Miljontals hushåll får betala mer för bredband –”flera hundra procent”

2024 08 26

Höjda hyror och kraftiga kostnadsökningar slår hårt mot hyresgäster. 

I dag har Sveriges cirka två miljoner hyreshushåll mindre kvar i plånboken än för tio år sedan. Det visar en färsk undersökning från Hyresgästföreningen.

– Det är tuffa siffror att ta in. Det vi ser svart på vitt hur otroligt hårt de senaste årens ekonomiska kris slagit mot de svenska hushållen och inte minst mot hyresgästerna. Inte nog med att de senaste årens inflationen ätit upp ett decennium av reallöneökningar, säger Martin Hofverberg, chefekonom på Hyresgästföreningen.

Hofvenberg befarar att utvecklingen lär fortsätta, eftersom nya hyreshöjningar väntar redan hårt pressade hyreshushåll.

– I förlängningen är det här en ohållbar utveckling. Människor måste ju ha råd att bo. 

Ny smäll: Flera hundra procent dyrare

Nu kommer nästa smäll för hyreshushållen.

Enligt en granskning från DN tvingas hyresgäster betala betydligt mer för bredband jämfört med bostadsrättsinnehavare.

Granskningen visar att bredbandspriserna för hyresgäster ligger flera hundra procent högre. Det skiljer minst 200–300 kronor i månaden.

För snabba bredband skiljer sig kostnaden ännu mer. Då kan det handla om en prisskillnader på uppemot 600 kronor.

Därför är det dyrare

Orsaken till hyreshushållens dyrare bredbandspriser är avtalsformen. För bostadsrätter gäller ofta ett gemensamt bredbandsavtal för hela föreningen. Hyresgäster måste däremot teckna egna avtal med bredbandsbolag, vilket innebär extra påslag, bland annat dyrare moms.

– När en bredbandsmäklare och fastighetsägare sitter mellan oss och hyresgästerna blir det dyrt. Ofta vill de tillsammans ha cirka 300 kronor per hyresgäst och månad. Sedan tillkommer moms och vår egen prissättning, förklarar David Cossi, försäljningschef på bredbandsbolaget Bahnhof, i en intervju med DN.

Jon Karlung, vd på samma bolag, reagerar starkt på siffrorna.

– När man tänker på hyresgästerna så reagerar jag. Som bredbandsbolag kan vi tjäna lika mycket om vi säljer billigt utan mellanhänder till många i en fastighet som om vi säljer dyrare lösningar till flera enstaka hyresgäster, säger han till tidningen.

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: Inte hänt på 26 år – kraftig aktion i riksdagen

2025 12 01

När riksdagen sammanträder imorgon tisdag planeras en stor protest.

Åhörarplatserna kommer fyllas med 400 personer som är där för att protestera mot regeringens budget för 2026.

–  Det finns 400 åhörarplatser i plenisalen. Det är 400 par ögon som kan möta politikernas, säger Ebba Petrén som är en av organisatörerna bakom aktionen, i ett uttalande.

Protesterar mot budgeten

Protesten organiseras av nätverket Kulturen dör slåss, som är ett nätverk bestående av fria utövare inom scenkonst.

– Tisdagen den 2 december fylls åhörarplatserna i riksdagens plenisal av kulturarbetare i protest mot nästa års kulturbudget, som fått den lägsta andelen av statsbudgeten på 26 år, säger Ebba Petrén.​​​​

En rad andra aktörer och organisationer inom kulturområdet står också bakom morgondagens planerade aktion. 

– Vi kulturarbetare och medborgare som fyller dessa platser gör det för att visa att det är allvar. Regeringen ska inte kunna strypa kulturen obemärkt, säger Ebba Petrén.

Förra året genomfördes en liknande protestaktion i riksdagen.

Budgeten har ökat

Imorgon debatterar kulturutskottets ledamöter 2026 års kulturbudget, och då är planen att alla åhörarplatser ska vara fullsatta av kulturarbetare.

Kulturbudgeten har ökat i antalet kronor, men eftersom den övriga budgeten ökat ännu mer är det just kulturens andel i budgeten som protesten riktar sig emot.

– Trots att kulturbudgeten ökat i kronor så riskerar delar av kulturlivet att försvinna på grund av långvarig urholkning som inte kompenserats för inflation och kostnadsökningar, uppger fackförbundet Scen och Film, i ett uttalande.

Läs också: Kraftigt ras på bilmarknaden

Gör satsningar

I samband med att regeringen presenterade budgeten för 2026 lyfte kulturminister Parisa Liljestrand (M) fram satsningarna på kultur i budgeten.

– Det här är en budget där vi fortsätter bygga vidare på flera prioriterade områden inom kulturpolitiken, där vi bland annat satsar på barns och ungas rätt till kultur och bildning, på beredskap inom kultursektorn och på breddad finansiering, säger kulturministern i ett uttalande.

– Jag är stolt över att vi med denna budget bidrar till att skapa bättre förutsättningar för ett starkare kultursverige.

Läs också: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


1 december 2025

Trumps sista erbjudande – fly till Putin

2025 12 01

Donald Trump uppmanar en president att fly till Putin.

Donald Trump har erbjudit en av sina fiender att fly – till Putins Ryssland.

Det uppger den republikanska senatorn Markwayne Mullin.

”Åk till Ryssland”

President Trump har hotat med att inleda en markoperation mot Venezuela.

Nu kommer uppgifter om att USA även har erbjudit Venezuelas diktator Nicolás Maduro en möjlighet att fly.

– Vi har gett Maduro en möjlighet att lämna, säger Markwayne Mullin till CNN.

USA ska bland annat ha föreslagit att Maduro kan fly till Putinregimens Ryssland, som är en allierad till Venezuela.

– Vi sade att han kan lämna och åka till Ryssland, eller så kan han åka till något annat land, säger Mullin till kanalen.

Det är oklart när och hur ”erbjudandet” har framförts.

Donald Trump har dock bekräftat att han har talat med Nicolás Maduro i telefon.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Trump har ringt

Trump ville dock inte ge några detaljer om samtalet med Maduro.

– Jag skulle inte säga att det gick bra eller dåligt. Det var ett telefonsamtal, säger Donald Trump, enligt The Guardian.

Källor uppger dock att samtalet bland annat ska ha handlat om en möjlig amnesti och att Trump ska ha hotat att ingripa militärt om Maduro inte lämnar Venezuela, enligt Wall Street Journal.

Senatorn Markwayne Mullin förnekar dock att Trump förbereder en militär invasion.

– Nej, han har gjort det väldigt klart att han inte kommer att sätta in några trupper i Venezuela, säger Mullin till kanalen.

Ökar trycket på Venezuela

Donald Trump har dock ökat trycket avsevärt på Venezuela den senaste tiden.

Han har bland annat sagt att Venezuelas luftrum ska betraktas som ”stängt”.

USA har också utfört en lång rad attacker mot båtar utanför Venezuela som påstås vara inblandade i knarksmuggling.

De många dödliga attackerna har väckt mycket kritik, men den amerikanska presidenten hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller.

Och nu hoppas Trump-administrationen alltså att Venezuelas diktator ska lämna landet frivilligt – och kanske resa till Putins Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen