Miljontals Iphone-användare får pengar tillbaka

2023 08 17

Apple, som tillverkar mobiltelefoner av det populära märket Iphone, kommer snart att börja betala ut ett omfattande skadestånd.

Totalt ska företaget betala ut cirka 5,4 miljarder kronor till över tre miljoner personer som ansökt om ersättning, rapporterar CSB News.

Utbetalningarna kommer att utgå till användare av Iphone-modeller som lanserades före 2018.

Bakgrund: Anklagades för att lura kunder

Miljontals användare stämde Apple 2017. 

Företaget anklagas för att ha avsiktligt försämrat hastigheten på äldre telefoner i takt med att batterihastigheten försämrades. Det skulle i sin tur få kunder att köpa nya telefoner, eftersom de äldre varianterna försämrades med tiden.

Apple hävdar själva att anledningen till att begränsa hastigheten inte var att lura kunder.

Enligt företaget handlade åtgärden endast om att  förlänga livslängden på enheterna.

Hur som helst har parterna sex år senare nått en förlikning.

Apple kommer att betala ut ersättning till cirka 3,3 miljoner Iphone-användare som lämnade in en anmälan innan oktober 2020.

– Om du krävt att få pengar tillbaka kan du förvänta dig en utbetalning på cirka 65 dollar från Apple, säger en advokat som arbetat med fallet, enligt CSB News.

Summan motsvarar cirka 700 svenska kronor.

Här är samtliga modeller

Kunder som ägt eller äger följande Iphone-modeller kommer att få ut ersättning:

- Iphone 6

- Iphone 6 plus

- Iphone 6S

- Iphone 6S plus

- Iphone 7

- Iphone 7 plus

- Iphone SE (första generationen)

Det här gäller

- Endast berörda användare som lämnat in anspråk före den 6 oktober 2020 är berättigade att få ersättning.

- Det är oklart när utbetalningarna kommer att ske.

Foto: D. Romero

Text: Redaktionen


JUST NU: Natoland evakuerar gränsregion

2025 11 17

Rumänien tvingas evakuera en region nära den ukrainska gränsen.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

Det är efter en rysk drönarattack som har inträffat nära den rumänska gränsen i de sydvästra delarna av Ukraina som rumänska myndigheter tvingas agera, rapporterar Politico.

Tvingas evakuera

Rumänska myndigheter evakuerar en by vid gränsen till Ukraina efter att ryska drönare satte eld på en tankbåt lastad med gas på floden Donau, “bara meter från EU:s och Natos territorium”. 

Byn Plauru i kommunen Ceatalchioi ligger ett kort avstånd från det brinnande fartyget, som "kan explodera när som helst".

Detta enligt Tudor Cernega, borgmästaren i Ceatalchioi.

– Vi kontrollerade hus för hus, vi tog även ut djuren. Vi stängde av trafiken, faran är stor, säger han.

“Uppslukas av lågor”

Rumäniens departement för nödsituationer meddelar i ett uttalande på sociala medier att branden var resultatet av en "drönarattack utförd på Ukrainas territorium" vilket fick "ett fartyg lastat med gasol" att "uppslukas av lågor i området Izmail”.

Izmail är en ukrainsk hamnstad i landets sydvästra del som gränsar till Rumänien.

– Rysslands brutala eskalering av terror hotar inte bara Ukraina utan också våra grannar. Detta understryker hur angeläget det är med kollektivt tryck på Moskva för att få slut på kriget, kommenterar Ukrainas utrikesminister Andrij Sybiha.

Läs mer: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Slår tillbaka

Ryssland och Ukraina fortsätter att skicka mängder av drönare mot varandras territorium.

Ukraina har i dagarna riktat flera drönarattacker mot rysk energiinfrastruktur, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nära Samara

ISW förklarar.

– Ukrainas generalstab rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot oljeraffinaderiet Novokuybyshevsk nära staden Samara, uppger ISW.

Läs mer: Årets uppgång utraderad – valuta faller kraftigt

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Snösmocka på väg mot Sverige – då brakar det loss

2025 11 17

Den första snön har fallit över de norra delarna av Sverige. Snart väntas den nå resten av landet. 

På torsdag kan det braka loss ordentligt, uppger SMHI. Myndigheten flaggar för ”stora snömängder” i södra och mellersta Sverige.

– Under torsdagsdygnet ser ett lågtryck ut att föra med sig ett mer omfattande snöfallsområde in över Götaland och i främst delar av östra Götaland kan det då lokalt falla stora snömängder men även östra Svealand kan beröras, framhåller SMHI:s meteorolog Kristin Hallberg

”Håll er uppdaterade”

Vädertjänsten Klart går ut med en liknande prognos för torsdagen och fredagen.

Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppmanar allmänheten att följa väderutvecklingen noggrant.   

– Det kan komma upp mot 1 dm nysnö i Uppland, men även större mängder i östra Götaland. Det är dock osäkert då det är en blandning av både snö och regn vid kustlandet. Även i norra Skåne väntas det upp mot 5-10 cm nysnö, framhåller han och tillägger:

– Håll er uppdaterade på väderläget torsdag-fredag: inte omöjligt att det kan bli ett rejält besvärligt väderläge.

Tre nivåer

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar under torsdagen eller fredagen.

Myndighetens använder tre nivåer för sina vädervarningar: gul, orange och röd.

– Röd varning är den allvarligaste graden, men alla varningsnivåer innebär besvärligt väder som kan leda till konsekvenser. Det är därför viktigt att följa varningsläget och förbereda sig, även när en gul varning utfärdas, understryker myndigheten på sin hemsida.

LÄS MER: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Konsekvensbaserade varningar infördes vid SMHI den 26 oktober 2021. De första varningarna var då en gul varning för plötslig ishalka i delar av Norrbottens län samt gula kulingvarningar för Skagerrak, Södra, Sydöstra, Mellersta och Norra Östersjön.

- De första röda och orangea varningarna utfärdades den 29 november 2021 avseende snöfall i kombination med vind i delar av västra Götaland.

- Tidigare användes ett varningssystem med klass 1, klass 2 och klass 3, där klass 3 var den allvarligaste varningen. Detta varningssystem var uppbyggt kring förutbestämda gränsvärden.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: ”Enorma mängder” ryska bomber avslöjas

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen