Miljontals användare uppmanas att ändra lösenord direkt

2024 07 19

Miljontals personer bör byta inloggningsuppgifter efter en cyberattack.

Mjukvaruföretaget Atlassian har utsatts för en cyberattack.

Information om över 15 miljoner användare av planeringsverktyget Trello har därmed läckt ut.

Nu uppmanas alla som använder Trello att byta ut sina inloggningsuppgifter direkt.

Det rapporterar Computer Sweden.

Har läckt ut

Vid ett forum för hackare går det nu att köpa känslig information om Trello-användare.

Det kostar bara 25 kronor att ta del av uppgifterna, och intresset tros därför vara stort.

Av säkerhetsskäl bör därför alla som har ett Trello-konto ändra sina inloggningsuppgifter så snart som möjligt.

Det är oklart exakt vilka som bär ansvaret för cyberattacken.

Det är Trello

Trello har funnits i ungefär 14 år i olika former och har blivit ett mycket populärt verktyg.

– I januari 2011 pitchas en prototyp som förväntas lösa planeringsärenden på hög nivå. Den får namnet Trellis. Kort därefter börjar man utveckla produkten på heltid, förklarar Trello.

– Efter en stängd beta lanseras Trello på TechCrunch Disrupt i september 2011 med appar för webb och iPhone. Med nöd och näppe undkommer vi namn så som Cardvark och Planatee innan vi beslutar oss för Trello.

Förvärvades 2017

År 2017 förvärvades Trello och har sedan dess fortsatt att växa.

– I maj 2015 blir Trello internationellt med språkanpassning för Brasilien, Tyskland och Spanien.

– I början av 2017 förvärvas Trello av Atlassian och nästa kapitel i arbetet med att stärka grupper världen över påbörjas.

Erbjuder olika tjänster

Trello erbjuder olika tjänster för att planera och organisera.

– Trello är ett flexibelt verktyg för hantering av arbete där team kan skapa planer, samarbeta i projekt, organisera arbetsflöden och hålla koll på framsteg på ett visuellt, produktivt och givande sätt. 

– Från brainstorming, till planering, till utförande, Trello hanterar de stora milstolparna och de vardagliga uppgifterna så att ni kan samarbeta och få saker och ting gjorda.

Foto: C. Hume

Text: Redaktionen


Godaste coladrycken är utsedd – slår Coca-Cola och Pepsi

2025 10 20

Den godaste coladrycken verkar varken produceras av Coca-cola eller Pepsi.

De två läskjättarna dominerar på marknaden.

I synnerhet är Coca-cola giganten. Företaget omsätter omkring 400 miljoner euro enbart för den svenska marknaden. 

Men trots det oslagbara varumärket bedöms inte drycken vara den godaste.

Åtminstone inte enligt juryn i ett nytt blindtest som nyligen gått av stapeln och som organiserades av lokaltidningen Nya Kristinehamns-Posten.

Oväntad vinnare

Istället är det en uppstickare som tar förstaplatsen.

Freeway Cola, som hittas på hyllorna i lågprisbutiken Lidl, anses vara godast när tidningens journalister undersökt saken.

Beskedet har knappast gått Lidl obemärkt förbi.

– Vi är väldigt glada över att vår cola från Freeway föll juryn i smaken. Det är återigen ett kvitto på att vi kan erbjuda våra kunder högsta kvalitet till branschens bästa pris, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

Andra "vinsten"

Utmärkelsen är ytterligare ett erkännande från Freeway som i somras även kammade hem en delad förstaplats när Sveriges bästa sockerfria coladryck testades av det oberoende testföretaget The Taste Lab.

Då fick man dela vinsten med Pepsi Max Sodastream.

– Intressant nog var det den sodastreamade coladrycken som vann och som rankades som bäst på de flesta av de testade parametrarna. Den hade bäst resultat på både helhetsintryck och munkänsla, och delad förstaplats på smak, sade Johan Swan, testansvarig vid tillfället.

Pepsin sågades: "Hostmedicin"

Fem personer deltog i blindtestet. Juryn hade därmed ingen aning om på förhand vilken läsk de smakade.

Samtliga alternativ betygsattes mellan 1-5. Med snittbetyget 3,8 hamnade Freeway Cola alltså i topp.

“Bra smak” och “passar de flesta” var några av motiveringarna.

Coca-cola var visserligen hack i häl med ett snittbetyg på 3,6. Någon jurymedlem klagade emellertid på “ingen fyllighet i munnen". Pepsi slaktades ännu hårdare och kallades för “hostmedicin” och ansågs ha en “trist eftersmak”.

LÄS OCKSÅ: Oväntad faktura skickas ut – betala inte

Här är alla betygen i testet

  1. Freeway Cola 3,8
  2. Coca-cola 3,6
  3. Coop cola 2,6
  4. Cuba cola 2,4
  5. Pepsi cola 2,4
  6. Premier cola 2,2
  7. Rally cola 1,8
  8. Ica cola 1,4

LÄS OCKSÅ: Flera matvaror störtdyker i pris – här är hela listan

Foto: A. Bianchi

Text: Redaktionen


20 oktober 2025

JUST NU: Trump tvärvänder om Ukraina – ”Jag har aldrig sagt det”

2025 10 20

Donald Trump gör en ny tvärvändning om Ukraina.

President Trump har under sitt presidentskap gjort många utspel om Ukraina och Ryssland – som sinsemellan kan verka motstridiga.

Nu tvärvänder Trump igen och ger ett nytt besked om hur han ser på kriget.

”Jag sade aldrig det”

Donald Trump tror inte att Ukraina kan vinna kriget mot Ryssland, rapporterar Euronews.

I september gav Trump motsatt besked – men nu menar han att Ukraina sannolikt inte kan vinna kriget, även om han fortfarande inte utesluter det eftersom ”allt är möjligt”.

– De skulle fortfarande kunna vinna det, säger Trump.

– Jag tror inte att de kommer att göra det, tillägger han, enligt kanalen.

Han menar också att han aldrig har sagt att Ukraina kommer att vinna kriget.

– Jag sade aldrig att de skulle vinna det… ni vet att krig är en väldigt konstig sak, säger den amerikanska presidenten på måndagen.

Därmed tvärvänder Donald Trump i förhållande till vad han sade om Ukrainas segerchanser så sent som i september i år.

LÄS OCKSÅ: "Jag ska bryta Zelenskyjs ben" - EU-parlamentariker hotar

Annat tonläge i september

I september skrev Donald Trump ett inlägg på Truth Social där han menade att Ukraina har god chans att vinna kriget mot Ryssland.

– Efter att ha satt mig in i och fullt förstått den militära och ekonomiska situationen i Ukraina och Ryssland, och efter att ha sett de ekonomiska problem Ryssland har, tror jag att Ukraina, med stöd av Europeiska unionen, är i en position att VINNA tillbaka hela Ukraina i sin ursprungliga form, skev Trump i inlägget.

– Med tid, tålamod och ekonomiskt stöd från Europa och i synnerhet Nato, är en återgång till de ursprungliga gränserna absolut ett alternativ. Varför inte? Ryssland har utkämpat ett målsättningslöst krig i tre och ett halvt år – ett krig som en verklig militärmakt skulle vunnit på mindre än en vecka, tillade presidenten.

Bråkigt möte

Men nu har Trump återigen ändrat sitt tonläge gentemot Ukraina, och ifrågasätter landets möjligheter att vinna kriget.

Mötet mellan Trump och Zelenskyj i fredags var enligt uppgifter misslyckat och präglades av storbråk.

Innan mötet hade Trump pratat i telefon med Vladimir Putin.

Trump ska inom kort träffa Putin på ett nytt toppmöte i Ungern.

LÄS OCKSÅ: Allt ska bort - smocka mot Putin nu i veckan

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen