26 februari 2026

Melania Trump får höjdaruppdrag – aldrig hänt innan

2026 02 26

Melania Trump blir historisk.

För första gången någonsin kommer en sittande amerikansk första dam att leda ett möte i FN:s säkerhetsråd.

Melania Trump, fru till president Donald Trump, är den som får det prestigefyllda uppdraget, rapporterar Fox News.

Ett historiskt steg

Amerikas första dam, Melania Trump, är utsedd att hålla ett möte i FN:s säkerhetsråd, när USA tar över det roterande ordförandeskapet i början av mars 2026.

Detta blir första gången en sittande amerikansk första dam formellt leder ett sådant möte, enligt ett uttalande från Vita huset.

Vid presentationen av hennes roll säger en talesperson att detta markerar ett nytt sätt att använda ämbetet.

– Fru Trumps ledarskap markerar första gången som en sittande amerikansk första dam leder säkerhetsrådet, samtidigt som medlemmarna diskuterar utbildning, teknik, fred och säkerhet.

LÄS MER: Lavrov ger Trump kalldusch

Omdefinierar sin roll

Mötet som kommer hållas den 2 mars är planerat att handla om hur barn, utbildning och teknologi kan bidra till fred i konfliktzoner, ett ämne som ligger i linje med Melania Trumps arbete för barns rättigheter och utbildning.

En representant från Vita huset uppger att hennes deltagande syftar till att framhäva utbildningens roll i att skapa tolerans och global fred, och att hennes närvaro vid bordet är mer än ceremoniell.

– Första damen håller på att omdefiniera sin roll, och detta markerar ännu en banbrytande framgång för henne, säger en källa till Fox News.

Trump en tidigare kritiker

USA:s president Donald Trump har varit en högljudd kritiker av Förenta nationerna sedan sin första period i Vita huset.

Förra veckan hade Trump dock en mer försonande ton vid det första mötet med sitt så kallade Fredsråd – ett initiativ som han säger syftar till att lösa konflikter globalt, men som många världsledare har varit tveksamma till eftersom det uppfattats som ett försök att ersätta FN.

– Fredsrådet kommer i stort sett att fungera som ett slags övervakare av FN och se till att organisationen sköts på rätt sätt, sade Trump.

LÄS MER: ”Trumps väljare kommer bli rasande”

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen