Matkedjor inleder priskrig – sänker 25 procent

2024 09 03

Livsmedelspriserna är på väg ned i Sverige.

Under två års tid har priserna ökat mer eller mindre konstant som följd av högre kostnader för livsmedelsproducenterna.

Men nu vänder det i branschen.

– Vi ser en ökad efterfrågan på svenskproducerade livsmedel och att kostnaderna börjar röra sig åt rätt håll, säger Carl Eckerdal som är chefsekonom på branschorganisationen Livsmedelsproducenterna, till Sveriges Radio Ekot.

"Mycket glädjande"

Även Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen som ännu en gång granskat prislapparna i butikerna, är inne på samma sak.

Senaste månaden har priserna stått stilla – vilket är ett gott tecken.

Vi har analyserat över 43 000 olika produkter och hur priset utvecklats mellan den första och sista augusti, svaret är mycket glädjande då priserna totalt sett stått stilla, säger Ulf Mazur till SVT.

Inleder priskrig: sänker 25 procent

I augusti har flera varor blivit billigare i affärerna. Vanliga skafferivaror tillhör den kategorin, precis som färska grönsaker, frukt och bär.

Men det som utmärker sig mest är matfett – och i synnerhet smör.

Nu inleds ett priskrig mellan växtbaserade storsäljare och animaliska motsvarigheter.

Bland annat tas kampen upp med jätten Bregott.

– Flora och Lätta i 600-gramsförpackning har prissänkts med upp till 25 procent på en del kedjor och det ser helt klart ut som ett försök att ta marknadsandelar från animaliebaserade smörgåsfetter som exempelvis Bregott, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Bregott går fram med kritiserad förändring

Valt billigare varor

De generella prissänkningarna beror bland annat på att konsumenter valt andra och billigare varor i butikerna – med effekten att efterfrågan minskat.

Samtidigt har alltså producenternas kostnader slutat att skena och stiger enbart lite grann under årets andra kvartal.

Vi har varit med om en tvåårig hinderbanelöpning i tät dimma. Nu är vi på slutfasen och kommit ur den och börjar ana ljuset tydligare än vad vi gjort de senaste två åren, säger Carl Eckerdal.

Bedömningen är att rå- och insatsvaror kommer att sluta att öka under tredje kvartalet och eventuellt till och med minska, erfar SR.

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

SD sticker ut i ny mätning

2026 08 27

Opinionsmätningarna går på högvarv inför valet.

Snart återstår enbart två veckor till valet. Mätningarna inför 13 september blir nu fler och av större betydelse.

De senaste siffrorna, som presenteras på torsdagen, är både en mardröm och till glädje för partier i Tidösamarbetet.

Kännbart tapp

För de flesta riksdagspartierna är förändringarna små. Men Sverigedemokraterna sticker ut. Partiet tappar nästan två procentenheter (1,9) i Demoskops mätning under den senaste månaden.

Enligt Demoskops opinionschef Johan Martinsson tenderar SD-väljarna att gå till Moderaterna.

Och med en opinionssiffra på 18,3 procent ser Jimmie Åkesson (SD) ut att gå mot en historisk motgång.

Det börjar verkligen bli en påtaglig sannolikhet att det blir första riksdagsvalet som Sverigedemokraterna backar, säger Johan Martinsson till SvD.

Högsta stödet på sju år

Den näst största förändringen står Kristdemokraterna för, som ökar med 1 procentenhet och som med sina 8,5 procent därmed når sitt högsta väljarstöd på sju år.

– Med den senaste tidens flirtande över blockgränserna så finns det en logik i att Tidöväljare, moderater som ser att det kan bli ett regeringsskifte kan tycka att det är mer strategiskt att rösta på KD för då finns det ändå någon chans att få inflytande i en S-regering, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

Andra läser: Dags att slå till – gyllene läge för svenska sparare

På bottennivå

För Liberalerna är dagens mätning något av ett mardrömsbesked. Partiet sjunker tillbaka till bottenrekordet på 2 procent och är nu lika långt ifrån att komma in i riksdagen, med mindre än tre veckor till valet.

– Motståndet att rösta på dem kan vara stort eftersom det finns en risk att man kastar bort rösten, säger Johan Martinsson.

I nuläget skiljer 5,7 procent de två blocken åt. Med Liberalerna borträknade skiljer istället 7,7 procent mellan oppositionspartierna och Tidöpartierna.

Hela mätningen 

Här är Demoskops nya mätning uppdaterad 27 augusti.

🔴Vänsterpartiet                    6,8         +0,3
🔴Socialdemokraterna     30,4         +0,2
🟢Miljöpartiet                          6,8         +0,2
🟢Centerpartiet                      7,7         +0,4
🔵Liberalerna                           2,0          -0,4
🔵Moderaterna                     17,2         +0,4
🔵Kristdemokraterna           8,5         +1,0
🔵Sverigedemokraterna   18,3        -1,9
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,7         +0,9     
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,0*        -0,9
 
*Liberalerna under spärren i denna mätning
 

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen