Misstänkt mördare gripen på Arlanda

2023 11 15

Polisen har gripit en misstänkt mördare på Sveriges största flygplats, Arlanda.

Enligt uppgifter till TV4 Nyheterna rör det sig om en 19-årig man.

Han misstänks för ett mord på en 20-årig man vid en idrottshall i Bergssjön i Göteborg. 

Mordet inträffade den 17 september.

Den 20-åriga mannen hittades avliden i ett skogsparti i närheten av idrottshallen. Han uppges ha misshandlats till döds.

Mannen utsattes för ”upprepat kraftigt trubbigt våld mot hela kroppen”, rapporterar SVT med hänvisning till åtalet.

Flera misstänkta                      

Drygt en vecka efter mordet kunde polisen gripa och häkta en 27-årig man.

Ytterligare tre män häktades i sin frånvaro.

Männen är 31, 26 och 19 år och är misstänkta för gruppattacken mot 20-åringen.

Nu har 19-åringen gripits.

Enligt uppgifter till TV4 fastnade han hos gränspolisen på Arlanda.

19-åringen uppges ha anlänt till Sverige med ett flyg som färdats från ett land utanför Europa.

– Den unge mannen överlämnades till Göteborgspolisen och tingsrätten beslutade därefter att han ska häktas, rapporterar tv-kanalen.

Jakten fortsätter

Jakten på de övriga misstänkta fortsätter.

– 26- och 31-åringen söks fortfarande misstänkta för mord, säger en källa till TV4.

Gränspolisen på Arlanda

- Polisen ansvarar för gränskontroll till och från Sverige. I gränspolisverksamheten ingår också att utföra inre utlänningskontroll och verkställa Migrationsverkets och domstols beslut om avvisning eller utvisning.

- Polisen är skyldig att utföra kontroller av alla personer som reser över en yttre gräns, det vill säga till och från länder som inte är med i Schengensamarbetet. Gränskontroll vid yttre gräns är obligatorisk.

- Polisen ansvarar för kontroll av personer som reser över en svensk gräns. Tullverket ansvarar för kontroll av varor som förs in och ut av Sverige, och deras kontroller görs oberoende av polisens gränskontroll.

Källa: Polisen

Foto: Swedavia

Text: Redaktionen


20mars26

Ryssland ställer krav på Sverige

2026 03 21

Rysslands ambassad riktar nu ett krav mot Sverige.

Två ryska sjökaptener sitter häktade i Sverige efter att två fartyg inom den ryska skuggflottan bordats inom loppet av några veckor.

Nu ställer Ryssland ett krav på Sverige – och har fått svar.

Ryssland kräver – Sverige säger nej

Kaptenen för det ena fartyget, Caffa, begär kontakt med hemlandet.

Nu kräver två ryska diplomater att få träffa den 54-årige kaptenen, rapporterar Expressen.

Diplomaterna från Rysslands ambassad i Stockholm kräver att få närvara vid en eventuell omhäktningsförhandling vid Ystad tingsrätt, enligt tidningen.

Men Adrian Combier-Hogg, senior åklagare, säger nej till det ryska kravet. Diplomaterna kommer inte att få närvara.

– Enligt min bestämda uppfattning så gäller restriktionerna som i vilken förundersökning som helst, säger åklagaren till tidningen.

Ett möte kan ändå vara möjligt, men inte i samband med en häktning.

Andra kaptenen vill inte ha kontakt

Den ryske kaptenen för fartyget Caffa har varit väldigt angelägen att få kontakt med hemlandet.

Kaptenen för det andra fartyget som Sverige har bordat, Sea Owl 1, har dock motsatt inställning, uppger tidningen.

Han vill inte ha kontakt med Ryssland och har vädjat om att hans gripande skulle hemlighållas för ryska myndigheter.

Kriminalvården har dock ändå ringt Rysslands ambassad, och uppger att det är nödvändigt på grund av internationella avtal.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin tvärsäker - så slutar kriget

Bordat två fartyg i mars

De två fartyget Caffa och Sea Owl 1 bordades av svenska Kustbevakningen och Nationella insatsstyrkan den 6 respektive 12 mars.

Fartygen misstänks tillhöra den ryska så kallade skuggflottan, som används för att runda sanktioner mot Ryssland. Skuggflottan har även kopplats till sabotage-operationer.

− Vår sammantagna bedömning är att risken för brister i säkerheten ombord är hög. På denna grund, kan inte fartyget omfattas av det som Havsrättens anger som oskadlig genomfart. Hoten mot sjösäkerheten och miljön är för höga. Därför finns det grund för ett ingripande mot fartyget, sade Daniel Stenling, biträdande operativ chef på Kustbevakningen, i ett uttalande i samband med bordningen av den andra fartyget.

LÄS OCKSÅ: Circle K ger besked om bensinpriset - ändras omedelbart

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 03 20

Nya bedrägeri-sms cirkulerar just nu.

Bedrägliga sms skickas ut till svenskarna som ser ut att komma från Postnord.

Bedragarna har för avsikt att försöka lura folk på pengar – och därför utfärdas nu en varning för sms:en.

Den som får ett meddelande som ser ut att komma från Postnord uppmanas att noggrant undersöka meddelandet – och radera det direkt om det är ett bedrägeri-sms.

Många får samma

I de falska sms:en som bedragarna skickar så står det att en leverans inte gick att slutföra eftersom en underskrift krävdes och att man inte kunde nå mottagaren, i det falska sms:et finns också en länk bedragaren vill man ska klicka på.

Det uppger SSF:s Säkerhetskollen.

– Tittar man på avsändarens adress, så ser man tydligt att detta sms inte kommer från Postnord.

Tänk på detta

Så här lyder ett exempel på hur bedrägeri-sms:en kan se ut:

– Vi försökte leverera ditt paket den 16 mars, men det gick inte att slutföra eftersom en underskrift krävs och vi nådde inte dig. Vänligen schemalägg ny leverans och uppdatera din adress här.

Därefter följer en länk som bedragaren vill att det tilltänkta offret ska klicka på för att inleda bedrägeriet.

– Klicka aldrig på länkar som du inte är helt säker på, varnar Säkerhetskollen.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Postnords tips

Postnord har några uppmaningar till alla som vill undvika att bli bedragna.

– Klicka inte på länkar om du är osäker på var de leder. Radera istället meddelandet direkt utan att följa någon länk, framhåller Postnord.

“Tänk kritiskt”

Postnord uppmanar även till att “tänka kritiskt och använda sunt förnuft”.

– Ser loggan rätt ut? Innehåller texten stavfel eller konstiga ord? Hur ser avsändaradressen i mejlet ut? Ofta kan man spåra en bluff genom att tänka efter och titta på detaljerna, ha inte bråttom.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen