

Under natten har tv-bolaget RTBF kommit med uppgifter om att den misstänkta mördaren har kopplingar till terrorbrott i Tunisien och svurit trohet till terrorgruppen IS.

Han ska vara född i samma land och enligt tv-kanalens källor ska han även ha ställts inför rätta för terrorbrott i sitt hemland.

Alexander De Croo, Belgiens premiärminister, kan på tisdagsmorgonen bekräfta uppgifterna om att den misstänkta kommer från Tunisien.

Han ska även ha vistats illegalt i Belgien, enligt premiärministern.

Fem kilometer från arenan

Måndagskvällens skottlossning ägde rum cirka fem kilometer från fotbollsarenan King Baudouin Stadium, cirka en timme innan svenska landslagets match mot Belgien.

Gärningsmannen öppnade eld mot tre svenskar.

Två svenskar sköts ihjäl och en tredje skadades.

Skröt om att ha dödat svenskar

Skytten filmade dådet.

I videon uppgav han att han tillhör den islamistiska terrorgruppen IS.

– Han skröt om att han dödat otrogna.

– I sitt mycket våldsamma anförande sa han att han sköt två personer för att "hämnas muslimerna och att han lever och dör för sin religion". 

Det rapporterar belgiska Sudinfo La Capitale.

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen