Utpekade terroristen har skjutits i Belgien

2023 10 17

En misstänkt person har skjutits i Belgien.

Det rapporterar flera medier på tisdagsmorgonen med hänvisning till Belgiens federala åklagarmyndighet.

En man ska ha skjutits till döds på ett kafé i samband med ett polisingripande. 

Det uppger flera belgiska medier på morgonen. 

Skytten har skjutits 

Enligt tv-kanalen VRT är det den misstänkte skytten, som dödade två svenskar på måndagskvällen, som har skjutits.

Ett vittne ska ha sett personen på kaféet och larmat polisen.  

Bekräftat: Misstänkte gärningsmannen är död 

Vid 09-tiden bekräftats uppgifterna av Belgiens inrikesministern Annelies Verlinden, rapporterar AFP. 

I en kommentar till radiokanalen VRT uppger ministern att den misstänkte terroristen har dödats. 

– Vi kan meddela att vi har hittat individen, säger Annelies Verlinden enligt AFP. 

Hon säger även att ett automatvapen har hittats under tisdagsmorgonens polisinsats. Det ska vara samma vapen som gärningsmannen använde vid måndagskvällens dåd. 

Borgmästaren kommenterar 

Bryssels borgmästare Phillippe Close har även uttalat sig om morgonens ingripande. 

– Det verkar som om den misstänkte har neutraliserats, säger han till tv-kanalen BFMTV. 

Sköt mot varandra 

Initiala uppgifter gör gällande att både polisen och gärningsmannen öppnade eld mot varandra under tisdagsmorgonens polisingripande. 

Den misstänkte terroristen sköts på ett kafé i stadsdelen Schaerbeek.

Texten uppdateras…

Från Tunisien

Under natten har tv-bolaget RTBF kommit med uppgifter om att den misstänkta mördaren har kopplingar till terrorbrott i Tunisien och svurit trohet till terrorgruppen IS.

Han ska vara född i samma land och enligt tv-kanalens källor ska han även ha ställts inför rätta för terrorbrott i sitt hemland.

Alexander De Croo, Belgiens premiärminister, kan på tisdagsmorgonen bekräfta uppgifterna om att den misstänkta kommer från Tunisien.

Han ska även ha vistats illegalt i Belgien, enligt premiärministern.

Fem kilometer från arenan

Måndagskvällens skottlossning ägde rum cirka fem kilometer från fotbollsarenan King Baudouin Stadium, cirka en timme innan svenska landslagets match mot Belgien.

Gärningsmannen öppnade eld mot tre svenskar.

Två svenskar sköts ihjäl och en tredje skadades.

Skröt om att ha dödat svenskar

Skytten filmade dådet.

I videon uppgav han att han tillhör den islamistiska terrorgruppen IS.

– Han skröt om att han dödat otrogna.

– I sitt mycket våldsamma anförande sa han att han sköt två personer för att "hämnas muslimerna och att han lever och dör för sin religion". 

Det rapporterar belgiska Sudinfo La Capitale.

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen