01 juni 26

Massiv rysk prestigeförlust – se videon här

2024 03 05

Det ryska patrullfartyget Sergej Kotov har varit en del av den Ryska Svarthavsflottan sedan 2021.

Under invasionen av Ukraina har fartyget patrullerat utanför den ockuperade Krymhalvön.

Fram tills nu.

På tisdagsmorgonen uppger Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) att patrullbåten har sjunkit till havets botten. Enligt underrättelsetjänsten förstördes fartyget i en nattlig ukrainsk drönarattack, rapporterar Kyiv Independent.

– Enligt underrättelsetjänsten träffades fartyget i aktern och på vänster och höger sida. Sergey Kotov var enligt uppgift belägen nära Kertjsundet när den attackerades av inhemskt producerade Magura V5-marindrönare, uppger tidningen.

Det ryska försvarsdepartementet har inte kommenterat förlusten.

Video visar attacken

En video som cirkulerar på sociala medier påstås visa attacken mot Sergej Kotov.   

Sergej Sumlenny, Östeuropaexpert och grundare av den tyska tankesmedjan European Resilience Initiative Center, är en av flera som delat videon.

– Ukrainska marina drönare träffar patrullbåten Sergej Kotov vid Kjertbron, skriver han i en kommentar till klippet.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Storförlust

Enligt Ukraina rör det sig om en stor förlust för den ryska krigsmakten.

Sergej Kotov värderas till uppemot 65 miljoner dollar, cirka 675 miljoner kronor.

Flera attacker

Det är andra gången på kort tid som Ukraina sänker ett stort ryskt fartyg med hjälp av egenproducerade marina drönare.

Den 14 februari sänktes det ryska landstigningsfartyget Caesar Kunikov i Svarta havet efter en drönarattack.  

Drygt två veckor tidigare förstördes det ryska krigsfartyget Ivanovets av ukrainska specialstyrkor.

– Fiendens fartyg patrullerade Svarta havet nära Donuzlavsjön på det ockuperade Krym. Som ett resultat av ett antal direkta träffar mot skrovet fick det ryska fartyget allvarliga skador som lamslog skeppet. Det tappade styrförmågan och sjönk, framhöll den ukrainska underrättelsetjänsten i ett uttalande.

Ukrainas framgångsrika attacker har tvingat den ryska krigsmakten att agera.

Ryssland har flyttat flera av sina fartyg 300 kilometer österut – från flottbasen på Krym till Novorossijsk i regionen Krasnodar.

Enligt den amerikanska tankesmedjan ISW har Ryssland flyttat tio örlogsfartyg, ett antal mindre korvetter och flera isbrytare.

SE VIDEON PÅ ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR

Foto: President of Russia resp Sociala medier

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen