Minister kallas till justitieutskottet – efter Löfvings död

2023 02 27

Socialdemokraterna kallar justitieminister Gunnar Strömmer (M) till justitieutskottet med anledningen av polischefen Mats Löfvings död.

Enligt Socialdemokraterna finns det en rad frågetecken rörande regeringens eventuella påverkan av utredningen kring Mats Löfving som behöver redas ut, rapporterar SVT Nyheter.

Ardalan Shekarabi, rättspolitisk talesperson för Socialdemokraterna, kräver därför att justitieminister Gunnar Strömmer kallas upp till justitieutskottet.

– Vi vill ha klarhet i vad som hänt i relationen mellan regeringen och polismyndigheten i det här ärendet. Därför vill vi att justitieministern kommer till justitieutskottet för att redogöra för turerna kring utredningen av Mats Löfving, säger han till SVT Nyheter.

Uppgifter: Regeringen pressade på

I helgen uppgav Expressen att regeringen pressade polisledningen att skynda på utredningen av hur polisen skött ärendet med Mats Löfving och Linda Staaf.

Enligt tidningens granskning var justitieminister Gunnar Strömmer ytterst den som drev på polisens utredare Runar Viksten – trots att en pågående brottsutredning bedrevs parallellt med Vikstens utredning.

Utredningen kritiseras av flera högt uppsatta åklagare och polischefer, erfar Expressen.

– Det är som om vi hade en mordutredning och sedan startar någon annan en utredning vid sidan om den formella utredningen, säger en åklagarkälla till tidningen.

Hittades död

Runar Viksten presenterade sina slutsatser den 22 februari.

Utredningen slår fast att Mats Löfving, under sin tid som chef för Noa (Nationella operativa avdelningen), var jävig i fyra beslut kopplade till underrättelsechefen Linda Staaf, eftersom han under tidpunkten hade en relation med henne.

Senare på kvällen hittades Mats Löfving död i sin bostad.

Anmäler polisen

Thomas Agnevik, som tidigare var ordförande i polisförbundet i Östergötland, anser att polismyndigheten kan ha orsakat polischefens död.

Han har lämnat in en anmälan om misstänkt arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död, rapporterar Corren.

– Det är enligt min uppfattning rimligt att anta att Mats Löfving i arbetet och privat har befunnit sig i en oerhört pressad situation under lång tid och att arbetsgivarens åtgärder för att förebygga ohälsa/olycksfall hos arbetstagaren har brustit vilket kan ha bidragit till eller förorsakat hans död.  Det bör därför utredas om brott kan styrkas, står det i anmälan enligt SVT Nyheter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen