Meddelande till alla som snusar

2024 07 31

Snusbolaget går nu ut med betryggande uppgifter till kunder.

Under den senaste tiden har det rapporterats om snusbrist i Sverige och Norge.

Efter branden hos tillverkaren Swedish Match har många butiker börjat bunkra upp och beställa mer än vanligt från tillverkare.

Nu går dock Snusbolaget ut med ett meddelande till kunder för att lugna nervösa nerver.

Det rapporterar sajten E-handel.

God status

Snusbolaget meddelar att det inte rör sig om någon kris för deras kunder.

– Snusbolaget är liksom andra återförsäljare beroende av Swedish Matchs produktionstakt, förklarar de för E-handel.

– Vi jobbar intensivt och kontinuerligt för att säkerställa vår lagerstatus av Swedish Match-producerade produkter. I nuläget har vi god lagerstatus på nyckelprodukter såsom Ettan, Kaliber och Kapten.

Bara färskt snus

Vidare framhåller Snusbolaget att de arbetar hårt för att se till att färska produkter finns tillgängliga.

– Vi lägger mycket energi på att säkra lager av våra kunders favoritprodukter. Samtidigt vill vi inte bunkra upp stora lager som många mindre återförsäljare gjort. 

– Detta eftersom det är viktigt för oss att alltid erbjuda färskt snus till våra kunder, bygger vi för stora lager kommer kvaliteten att svikta.

Brist i Norge

Konsumenter i såväl Sverige som Norge har uttryckt oro efter den kraftiga brand som rasade på Swedish Match fabrik i Göteborg i våras.

Branden har lett till leveransproblem.

– Dagen blir förstörd om jag inte får snus, säger snusaren Klas Hansson som SVT har pratat med.

“Kanske börjar märka”

Det är oklart exakt hur stora de rådande leveransproblemen är, men snusare runt om i landet uttrycker viss oro.

– Jag har inte märkt av det än för jag har haft ett stort lager hemma. Men det börjar ta slut så nu kanske jag märker det, säger snusaren Olof Rehle.

Det var i mars som det började brinna i Swedish Matchs lokaler i Gullbergsvass i Göteborg.

Ingen person skadades i branden där lokalen fick evakueras, och det är ännu oklart hur den startade.

Foto: Swedish Match P. Knutson

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen