JUST NU: Miljöpartiet stödjer SD:s linje

2023 01 26

Miljöpartiets ledare Märta Stenevi håller med SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Och frågan som står i centrum är en av nyckelfrågorna i senaste dagarnas turbulens som skakar om Sveriges Natoansökan.

Stå rakryggade

– Även när det skapar reaktioner så är det oerhört viktigt att vi som lever i demokratier och står för demokratiska värderingar kan stå väldigt rakryggade, säger Märta Stenevi (MP) till SVT.

Det hon syftar på är yttrandefriheten.

– Vi behöver inte älska aktionerna men däremot måste vi stå upp för yttrandefriheten. För börjar vi begränsa yttrandefriheten då kommer den väldigt, väldigt snabbt att begränsas bit för bit för bit, säger MP-ledaren.

SD irriterade på M

Sverigedemokraterna med partiledare Jimmie Åkesson i spetsen har nyligen markerat för Moderaterna att man måste värna yttrandefriheten.

Bakgrunden är Turkiets krav på att Sverige agerar mot koranbränningen i Stockholm nyligen.

När Ulf Kristersson uttryckte sina sympatier till alla muslimer som tog illa upp av koranbränningen och betonade att allt som är lagligt inte nödvändigtvis är lämpligt reagerade SD-ledaren starkt.

– Som de flesta säkert har förstått så är det här utspelet från regeringen mycket, mycket bekymrande, i mina ögon.

– Jag kommer att ta upp detta utspel med statsministern och meddela hur jag och Sverigedemokraterna ser på den här typen av undfallenhet gentemot islamistiska krafter, svarade Jimmie Åkesson.

En mycket liten man

Statsministern har emellertid betonat att han och regeringen står bakom Sveriges yttrandefrihet till 100 procent.

Och nu går även Miljöpartiet ut och framhåller att hon är kritisk till att man inte tydligt markerar mot Turkiet, uppger SVT.

Hon har samtidigt inte mycket till övers för koranbrännaren själv – den danska invånaren Rasmus Paludan.

– Jag tycker Rasmus Paludan är en mycket liten man som använder vår yttrandefrihet för att skapa problem, men det är tydligt inom ramarna för den yttrandefrihet som vi har, säger Märta Stenevi i SVT:s 30 minuter.

Miljöpartiet meddelar nu att Sverige utifrån rådande läge måste fullfölja Natoprocessen.

ANALYS

Miljöpartiet ger nu besked om att partiet vill att Natoprocessen fullföljs.

Mycket talar för att vare sig MP eller V kommer att kräva utträde ur Nato när Sverige väl har gått med.

Det är en stor skillnad jämfört med EU-inträdet där partierna tillsammans med SD stred för utträde många år efteråt.

Foto: Sverigedemokraterna resp. Miljöpartiet

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


1 sep 2026

Pensionärer kan bli utan BankID i ett år

2026 09 01

En vanlig miss kan blockera BankID för äldre.

När anhöriga hjälper äldre med bankärenden är det lätt att göra en vanlig miss.

Det kan i värsta fall leda till att pensionären blir utan BankID i upp till ett år.

Anhöriga stoppas

När en äldre person behöver hjälp med räkningar, bankärenden eller myndighetskontakter kan det vara lockande för en anhörig att använda personens BankID.

Men det är inte tillåtet.

BankID är personligt och får bara användas av den person som det är utfärdat till.

Även säkerhetskoden ska hållas hemlig.

Anledningen är att BankID fungerar som en digital legitimation.

När någon annan använder det går det inte längre att veta vem som faktiskt har godkänt en betalning, ansökan eller ett avtal.

Kan blockeras

Konsekvenserna kan bli kännbara för pensionären.

Om banken bedömer att BankID har använts i strid med villkoren kan personnumret blockeras från att aktivera ett nytt BankID i upp till tolv månader.

Det hjälper alltså inte att byta bank.

Blockeringen gäller personen och inte bara den bank där problemet upptäcktes.

I Dagens Nyheter berättar anhöriga samtidigt om problematiken för äldre med BankID.

– Jag gjorde som så många andra, använde min dementa pappas BankID, eftersom det är enda rimliga sättet att hantera många av situationerna, säger en läsare till tidningen.

En annan menar att det nästan inte går att leva utan BankID idag.

Så kan anhöriga hjälpa

Det finns lagliga alternativ för den som behöver hjälpa en äldre person.

Om personen fortfarande kan fatta egna beslut kan en fullmakt ge en anhörig rätt att sköta vissa bankärenden.

Det finns också framtidsfullmakt, som kan ordnas i förväg och börja gälla om personen senare inte längre kan sköta sina angelägenheter själv.

I vissa situationer kan även anhörigbehörighet användas.

Den kan ge exempelvis make, sambo eller barn möjlighet att sköta vissa vardagliga ekonomiska ärenden när en person på grund av sjukdom eller försvagat hälsotillstånd inte längre klarar det själv.

Även myndigheter har lösningar där en anhörig kan använda sin egen e-legitimation.

Hos Skatteverket kan exempelvis ett deklarationsombud sköta vissa ärenden för en annan person.

– Deklarationsombudet måste vara en myndig person med svenskt personnummer och e-legitimation, och måste godkännas av Skatteverket enligt vissa lagkrav, meddelar myndigheten.

Foto: BankID

Text: Redaktionen