22 juni 2026

Massor av svenskar är sjuka – många fler söker vård

2024 11 30

Väldigt många svenskar är sjuka just nu, vilket bland annat märks på akutmottagningar.

Ovanligt många svenskar är sjuka just nu.

Virussäsongen är värre än vanligt, och flera olika smittor sprids i samhället, rapporterar SvD.

Spridningen är värre än på flera år, och enligt läkare finns det en särskild anledning till det.

Ovanligt många drabbas just nu av bland annat kikhosta, covid-19 och virusinfektioner, enligt tidningen.

Många fler söker sjukvård

Läkare vittnar om att ökningen märks tydligt i sjukvården.

– Vi har haft många fler som söker för infektionssjukdomar. Den stora grejen i år som vi ser väldigt mycket av är mykoplasma vilket har varit en stor orsak till luftvägsinfektion hos både barn men framför allt hos unga vuxna, säger barnläkaren och professorn Jonas F. Ludvigsson till tidningen.

Folkhälsomyndigheten understryker vikten av att stanna hemma när man har symptom.

– Det är viktigt att den som är sjuk med luftvägssymtom stannar hemma för att undvika att smitta andra. Ett annat sätt att minska smittspridning är genom att tvätta händerna ofta, i synnerhet efter att man har hostat eller nyst, informerar Folkhälsomyndigheten.

Men det är alltså inte bara mykoplasman som ligger bakom ökningen av antalet sjuka.

Därför blir fler sjuka

Enligt läkaren finns det en särskild anledning till att sjukdomsvågen nu är värre än på länge.

Det hänger samman med coronapandemin.

– När man i dag möter bakterier och virus som man i vanliga fall hade kunnat hantera så blir man mer sjuk. I förlängningen leder det till att smittan sprids fortare och att fler blir allvarligt sjuka, säger Jonas F. Ludvigsson till tidningen.

Viktig uppmaning

Smittspridningen har lett till att fler nu uppmanas att vaccinera sig mot covid-19 och influensa.

Bland annat Region Västerbotten har nyligen gått ut med en sådan uppmaning.

I höst har färre av de som rekommenderats vaccin mot covid-19 och influensa tagit sin dos, enligt regionen.

– I år började vi vaccinera tidigare än vanligt för att hinna vaccinera innan smittspridningen förväntades ta fart, säger Dan Thorn, vaccinationssamordnare i Region Västerbotten, i ett uttalande.

– När vi nu jämför hur stor andel av de som är 65 år eller äldre som har vaccinerat sig, så ser vi att vaccinationstäckningen är lägre än när vi hade vaccinerat under lika många veckor förra året, tillägger han.

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen