Miljöfråga avgjorde valet på Grönland – Vänsterpartiet störst

2021 05 09

Vänsterpartiet Inuit Ataqatigiit, som betyder Folkets Samfund, ökade från 26% till 37% och blir därmed Grönlands största parti.

Vänsterpartiet får därmed möjlighet att bilda regering förutsatt att man kan finna en koalitionspartner för att uppnå majoritet, uppger Jyllands-Posten. Socialdemokratiska Siumut/Framåt ökade från 27% till 29% vilket innebär att partiet tappat positionen som största parti i Grönlands parlament.

Socialdemokraterna har styrt Grönland alla regeringsperioder sedan första valet 1979 fram till i dag 2021, utom perioden 2009-2013 då just Vänsterpartiet hade premiärministerposten.

Nu är Vänsterpartiets blott 34-åriga ledare Múte Bourup Egede favorit till premiärministerposten. Partiet vill att Grönlands ska bli ett självständigt land och en ännu större anledning till valsegern bedöms vara att partiet till skillnad från Socialdemokraterna säger nej till det kontroversiella Kvanefjeldsprojektet.

Det är ett australiskt-kinesiskt mineralprojekt på Sydgrönland som går ut på att företaget Greenland Minerals vill bryta miljontals ton malm och uran för tillverkning av datormaterial och telefoner med mera.

Socialdemokraterna har menat att det kan skapa tillväxt och jobb vilket gynnar självständighetstanken medan Vänsterpartiet sagt nej av natur-, hälso- och miljöskäl enligt Jyllands-Posten.

Grönlands regeringschefer: 

◾ 1979-91: Jonathan Motzfeldt, S.

◾ 1991-97: Lars Emil Johansen, S.

◾ 1997-02: Jonathan Motzfeldt, S.

◾ 2002-09: Hans Enoksen, S.

◾ 2009-13: Kuupik Kleist, Vänstern.

◾ 2013-14: Aleqa Hammond, S.

◾ 2014-21: Kim Kielsen, S.

[forminator_poll id="2869"]

JUST NU: Amerikansk attack i Stilla havet – flera döda

2025 10 22

Den amerikanska militären har genomfört ännu en dödlig attack mot ett fartyg utanför Sydamerika.

Denna gång har attacken utförts i Stilla havet, väster om Sydamerika.

Flera av besättningsmedlemmarna har dödats.

– Attacken är det åttonde kända amerikanska angreppet mot fartyg sedan den 2 september. Två till tre personer ombord har dödats, rapporterar CBS News med hänvisning till källor inom Vita huset.

Det är första gången som USA attackerar ett fartyg i Stilla havet under Trumpadministrationens militära kampanj mot knarksmugglare. Tidigare har attackerna riktat sig mot fartyg i Karibiska havet som påstås vara inblandade i narkotikahandel.

Attacken i Stilla havet kopplas också till drogsmuggling. Fartyget ska ha smugglat narkotika, enligt de amerikanska regeringskällorna.

34 personer har dödats

Hittills har minst 34 personer har dödats i amerikanska attacker mot påstådda narkotikabåtar.

President Donald Trump har deklarerat att USA befinner sig i en "icke-internationell väpnad konflikt" med sydamerikanska drogkarteller. Enligt presidenten räddar de militära attackerna tiotusentals amerikanska liv genom att hindra narkotika från att nå landet.

Donald Trump har också för vana att benämna kartellerna som terrorister – trots att de inte formellt är klassade som terrororganisationer. Trump använder termen “Designated Terrorist Organization (DTO)”, vilket inte är den officiella amerikanska beteckningen för en terrororganisation.

LÄS MER: Zelenskyjs ilska mot Trump – beskedet förändrade allt

Jurister tveksamma

Juridiska experter har ifrågasatt huruvida USA har rätt att attackera fartyg på internationellt vatten.

Efter den första attacken i Karibiska havet intervjuade BBC News en rad experter inom internationell rätt och sjörätt. Flera av dem framhöll att USA kan ha agerat i strid med internationell lag när man slog till mot fartyget.

USA har inte undertecknat FN:s havsrättskonvention, men den amerikanska militärens juridiska rådgivare har tidigare betonat att USA ”bör agera i enlighet med dess bestämmelser”, uppger nyhetskanalen.

Enligt havsrättskonventionen är det inte tillåtet att använda dödligt våld mot fartyg på internationellt vatten, med undantag för särskilda fall – exempelvis om ett fartyg har befunnit sig i en stats territorialvatten och sedan förföljs på öppet hav.  

LÄS OCKSÅ: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin 

Foto: 

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

JUST NU: Stort genombrott om hjärt- och kärlsjukdom

2025 10 22

Över två miljoner svenskar är drabbade av hjärt- och kärlsjukdomar.

Varje år dör 30 000 svenskar i hjärt- och kärlsjukdomar – vilket gör sjukdomen till den främsta dödsorsaken i Sverige, rapporterar Hjärt- och lungfonden.

Nu kommer ett efterlängtat besked i kampen mot folksjukdomen.

Forskare från Karolinska institutet har utvecklat ett system för att upptäcka risk för hjärtsjukdom i ett tidigt stadie.

Det nya systemet klassificerar individer i olika riskgrupper för åderförkalkning –  en beläggning av fett inuti blodkärlen som gör dem trängre och hindrar blod från att passera. Upptäckten kan ge nya möjligheter för förebyggande behandling, vilket potentiellt skulle kunna rädda tiotusentals liv.

– Det här är en viktig upptäckt eftersom det ger oss en möjlighet att ingripa i ett skede där sjukdomen fortfarande inte visar symptom. Vid det asymptomatiska stadiet kan åderförkalkning stoppas och till och med gå tillbaka om rätt åtgärder sätts in, säger Bruna Gigante, lektor vid institutionen för medicin vid Karolinska Institutet.

– Våra resultat kan hjälpa till att utforma patientanpassade interventioner som leder till bättre hälsa.

Revolutionerande genupptäckt

Forskarna har upptäckt att det går att urskilja fyra olika riskgrupper för hjärtinfarkt och stroke – från låg till mycket hög risk. Dessutom har man kunnat identifiera de gener som påverkar risken för hjärt- och kärlhändelser i varje grupp.

En särskilt intressant upptäckt gäller en genetisk variant kopplad till inflammation. Den specifika genvarianten ökar risken för hjärtinfarkt hos personer med mycket hög risk för hjärt- och kärlsjukdom. 

–  Att identifiera en sådan gen är det första steget mot individanpassad hjärt-kärlprevention, framhåller forskarna.

LÄS MER: Stor upptäckt om magsjukdom – en miljon svenskar har den

FAKTA: Hjärt- och kärlsjukdom

- I Sverige lever över 2 miljoner människor med hjärt-kärlsjukdom.

- Omkring 30 000 svenskar dör av hjärt-kärlsjukdom varje år, den främsta dödsorsaken i Sverige.

- Ungefär en fjärdedel av alla som får stroke idag är mellan 20 och 69 år gamla, det vill säga ungefär i yrkesför ålder. En av tre som får hjärtinfarkt är 20 till 69 år, samma siffra gäller för de som drabbas av plötsligt hjärtstopp.

Källa: Hjärt- och lungfonden

LÄS OCKSÅ: Total förvirring – Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Foto: L. Vasquez

Text: Redaktionen