Militärflygplan har kraschat i Ryssland

2022 10 17

Ett flygplan har kraschat in i ett bostadshus i Ryssland. 

På måndagseftermiddagen störtade ett flygplan in i ett bostadshus i Yeysk, i ryska Krasnodar.

Flygplanet ska enligt uppgifter vara militärt. 

Byggnaden som planet träffade är nio våningar högt och en explosion följt av stora eldflammor har bevittnats efter kraschen, uppger ryska nyhetsbyrån TASS. 

Nära Krym

Krasnodar ligger i sydvästra Ryssland och är en av de största ryska städerna nära Krymhalvön.

Flygplanet i fråga ska vara antingen en SU-34 eller L-39 enligt den Moskvabaserade nyhetsbyrån Interfax.

Intensiva strider

Orsaken till kraschen är ännu inte klarlagd men den skedde nära den krigshärjade Krymhalvön.

Den 8 oktober inträffade en explosion på Kjertbron som förbinder Ryssland med Krym.

Kreml har pekat ut Ukrainas underrättelsetjänst som ansvariga för explosionen. Moskva har svarat med att terrorbomba flera ukrainska städer.

De senaste dagarna har huvudstaden Kyiv utsatts för vågor av iranska så kallade “självmordsdrönare” som träffat bland annat bostadsbyggnader. 

Eskalering av kriget

Efter mobiliseringen av uppemot 300 000 nyrekryter har Vladimir Putin intensifierat sin krigföring mot Ukraina. 

Som svar på sprängningen av Krymbron har ryska styrkor skickat missiler och drönare mot den ukrainska huvudstaden.

Kyivs borgmästare Vitalij Klytjko sa under måndagsmorgonen att självmordsdrönarna orsakat fem explosioner varav en träffade en bostadsbyggnad. 

Zelensky uttalar sig

Ukrainas president Volodymyr Zelensky säger att bland annat en ung familj med en gravid kvinna dödades under måndagens attacker. 

– Terror måste och kommer att förlora. Ukraina kommer att segra och ställa alla ryska terrorister - från befälhavare till de som utför de kriminella handlingarna, inför rätta, säger Zelensky enligt NBC.

Kyivinvånaren Anna Frolova beklagar att Ryssland inte fått nog.

– Det visar sig att de inte fått nog, nu beskjuter de bostadsbyggnader och människor dör. Det är läskigt, säger hon enligt NBC.

Foto: Terence Burke

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen