Meteorolog ger besked – “Kan närma oss 40 minusgrader”

2024 01 13

Det är på väg att bli mycket kallt i Sverige igen.

Det är inte alls länge sedan temperaturerna kröp ner till mycket låga nivåer och delar av norra Sverige upplevde 40 minusgrader.

Nu är kylan på väg att återvända, och redan nästa vecka väntas det bli ordentligt kallt.

Detta i samband med att ett omfattande lågtryck närmar sig från norska havet.

Det meddelar SMHI.

“40 minusgrader”

Redan på söndagen kan det bli så kallt som 30 minusgrader i nordligaste Sverige.

I mitten på nästa vecka väntas det dock bli ännu kallare än så.

– På tisdag blir vi nog alla i vårt avlånga land varse om kylan, säger meteorologen Lasse Rydqvist till Aftonbladet.

– Och på onsdag kan vi nog närma oss 40 minusgrader i vissa delar av norra Sverige.

Drar in över landet

Lågtrycket drar in över Sverige redan på fredagen, någonting som innebär snöfall och dimma på håll.

– Ett omfattande lågtryck närmar sig från Norska havet och gör att snöfall breder ut sig över Norrland samt ner över Uppland. Under kvällen och natten tilltar snöfallet och kan på en del håll vara ymnigt, meddelar SMHI.

Snö och regn

I morgon lördag väntas regn och snö i delar av landet och även rejäl blåst på sina håll.

– Under lördagsdygnet gör lågtrycket på Norska havet entré över landet. Till en början blir det fortsatt snöfall över Norrland och norra Svealand, lokalt inslag av regn. 

– Efter hand väntas både snöfall och regn längre söderut och i västra Götaland först dimma på flera håll.

Vid kusterna ser det ut att blåsa upp rejält.

I hela landet

Den som saknat kylan har inte behövt vänta speciellt länge.

I samband med kylan som nu sveper in över Sverige ser det på nytt ut att bli minusgrader i hela landet.

– På söndag väntas snöfallet få tyngdpunkt allt längre söderut. Samtidigt ser det ut att som att vintersolen får lite mer utrymme att visa sig, framhåller SMHI.

– Dessutom börjar kalluften i norr att avancera söderut över landet. Därmed ser en kallare period med minusgrader i hela landet ut att inledas.

Foto: F. Bunkens

Text: Redaktionen


25 november 2025

Obehaglig upptäckt om mössor: ”Alla bör sluta med det här direkt”

2025 11 25

En enkel vintervana kan bära på en snuskig baksida.

Att sätta på sig en mössa när håret fortfarande är blött kan verka oskyldigt, men i vintermörkret döljer sig en risk som många svenskar förbiser.

Fuktiga förhållanden under mössan kan bana väg för mögel och svamp i hårbotten, rapporterar SR.

Tvätta mössan ofta

I Sverige, där vintern ofta är både lång och fuktig, är mössor en självklarhet för många.

Men den typiska vintervanan – att gå direkt ut med delvis blött hår under en varm mössa – kan ha oanade konsekvenser för hårhälsan.

– Om man fuskar och torkar håret med mössan, då kan det till och med börja mögla. Alla bör sluta med det direkt, säger frisören Petra Nyman till SR.

Hon menar att en smutsig mössa kan vara en grogrund för bakterier när den sitter mot ett nyligen tvättat, rent hår.

– Det blir som en mögeldoft i mössan. Du bör tvätta mössan lika ofta som du tvättar sängkläder, säger hon.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Risk med blött hår

Problem uppstår särskilt när man sätter på sig mössan med fuktigt eller blött hår.

Långvarig fukt nära hårbotten skapar en varm, instängd miljö – idealisk för svamp och mikroorganismer.

Man kan både riskera svampöverväxt och mjäll om man har blött hår länge under en mössa, där forskare pekar ut att vissa mögel–liknande svampar kan frodas på hårbotten, särskilt i fuktiga miljöer.

Studier varnar

Enligt en studie publicerad i Journal of Dermatological Research som finns tillgänglig via PubMed Central visades att fuktiga och instängda miljöer på hårbotten kan främja tillväxten av hudsvampar.

– I praktiken innebär det att om du sätter mössa på blött hår, skapas ett varmt och fuktigt “växthus” för svampar, uppger rapporten.

Studien understryker därför vikten av att torka håret ordentligt innan du täcker det med mössa.

LÄS MER: Forskare varnar för drönarattacker i Sverige

Foto: K Steele II

Text: Redaktionen


25 november 2025

Helt ny varning till folk med tatueringar

2025 11 25

Två oroväckande upptäckter har gjorts gällande tatueringar.

För första gången någonsin har Läkemedelsverket tillsammans med Sveriges kommuner gjort en omfattande tillsyn av tatueringsfärger.

Totalt har 1 009 färger hos 372 tatuerare och salonger granskats, samt ett antal från återförsäljare.

Resultatet är alarmerande.

Det visar sig att över hälften av färgerna hade brister i märkningen. 

Flera färger saknade den obligatoriska märkningen att tatueringsfärgen är avsedd för tatuering och en märkning om att färgen är steril. Saknas någon av dessa två märkningar får färgen inte användas eller säljas, skriver Läkemedelsverket i ett pressmeddelande.

Kan ha tatuerats med förbjuden färg

Risken för att en tatuerad svensk kan ha blivit tatuerad med färg som egentligen borde ha varit förbjuden framstår med andra ord som högst närvarande.

– Vår granskning visar att färre än hälften av verksamhetsutövarna ger korrekt och varaktig information till sina kunder. Det är en skyldighet som ska säkerställa att kunden vet vilka produkter som används och vilka risker som kan finnas, säger Nina Brunåker, utredare vid Läkemedelsverket.

Ny studie: risk för melanom

Parallellt med Läkemedelsverkets granskning publiceras även en helt ny epidemiologisk studie från Lunds universitet.

Studien tyder på att tatueringar kan vara en riskfaktor för melanom, en allvarlig form av hudcancer som uppstår i kroppens pigmentceller.

Slutsatsen dras efter att undersökt 2 880 personer mellan 20 och 60 år som diagnostiserats med melanom. 

– Av deltagarna som haft melanom var 22 procent tatuerade, jämfört med 20 procent i kontrollgruppen, säger Emelie Rietz Liljedahl, biträdande forskare i toxikologi vid Lunds universitet i ett uttalande.

– Resultatet tyder på att tatueringar skulle kunna vara en riskfaktor för melanom, men det behövs ytterligare studier innan det går att uttala sig om orsakssamband, tillägger Christel Nielsen, docent och forskare i epidemiologi vid samma universitet.

LÄS OCKSÅ: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Ett av världens mest tatuerade länder

Ungefär en femtedel av Sveriges befolkning är tatuerade. För kvinnor under 40 år är siffran över 40 procent.

Immunförsvaret aktiveras när tatueringsfärg sprutas in i huden, eftersom kroppen uppfattar det som ett främmande ämne.

– Våra resultat tyder på att det kan vara något som händer i immunförsvaret och därför går vi nu vidare och fortsätter utforska möjliga samband mellan tatueringsexponering och autoimmuna sjukdomar, som psoriasis och sköldkörtelsjukdom där också immunförsvaret är inblandat, säger Christel Nielsen.

LÄS OCKSÅ: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: L. Lenzi

Text: Redaktionen