Medborgargarde i Sverige

2024 07 03

Ett medborgargarde har etablerat sig i Sverige.

De kallar sig för ”Pedo Hunters Sweden” och är i dag aktiva i flera storstäder. På sociala medier publicerar gruppen filmklipp där de misshandlar och förnedrar personer som påstås vara pedofiler.

Medborgargardet använder sig av en liknande metod som sajten Dumpen för att identifiera misstänkta pedofiler. De utger sig för att vara minderåriga personer som vill träffa män. När männen tror att de ska träffa en minderårig möts de av anhängare från PHS. Medborgargardet misshandlar männen och publicerar klippen online, rapporterar DN som kartlagt PHS.

"Ploppat upp på flera ställen"

Enligt polisen har PHS publicerar klipp från 23 olika platser i Sverige.

Polisen uppger att männen gör sig skyldiga till misshandel och olaga integritetsintrång, eftersom de sprider misshandelsklippen på nätet.

Hur många personer som ingår i medborgargardet är i dagsläget oklart.

– Vi ser att det har ploppat upp på flera ställen i landet, men de tar också hjälp av varandra och reser runt. Så det är svårt att säga hur många det rör sig om. 

Det säger Lena Larsson, kriminalinspektör på polisens nationella operativa avdelning (Noa), till DN.

Polisen: ”Gör det för att det är en tuff grej”

PHS framhåller själva att de väljer att ta lagen i egna händer eftersom samhället, enligt gruppen, inte gör tillräckligt för att stoppa pedofiler.

– När polis och stat inte tar reda på problem (så som pedofiler) så anser vi att medborgare helt enkelt får göra det själva. Vi jobbar inte förebyggande, det för polismyndighetens jobb att göra. Vi ser till att rättvisa skipas, skriver medborgargardet på sin hemsida.

Lena Larsson lyfter dock fram en annan förklaring.

– De påstår att de gör det här för att de själva blivit utsatta för saker och att polisen inte gör något. Men många gör det för att det är en tuff grej, en anledning att bråka, säger polisen till DN.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


JUST NU: Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 05

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: Gregory Pappas

Text: Redaktionen