SVERIGE: Miljöministerns löfte

2022 10 31

Sveriges klimatambitioner kvarstår under den nya regeringen.

Det betonar klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i en intervju med GP.

– De högt ställda politiska mål som Sverige har kvarstår. Att:et kvarstår men hur:et är det vi diskuterar och filar på, hur den här regeringen väljer att bedriva en klimatpolitik, säger hon till tidningen.

Ulf Kristerssons regering har kritiserats för nedläggningen av Miljödepartementet. Regeringen har beslutat att verksamheten ska inordnas under klimat- och näringslivsdepartementet.

– För första gången på femtio år finns det inget miljödepartement i Sverige. Det går inte att få en tydligare beskrivning av hur lågt den här regeringen värderar miljö och klimat. Det är ett historiskt beslut som kommer få förödande konsekvenser för miljöfrågorna, sa tidigare miljö- och klimatminister Per Bolund (MP) till DN efter beskedet.

”Fantastisk nyhet”

Romina Pourmokhtari anser att regeringens beslut har överdramatiserats av oppositionen.

– Jag tycker man lika gärna skulle kunna sända en bild av att vi startar ett nytt klimatdepartement. Det nya departementet kommer att heta klimat- och näringslivsdepartementet, säger hon till GP och tillägger:    

– Vi ser att man tidigare kanske dragit åt olika håll istället för att samarbeta framåt, som den här regeringen vill göra. Jag hade hellre sett att man ser det på det sättet: att vi startar ett klimatdepartement, vilken fantastisk nyhet!

I veckan ska miljö- och klimatministern delta på den stora klimatkonferensen COP27 i  Sharm el-Sheikh, Egypten.

Fakta miljödepartementet

  • Miljödepartementet arbetar med klimat- och miljöfrågor.
  • Det handlar bland annat om att minska utsläppen av växthusgaser, skydda och bevara värdefull natur, stärka den biologiska mångfalden på land och i vatten samt att ställa om till en giftfri cirkulär ekonomi.
  • Det omfattar också sådant som rör avfall, minskad plastanvändning, strålsäkerhet samt friluftsliv.
  • Miljödepartementet samordnar även det nationella genomförandet av Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling.
  • Källa: Regeringen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


JUST NU: Mystiska farkoster i USA

2025 10 27

Konstiga ljus, oförklarliga föremål och mystiska rörelser under vågorna förbryllar amerikanska forskare och UFO-entusiaster.

Nu väller anmälningar in till den amerikanska organisationen Enigma – som arbetar med att undersöka observationer om oidentifierade fenomen.

I en färsk rapport uppger Enigma att tusentals observationer av oidentifierade undervattensobjekt (USO) har registrerats i närheten av floder, sjöar och hav i USA.

– Enligt uppgifter ska några av dessa objekt ha stigit upp från djupet, eller störtat ner i vattnet, utan att lämna ett plask, vilket trotsar konventionell fysik, rapporterar Newsweek som tagit del av rapporten.

”Väcker brådskande frågor”

Enligt tidningens reporter Amir Daftari utmanar den stora volymen anmälningar de traditionella förklaringarna till UFO-observationer.

Daftari konstaterar att observationer i luften länge mötts av skepticism, men undervattensdimensionen tillför ett nytt lager av komplexitet.

– Om uppgifterna kan verifieras kan USO:er representera antingen mycket avancerad teknologi eller ett helt okänt fenomen. Det väcker brådskande frågor om nationell säkerhet, det vetenskapliga läget och mänsklighetens förståelse av naturen, framhåller reportern.

Konstiga ljus och oförklarliga rörelser

Sedan 2022 har Enigma registrerat över 30 000 anmälningar om oidentifierade undervattensfarkoster.

Cirka 9 000 observationer har gjorts inom 16 kilometer från USA:s kustlinjer eller större vattendrag. Av dessa har omkring 500 skett inom åtta kilometer från kusten, och över 150 rapporter beskriver föremål som svävar ovanför eller dyker ner i vattnet – ibland åtföljda av konstiga ljus eller oförklarliga rörelser. Andra rapporter innehåller filmklipp från mobilkameror som fångar gröna ljus som färdas under havsytan.

– De får betraktare att ifrågasätta om det rör sig om naturliga avvikelser, hemliga militära experiment eller något helt annat. Sådana bevis tillför ett konkret element till rapporter som ofta avfärdas som fantasier, rapporterar Newsweek.

Flest observationer har gjorts utanför Kalifornien och Florida.

LÄS MER:  Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Expert slår larm

Den pensionerade marinamiralen Tim Gallaudet anser att utvecklingen måste tas på allvar.

– Det faktum att oidentifierade objekt med oförklarliga egenskaper tar sig in i amerikanskt vatten och att försvarsdepartementet inte hissar en stor röd flagga är ett tecken på att regeringen inte delar med sig av allt den vet om dessa avvikande fenomen, skrev han i en rapport från 2024.

LÄS OCKSÅ: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Arkivfoto: P. Linforth resp U.S. Navy

Text: Redaktionen


Använd aldrig – professor avråder från vanlig toalettartikel

2025 10 27

En professor avråder från användning av en vanlig toalettartikel.

Många känner oro för hygienen när de använder offentliga toaletter.

Den oron är befogad – åtminstone när det gäller användning av handtorkar som blåser ut luft på händerna, varnar en professor.

”Never! Aldrig”

Professorn i livsmedelshygien Marie-Louise Danielsson-Tham säger att hon aldrig skulle använda sig av handtorkar på offentliga toaletter.

Mängder av bakterier och virus sprids när luften strömmar ut, säger hon till TV4.

– Någon forskare hade mätt hastigheten på de här luftströmmarna när bakterierna och virusen spreds och kommit fram till att det var en hastighet på 690 kilometer per timme, och det är ju nästan som en tornado. Och de spreds då ungefär tre meters radie från den här handtorken, säger Marie-Louise Danielsson-Tham till kanalen.

Diskussionen har aktualiserats av ett klipp som har fått spridning och som visar hur mycket bakterier som sprids via handtorkar.

Luften som kommer ur handtorken hämtas upp från rummet och innehåller därför mängder av ohälsosamma partiklar, enligt kanalen.

Professorn i livsmedelshygien skulle själv aldrig komma på tanken att använda en handtork på en offentlig toalett.

– Never! Aldrig. Jag brukar använda toalettpapper, säger hon till kanalen.

Agnes Wold håller med

Även Agnes Wold, läkare och professorn i klinisk bakteriologi, har varnat för användning av elektriska handtorkar.

Hon beskriver dessa som ”superspridare” av bakterier och virus, och säger, precis som Danielsson-Tham, att hon inte använder sig av handtork.

– Aldrig, då torkar jag hellre mig på kläderna, säger Wold, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Istället bör man torka händerna med handduk eller papper, menar hon.

– Tvålen har ganska liten effekt och en tork har ingen effekt alls. Torkar du dig med pappers- eller tyghanduk reducerar man bakterieantalet litegrann och får bort smuts på händerna, säger Agnes Wold.

Man bör undvika handtorken även för andras skull, menar hon.

– Någon annan kan ställa sig vid handtorkapparaten och andas in dina mikrober. Då kan de få till exempel influensa om du har den på din hand, rent teoretiskt, har Agnes Wold tidigare sagt till SVT.

Foto: Lotus Design N Print

Text: Redaktionen