JUST NU: Massmeddelande från polisen – många svenskar kontaktas

2024 05 30

Polisen förbereder ett massmeddelande till en stor mängd mobiltelefoner i Sverige.

Många kommer inom kort att ta emot ett sms på sin telefon.

Avsändare är polisen som vill använda kontakterna för att komma åt personer som köper narkotika.

Det handlar om ett meddelande som skickas till de telefonnummer som finns sparade i beslagtagna telefoner, bekräftar myndigheten i ett pressmeddelande.

Inledningsvis provas metoden i Göteborg, närmare bestämt i Hisings Backa, och tusentals personer kommer att kontaktas.

– Det här är en del av vårt arbete mot den organiserade brottsligheten i Backa. Narkotikaförsäljning är en inkomstkälla och motor i konflikter i nätverksmiljö. Du som köpare ska veta vad du finansierar, säger Daniel Norlander, lokalpolisområdeschef Hisingen, i en kommentar.

Även oskyldiga kan kontaktas

Alla nummer som får ett sms finns alltså sparade i telefoner som tidigare beslagtagits i samband med narkotikabrott.

Det innebär att det finns risk att även personer, som av andra anledningar finns i telefonboken, kommer att bli kontaktade.

Vi har givetvis förståelse för att det finns omständigheter som kan göra att ett telefonnummer har hamnat på listan, men samtidigt vet vi att telefonerna vi har beslagtagit används uteslutande för att sälja narkotika, till exempel genom att skicka ut erbjudanden och stämma träff med köpare, säger Daniel Norlander.

Kommer ställa frågor

Den som tar emot sms:et kommer också samtidigt att få reda på att denne inte misstänks för något brott i dagsläget, försäkrar polisen.

Däremot kommer polisen informera om att man kan komma att ta vidare kontakt för att ställa frågor och att brottsmisstanke kan riktas mot köpare i samband med att myndigheten utreder specifika ärenden.

Sms-kampanjen är en fortsättning på det nya medborgarlöfte för området i Göteborg där 27 aktörer gått ut med målet att minska nyrekryteringen till kriminella nätverk.

På sikt ska Hisings Backa helt försvinna från listan över utsatta områden. Då är det helt avgörande att identifiera drogscener och personer som skapar otrygghet, understryker Daniel Norlander.

– Vi ska få stopp på nyrekryteringen och då är arbetet mot narkotikaförsäljning avgörande eftersom den ofta är en inkörsport till grövre brottslighet. Det handlar om att skapa bättre förutsättningar för barn och unga som växer upp i Backa och visa att det finns andra alternativ än den kriminella banan.

Meddelandet kommer att skickas ut vid lunch idag, enligt Aftonbladet.

Text: Redaktionen


Svenska bilister varnas – dolt bilproblem ökar

2025 07 13

Allt fler bilister kräver att nya besiktningsregler införs – och nu kan reglerna skärpas.

Det gäller bländande strålkastarljus på bilen. En kombination av ny teknik och svag lagstiftning har gjort att problemet har ökat snabbt de senaste åren.

Lysdioder och LED-lampor har i stor utsträckning ersatt äldre belysningsteknik, som metallhalogen och glödtrådar.

Samtidigt har strålkastarna blivit mindre och placerats högre upp, vilket ökar risken för bländning – även vid halvljus.

– Vi har definitivt ett problem, säger Björn Lidestam, forskare på Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI), till TV4.

Ny lagstiftning krävs

Den nya utvecklingen gör att särskilt förare i lägre fordon, liksom gångtrafikanter och cyklister, lättare bländas – även vid möten där helljuset inte är på.

– Det är hög tid att se över fordonsbelysning. Teknikutvecklingen har gått betydligt snabbare än lagstiftningen, säger Lidestam till samma kanal.

Nya besiktningskrav kan bli verklighet

Transportstyrelsen har sedan i våras arbetat med att ta fram skärpta kontrollregler för bilbesiktningen. Detta då klagomålen strömmat in och de ser att en förändring krävs snarast för att kunna förhindra problemet i framtiden.

Nästa år förväntas de nya riktlinjerna träda i kraft, där lampor som bländar riskerar att underkännas.

Det kan i praktiken innebära att bilägare tvingas justera eller byta ut sina strålkastare.

Inte unikt för Sverige

Problemet med bländande strålkastare är varken nytt eller unikt för Sverige. Flera länder har reagerat på den ökade ljusstyrkan.

Liknande diskussioner förs redan i bland annat Storbritannien, där organisationen Lightmare länge drivit frågan.

De varnar för att bländning ”minskar förarens förmåga att uppfatta faror” och ökar risken för olyckor med utsatta trafikanter.

– Det är en tragedi att det exponentiellt minskande dödstalet i Storbritannien och EU har brutits sedan bländande ljus infördes 2011, betonar Lightmare.

Foto: Evgeny-Tchebotarev

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen