JUST NU: Miljöpartiet stödjer SD:s linje

2023 01 26

Miljöpartiets ledare Märta Stenevi håller med SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Och frågan som står i centrum är en av nyckelfrågorna i senaste dagarnas turbulens som skakar om Sveriges Natoansökan.

Stå rakryggade

– Även när det skapar reaktioner så är det oerhört viktigt att vi som lever i demokratier och står för demokratiska värderingar kan stå väldigt rakryggade, säger Märta Stenevi (MP) till SVT.

Det hon syftar på är yttrandefriheten.

– Vi behöver inte älska aktionerna men däremot måste vi stå upp för yttrandefriheten. För börjar vi begränsa yttrandefriheten då kommer den väldigt, väldigt snabbt att begränsas bit för bit för bit, säger MP-ledaren.

SD irriterade på M

Sverigedemokraterna med partiledare Jimmie Åkesson i spetsen har nyligen markerat för Moderaterna att man måste värna yttrandefriheten.

Bakgrunden är Turkiets krav på att Sverige agerar mot koranbränningen i Stockholm nyligen.

När Ulf Kristersson uttryckte sina sympatier till alla muslimer som tog illa upp av koranbränningen och betonade att allt som är lagligt inte nödvändigtvis är lämpligt reagerade SD-ledaren starkt.

– Som de flesta säkert har förstått så är det här utspelet från regeringen mycket, mycket bekymrande, i mina ögon.

– Jag kommer att ta upp detta utspel med statsministern och meddela hur jag och Sverigedemokraterna ser på den här typen av undfallenhet gentemot islamistiska krafter, svarade Jimmie Åkesson.

En mycket liten man

Statsministern har emellertid betonat att han och regeringen står bakom Sveriges yttrandefrihet till 100 procent.

Och nu går även Miljöpartiet ut och framhåller att hon är kritisk till att man inte tydligt markerar mot Turkiet, uppger SVT.

Hon har samtidigt inte mycket till övers för koranbrännaren själv – den danska invånaren Rasmus Paludan.

– Jag tycker Rasmus Paludan är en mycket liten man som använder vår yttrandefrihet för att skapa problem, men det är tydligt inom ramarna för den yttrandefrihet som vi har, säger Märta Stenevi i SVT:s 30 minuter.

Miljöpartiet meddelar nu att Sverige utifrån rådande läge måste fullfölja Natoprocessen.

ANALYS

Miljöpartiet ger nu besked om att partiet vill att Natoprocessen fullföljs.

Mycket talar för att vare sig MP eller V kommer att kräva utträde ur Nato när Sverige väl har gått med.

Det är en stor skillnad jämfört med EU-inträdet där partierna tillsammans med SD stred för utträde många år efteråt.

Foto: Sverigedemokraterna resp. Miljöpartiet

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen