JUST NU: Medvedev till vilt angrepp mot Finland – ”Avskyvärda”
2026 01 02
Dmitrij Medvedev går till ursinnigt angrepp mot grannlandet.
Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev, som idag är vice ordförande i landets säkerhetsråd, är känd för sina vilda utspel mot Kremls alla fiender.
Nu rasar Medvedev mot Finland och dess president Alexander Stubb – efter ett nyårstal som väckt stort uppseende i Ryssland.
”Har förändrats permanent”
I sitt nyårstal gjorde Alexander Stubb uttalanden som det har rapporterats flitigt om i ryska medier.
Den finska presidenten sade bland annat att Finlands relation till Ryssland har förändrats för alltid, uppger Iltalehti.
– Vår relation med Ryssland har förändrats permanent. Det faktum att Ryssland är vår granne är också permanent, sade Stubb i talet, enligt tidningen.
– Vårt mål i Finland och Europa är att ha en fungerande och fredlig relation med Ryssland. I slutändan beror allt på Rysslands handlingar, tillade den finska presidenten.
Uttalandet får Dmitrij Medvedev att reagera starkt.
LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Förbereder ”storskalig provokation” – om fem dagar
”Finland måste betala”
I ett inlägg på X svarar Medvedev hånfullt och ilsket på Stubbs uttalande.
– Någon kille som heter Stubb säger att Finlands relationer med Ryssland har förändrats för alltid. Håller med. Jag hoppas det också, skriver Dmitrij Medvedev.
Han fortsätter med att beklaga att Ryssland erkände Finland som självständigt för över hundra år sedan.
– Jag hoppas att Ryssland aldrig upprepar bolsjevikernas misstag från 1917, kommenterar Medvedev.
Den ryska ex-presidenten går till ursinnigt angrepp mot Finland och anklagar landet för russofobi – ett begrepp som används flitigt av Kreml mot alla länder som ifrågasätter Putinregimen.
– Finland måste betala för sin avskyvärda russofobi. Faktum är att de redan betalar – Stubb pratar, och medborgarna betalar, dundrar Dmitrij Medvedev.
Kommentaren om att Finlands medborgare får betala syftar troligtvis på att Finlands ekonomiska situation har detaljstuderats i ryska medier på senare tid, enligt tidningen.
I dessa analyser har det hävdats att Finland har drabbats av en ekonomisk nedgång på grund av minskad handel med Ryssland.
LÄS OCKSÅ: Tesla tappar förstaplatsen – inte längre störst på elbilar
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


