Massiv spridning av könssjukdom – ökar 700 procent

2024 01 19

Antalet fall av gonorré ökar med våldsam fart på flera håll i Sverige.

Under 2022 ökade antalet smittade av könssjukdomen kraftigt.

Allra värst verkar det ha varit i södra delarna av landet. i Region Skåne ökade antalet fall med hela 76 procent jämfört med året dessförinnan.

Det visar ny statistik från Region Skåne, skriver Läkartidningen.

700 procent

Även på nationell nivå är smittspridningen enorm, enligt Folkhälsomyndighetens siffror.

– De senaste 15 åren har gonorréfallen i Sverige ökat med nära 700 procent, uppger P4 Blekinge.

Regionen i fråga hade 14 fall av könssjukdomen förra året – den högsta siffran på tio år.

I Skåne fanns det 531 anmälda fall av sjukdomen.

En stor skillnad är att många numera smittats av motsatt kön, efter attt en majoritet tidigare bestod av män som smittats efter att ha haft sex med andra män.

"Stadig uppgång"

Trenden inleddes redan för ett par år sedan.

– Vi såg redan innan pandemin en stadig uppgång av gonorré, men då var det fortfarande dominans i gruppen män som har sex med män. Men vi såg en ökning även bland de som har heterosexuella kontakter även då, säger Mattias Waldeck som är biträdande smittskyddsläkare vid  Smittskydd Skåne enligt Läkartidningen.

Foto: J. Koblitz

Text: Redaktionen


Två länder skickar krigsfartyg – Kina rasande

2025 09 07

Kina rasar mot att två länder har skickat krigsfartyg.

Relationen mellan Kina och väst är fortsatt spänd, inte minst efter diktatorn Xi Jinpings möten med diktatorer som Putin och Kim Jong-un nyligen.

Nu rasar Kina mot att två länder har skickat krigsfartyg – det ett mycket känsligt område.

Kina rasande

Kanadensiska och australiensiska krigsfartyg har passerat genom Taiwansundet mellan Taiwan och Kina, rapporterar Reuters.

Detta väcker rasande reaktioner hos den kinesiska regimen. Inte minst eftersom Taiwans status är mycket omstridd.

– Kina har fördömt passagen av kanadensiska och australiska marinfartyg genom Taiwansundet och kallat det en avsiktlig provokation, enligt nyhetsbyrån.

Kina hävdar att krigsfartygens närvaro har äventyrat den regionala säkerheten.

Den kinesiska armén ska dessutom ha varit i kontakt med de kanadensiska och australiensiska fartygen i samband med att de passerade.

LÄS OCKSÅ: Trump rasar mot Europas ledare - "sluta omedelbart"

Omstritt sund

Den kinesiska armén uppger att de har spårat fartyget, enligt nyhetsbyrån.

Därefter har de varnat krigsfartygen när de passerade.

Även Taiwans försvarsministerium har kommenterat händelsen.

De meddelar att de har övervakat förloppet och satt in resurser för att ”upprätthålla stabilitet”.

Taiwansundets status är omstritt, eftersom Kina anser att det tillhör dem.

Taiwan, USA och andra allierade motsätter sig dock Kinas ståndpunkt. De anser istället att Taiwansundet är internationellt vatten.

Kina utövar just nu ett hårt tryck mot Taiwan, samtidigt som den kinesiska regimen också har väckt uppseende i hela världen den senaste tiden.

Välja mellan krig och fred

Tidigare i veckan hölls en militärparad i Peking, dit Kinas diktator Xi Jinping hade bjudit in gäster som Rysslands diktator Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Den kinesiska regimen visar upp sin styrka, samtidigt som Xi Jinping har sagt att världen nu måste välja mellan ”krig och fred”.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Arkivfoto: deBenutzerMonsterxxl

Text: Redaktionen


Ryssland släpper ”pengar” från luften

2025 09 06

Ryssland har bedrivit en bisarr kampanj.

Putinregimen använder sig av alla tänkbara metoder för att vinna kriget i Ukraina.

Nu kommer rapporter om att Ryssland har släppt ned falska sedlar över staden Tjernihiv i Ukraina.

Falska sedlar

En rysk drönare har släppt ned vad som ser ut att vara 100-sedlar av den ukrainska valutan hryvnia, rapporterar Kyiv Independent.

Men när man tittar närmare på sedlarna så ser man att det inte är pengar – utan flygblad.

I flygbladen försöker Ryssland locka den ukrainska befolkningen med riktiga pengar.

De ber civila ukrainare om hjälp i utbyte mot betalning.

– Polisen varnar medborgarna för straffrättsligt ansvar för spridande av information om var de ukrainska väpnade styrkorna befinner sig och hur de rör sig! står det i ett uttalande från den regionala polisen, enligt tidningen.

Den ryska militären vill locka ukrainska kollaboratörer – som de hoppas ska kunna hjälpa den ryska invasionsmakten på flera sätt.

Vill muta unga ukrainare

Ryssland har ända sedan starten av invasionen försökt muta eller utpressa ukrainare till samarbete, enligt tidningen.

Man försöker bland annat få ukrainare att spionera på ukrainska styrkor.

En annan uppgift kan vara att begå sabotage och mordbränder i Ukraina.

Ryssland riktar särskilt in sig på unga personer.

Den ryska underrättelsetjänsten försöker att rekrytera ukrainska tonåringar genom att kontakta dem digitalt, eller som i det här fallet, med flygblad.

De ukrainska tonåringarna erbjuds ”lättförtjänta” pengar, enligt tidningen. Men för att få pengarna måste de vara redo att förråda sitt land och lämna ut känslig information till fienden.

Har drabbats hårt

Den senaste händelsen med de falska sedlarna upptäcktes i staden Tjernihiv på lördagen. Sedlarna släpptes ned över staden med hjälp av en drönare.

Tjernihiv är en stad som har drabbats av flera allvarliga attacker under kriget, enligt tidningen. Staden ligger runt 80 kilometer från ryska gränsen.

Foto: lewek gnos resp President of Russia Office

Text: Redaktionen