Migrationsverket tvärvänder

2023 03 23

Migrationsverket ändrar helt kraven för permanent uppehållstillstånd enligt gymnasielagen.

Detta efter en ny och vägledande dom från Migrationsöverdomstolen.

Från och med nu måste kravet på egen försörjning vara uppfyllt när det tidsbegränsade uppehållstillståndet upphör.

– Vi har nu uppdaterat vår bedömning i enlighet med Migrationsöverdomstolens avgörande, säger Migrationsverkets rättschef Carl Bexelius i ett pressmeddelande.

Nya krav

Den som ansöker om permanent uppehållstillstånd enligt gymnasielagen måste uppvisa en försäkran på den egna försörjningen, antingen genom anställning eller eget företag.

Tidigare var Migrationsverkets bedömning att det räckte att kravet var uppfyllt när ansökan prövas.

Nu måste anställningen istället vara påbörjad innan det befintliga uppehållstillståndet löper ut.

– Till följd av domen kommer Migrationsverket framöver att kräva att alla villkor för permanent uppehållstillstånd enligt gymnasielagen är uppfyllda senast den sista dagen för det tidsbegränsade uppehållstillståndet. Det gäller oavsett om den som söker försörjer sig som anställd eller egen företagare, säger Carl Bexelius.

Måste vara uppfyllt vid ansökan

En konkret förändring blir nu verklighet efter den nya domen.

Det blir inte längre möjlighet att få permanent uppehållstillstånd om man vid ansökningstillfället enbart har ett erbjudande om anställning, alternativt ett avtal om anställning som påbörjas efter sista dagen för uppehållstillståndet.

– Migrationsöverdomstolens nya dom innebär att kraven för permanent uppehållstillstånd måste vara uppfyllda både när man ansöker och när Migrationsverket prövar ansökan, tillägger Carl Bexelius.

Gäller omedelbart

Den nya kraven gäller omedelbart.

Även alla som lämnat in en ansökan innan det att Migrationsöverdomstolen meddelade sin dom kommer att påverkas av förändringen.

Den “varaktiga försörjning” som Migrationsverket kräver innefattar en fast anställning eller en visstidsanställning om minst två år. 

– I praktiken kommer det framöver innebära att man kan få avslag om man hade ett avtal om två års anställning när det tidsbegränsade uppehållstillståndet löpte ut, men det vid prövningstillfället återstår mindre än två år av anställningen, framhåller myndigheten.

Foto: Migrationsverket

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


8 september 2026

Kostar hundra miljoner kronor – nu har Ukraina förstört den

2026 09 08

Ukraina har träffat flera dyrbara ryska måltavlor.

Ukraina har skickat drönare mot ockuperade Zaporizjzja.

Där har den 423:e separata drönarsystembrigaden bland annat träffat luftvärnssystemet Osa.

Osa är värt omkring tio miljoner dollar – motsvarande strax under hundra miljoner kronor.

Ny attack

Brigaden uppger att de upptäckte och förstörde luftförsvarssystemet, rapporterar United24Media.

Systemet kan bekämpa luftmål på höjder upp till fem kilometer och på avstånd på cirka 10 kilometer.

– Till skillnad från andra system är det tillräckligt kompakt och lätt att dölja. Att förstöra sådana luftvärnssystem ger vårt flyg tillgång till fiendens underhåll i bakre regionen, framhåller den ukrainska enheten som slog ut systemet.

Helikoptrar träffade

Ukraina har samtidigt slagit till mot flygbasen Taganrog-Tsentralny i Rostov-regionen.

Två ryska helikoptrar har träffats.

En Mi-8-helikopter har totalförstörts och en Mi-35-helikopter har skadats.

Exakt hur allvarligt skadad Mi-35-helikoptern blev är i nuläget oklart.

Läs mer: USA-stridsflyg har bombat fel

Missiler mot Kyjiv

Under natten mot tisdagen har Ryssland riktat en massiv drönar-och missilattack mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Minst två personer har dött och tio har skadats.

I huvudstaden Kyjiv har bland annat ett bostadshus, en skola och flera varuhus träffats.

“Som Hunger Games”

Daria Kolisnyk, som bor i en byggnad som träffades av en missil, kommenterar.

– Det är som The Hunger Games, det handlar bara om överlevnad. Man går bara och lägger sig och undrar om man kommer att vakna igen eller inte. Så ser livet ut i Kyjiv, säger Kolisnyk efter nattens attacker.

Bilder och filmklipp cirkulerar på sociala medier som visar kraftiga explosioner i rökmoln i den ukrainska huvudstaden.

Läs mer: Su-24-stridsflygplan attackerat

Foto:President of Russia Office

Text: Redaktionen