JUST NU: Miljöpartiet stödjer SD:s linje

2023 01 26

Miljöpartiets ledare Märta Stenevi håller med SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Och frågan som står i centrum är en av nyckelfrågorna i senaste dagarnas turbulens som skakar om Sveriges Natoansökan.

Stå rakryggade

– Även när det skapar reaktioner så är det oerhört viktigt att vi som lever i demokratier och står för demokratiska värderingar kan stå väldigt rakryggade, säger Märta Stenevi (MP) till SVT.

Det hon syftar på är yttrandefriheten.

– Vi behöver inte älska aktionerna men däremot måste vi stå upp för yttrandefriheten. För börjar vi begränsa yttrandefriheten då kommer den väldigt, väldigt snabbt att begränsas bit för bit för bit, säger MP-ledaren.

SD irriterade på M

Sverigedemokraterna med partiledare Jimmie Åkesson i spetsen har nyligen markerat för Moderaterna att man måste värna yttrandefriheten.

Bakgrunden är Turkiets krav på att Sverige agerar mot koranbränningen i Stockholm nyligen.

När Ulf Kristersson uttryckte sina sympatier till alla muslimer som tog illa upp av koranbränningen och betonade att allt som är lagligt inte nödvändigtvis är lämpligt reagerade SD-ledaren starkt.

– Som de flesta säkert har förstått så är det här utspelet från regeringen mycket, mycket bekymrande, i mina ögon.

– Jag kommer att ta upp detta utspel med statsministern och meddela hur jag och Sverigedemokraterna ser på den här typen av undfallenhet gentemot islamistiska krafter, svarade Jimmie Åkesson.

En mycket liten man

Statsministern har emellertid betonat att han och regeringen står bakom Sveriges yttrandefrihet till 100 procent.

Och nu går även Miljöpartiet ut och framhåller att hon är kritisk till att man inte tydligt markerar mot Turkiet, uppger SVT.

Hon har samtidigt inte mycket till övers för koranbrännaren själv – den danska invånaren Rasmus Paludan.

– Jag tycker Rasmus Paludan är en mycket liten man som använder vår yttrandefrihet för att skapa problem, men det är tydligt inom ramarna för den yttrandefrihet som vi har, säger Märta Stenevi i SVT:s 30 minuter.

Miljöpartiet meddelar nu att Sverige utifrån rådande läge måste fullfölja Natoprocessen.

ANALYS

Miljöpartiet ger nu besked om att partiet vill att Natoprocessen fullföljs.

Mycket talar för att vare sig MP eller V kommer att kräva utträde ur Nato när Sverige väl har gått med.

Det är en stor skillnad jämfört med EU-inträdet där partierna tillsammans med SD stred för utträde många år efteråt.

Foto: Sverigedemokraterna resp. Miljöpartiet

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen