Miljontals hushåll får betala mer för bredband –”flera hundra procent”

2024 08 26

Höjda hyror och kraftiga kostnadsökningar slår hårt mot hyresgäster. 

I dag har Sveriges cirka två miljoner hyreshushåll mindre kvar i plånboken än för tio år sedan. Det visar en färsk undersökning från Hyresgästföreningen.

– Det är tuffa siffror att ta in. Det vi ser svart på vitt hur otroligt hårt de senaste årens ekonomiska kris slagit mot de svenska hushållen och inte minst mot hyresgästerna. Inte nog med att de senaste årens inflationen ätit upp ett decennium av reallöneökningar, säger Martin Hofverberg, chefekonom på Hyresgästföreningen.

Hofvenberg befarar att utvecklingen lär fortsätta, eftersom nya hyreshöjningar väntar redan hårt pressade hyreshushåll.

– I förlängningen är det här en ohållbar utveckling. Människor måste ju ha råd att bo. 

Ny smäll: Flera hundra procent dyrare

Nu kommer nästa smäll för hyreshushållen.

Enligt en granskning från DN tvingas hyresgäster betala betydligt mer för bredband jämfört med bostadsrättsinnehavare.

Granskningen visar att bredbandspriserna för hyresgäster ligger flera hundra procent högre. Det skiljer minst 200–300 kronor i månaden.

För snabba bredband skiljer sig kostnaden ännu mer. Då kan det handla om en prisskillnader på uppemot 600 kronor.

Därför är det dyrare

Orsaken till hyreshushållens dyrare bredbandspriser är avtalsformen. För bostadsrätter gäller ofta ett gemensamt bredbandsavtal för hela föreningen. Hyresgäster måste däremot teckna egna avtal med bredbandsbolag, vilket innebär extra påslag, bland annat dyrare moms.

– När en bredbandsmäklare och fastighetsägare sitter mellan oss och hyresgästerna blir det dyrt. Ofta vill de tillsammans ha cirka 300 kronor per hyresgäst och månad. Sedan tillkommer moms och vår egen prissättning, förklarar David Cossi, försäljningschef på bredbandsbolaget Bahnhof, i en intervju med DN.

Jon Karlung, vd på samma bolag, reagerar starkt på siffrorna.

– När man tänker på hyresgästerna så reagerar jag. Som bredbandsbolag kan vi tjäna lika mycket om vi säljer billigt utan mellanhänder till många i en fastighet som om vi säljer dyrare lösningar till flera enstaka hyresgäster, säger han till tidningen.

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Svensk har vunnit 1,25 miljarder – vinnaren söks

2025 03 26

En svensk har vunnit svindlande 1,25 miljarder kronor.

En svensk har vunnit en rekordstor summa pengar.

Svensken har kammat hem smått otroliga 1,25 miljarder kronor.

”Svindlande summa”

Vinsten gjordes på Eurojackpot, rapporterar Aftonbladet.

För att vinna måste man få sju rätt.

Svenska Spel bekräftar den svenska jättevinsten.

– Det är svindlande summa, säger spelbolagets kommunikationsspecialist Sofie Hodén till tidningen.

Högsta vinsten någonsin – söker vinnaren

Vinsten på 1,25 miljarder är den högsta någonsin i Sverige, rapporterar Expressen.

– Det är fantastiskt, säger Sofie Hodén.

Men det är inte säkert att vinnaren har nåtts av glädjebeskedet än.

Spelbolaget söker fortfarande vinnaren, uppger tidningen.

Även från Svenska Spels sida är man väldigt upprymd över den sensationella storvinsten, som man nu alltså ska ge besked om till den lyckliga vinnaren.

– Det är helt pirrigt, säger Sofie Hodén till tidningen.

Här är de vinnande siffrorna

De vinnande siffrorna var nummer 3, 11, 30, 35, 50 och euronummer 4 och 5, rapporterar tyska Bild, och man måste få alla rätt för att vinna.

Chansen att vinna storvinsten är bara en på 140 miljoner, enligt tidningen.

Det är inte första gången en svensk har vunnit en enorm summa pengar på spelet. Tidigare har en person i Skåne vunnit 250 miljoner.

Men dagens vinst är alltså den högsta vinsten någonsin i Sverige. Det tidigare rekordet i Sverige var 561 miljoner kronor.

Så fungerar Eurojackpot

Eurojackpot fungerar så att man varje tisdag och fredag drar fem av 50 möjliga vinnande nummer och två euronummer mellan 1 och 12, enligt tidningen.

Som spelare ska man gissa så många av de dragna numren som möjligt.

Dragningen sker i Helsingfors, och den som får alla rätt vinner minst 10 miljoner euro. Jackpotten är 120 miljoner euro.

Foto: Svenska Spel

Text: Redaktionen