Miljöfråga avgjorde valet på Grönland – Vänsterpartiet störst

2021 05 09

Vänsterpartiet Inuit Ataqatigiit, som betyder Folkets Samfund, ökade från 26% till 37% och blir därmed Grönlands största parti.

Vänsterpartiet får därmed möjlighet att bilda regering förutsatt att man kan finna en koalitionspartner för att uppnå majoritet, uppger Jyllands-Posten. Socialdemokratiska Siumut/Framåt ökade från 27% till 29% vilket innebär att partiet tappat positionen som största parti i Grönlands parlament.

Socialdemokraterna har styrt Grönland alla regeringsperioder sedan första valet 1979 fram till i dag 2021, utom perioden 2009-2013 då just Vänsterpartiet hade premiärministerposten.

Nu är Vänsterpartiets blott 34-åriga ledare Múte Bourup Egede favorit till premiärministerposten. Partiet vill att Grönlands ska bli ett självständigt land och en ännu större anledning till valsegern bedöms vara att partiet till skillnad från Socialdemokraterna säger nej till det kontroversiella Kvanefjeldsprojektet.

Det är ett australiskt-kinesiskt mineralprojekt på Sydgrönland som går ut på att företaget Greenland Minerals vill bryta miljontals ton malm och uran för tillverkning av datormaterial och telefoner med mera.

Socialdemokraterna har menat att det kan skapa tillväxt och jobb vilket gynnar självständighetstanken medan Vänsterpartiet sagt nej av natur-, hälso- och miljöskäl enligt Jyllands-Posten.

Grönlands regeringschefer: 

◾ 1979-91: Jonathan Motzfeldt, S.

◾ 1991-97: Lars Emil Johansen, S.

◾ 1997-02: Jonathan Motzfeldt, S.

◾ 2002-09: Hans Enoksen, S.

◾ 2009-13: Kuupik Kleist, Vänstern.

◾ 2013-14: Aleqa Hammond, S.

◾ 2014-21: Kim Kielsen, S.

[forminator_poll id="2869"]

06 april 26

I DAG MÅNDAG: Viktigt meddelande till Sveriges bilister

2026 04 06

Undvik småvägar och använd de stora vägnäten i första hand.

Det är Trafikverkets uppmaning till svenska bilister under måndagen.

Uppmaningen utfärdas med anledning av de skador som stormen Dave orsakat i västra, mellersta och södra Sverige.

Bland annat har många träd och grenar fallit på vägar.

Nu uppmanar Trafikverket svenska bilister att undvika mindre vägar. Den som kan uppmanas att hålla sig till de stora vägnäten, betonar Madelene Frödell, chef vid Trafikverket.

– Det är många mil väg och järnväg i flera olika län som blivit påverkade av fallna träd och skadade kontaktledningar. Våra entreprenörer kan inte arbeta fullt ut överallt i de extremt starka vindarna så det är först nu vi kan påbörja arbetet och ta oss ut i anläggningen för att säkerställa farbarhet, säger hon.

Frödell flaggar för att framkomsten längs flera vägar kan vara kraftigt begränsad. Fortsatt svåra förhållanden råder på vägarna under måndagen.

– Många ska kanske resa hem från sitt påskfirande under måndagen. Trafikverket uppmanar trafikanter att fortsatt ta del av vädervarningar från SMHI, följa utvecklingen och vara uppmärksam på förhållandena på vägen.

Arbetet börjar nu

Under måndagen påbörjar Trafikverket ett omfattande återställningsarbete på vägar och järnvägar runt om i landet.

– Det är ett omfattande arbete som tar vid nu. Vi kan ännu inte se hela konsekvensen utan det kommer vi nu under måndagen att göra genom att avsyna bit för bit, säger Madelene Frödell.

LÄS MER: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen 

Flera uppmaningar

Trafikverket har gått upp med flera råd till personer som ska resa under måndagen.

Nedan listas samtliga uppmaningar:

- Du som åker tåg håll kontakt med ditt järnvägsföretag för att ha koll på inställda avgångar i tågtrafiken och eventuell ersättningstrafik.

- Planera din resa och se till att din bil är utrustad med rätt saker om du skulle bli stående vid ett eventuellt stopp.

- Var försiktig eftersom trafikförhållandena kan vara besvärliga på grund av nedfallna träd och grenar.

- Räkna med längre restid och var beredd på att framkomligheten kan vara begränsad.

- Välj om möjligt de stora vägarna med mittseparering

- Lyssna på Trafikredaktionen på Sveriges Radios P4-kanaler – där får du aktuell information om trafikläget.

- Håll dig uppdaterad om det lokala vädret längs din resa. Tänk på att SMHIs prognoser och varningar uppdateras kontinuerligt.

- Om det blir kö, stanna din bil långt ute till höger, det underlättar för räddningsfordon. Det bidrar till att stoppet blir kortare.

LÄS OCKSÅ: Vita huset rasar mot rykte om Trump

Foto: Kathy

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen