JUST NU: Massiv protestaktion – försöker busringa till Putin

2022 05 20

Diktatorn riskerar att få oönskade och märkliga samtal efter att tusentals telefonnummer till högt uppsatta aktörer i Ryssland läckts ut.

“Slösa bort rysk tid” kallas den kampanj som konstkollektivet The Obfuscated Dreams of Scheherazade, TODS, startat. Kampanjen går ut på att distrahera högt uppsatta militärer, underrättelsetjänst och politiker i Ryssland från deras anfallskrig i Ukraina.

– Vi hackade det ryska militärkomplexet, ringer och kopplar upp dem så att de inte kan arbeta med sitt dumma krig. Och det fungerar! framhäver TODS på Twitter.

Hackat tusentals nummer

Organisationen säger sig ha hackat 5 000 telefonnummer från högt uppsatta aktörer i diktaturen.  Via en hemsida, som aktiverades i onsdags, ges möjlighet att busringa de ryska representanterna. Det uppger tyska Süddeutsche Zeitung.

Skapar irritation och missförstånd

Systemet går ut på att olika ryska aktörer tycks ringa upp varandra, vilket skapar stora missförstånd och irritation kring vem som initierat samtalen.

Om en användare klickar på en knapp på hemsidan sätter en slags “uppringare” igång och ringer två slumpmässigt utvalda nummer från den ryska läckan, skriver tidningen. Det går med andra ord inte att själv prata med ryssarna.

Leder till tjafs

På sociala medier har konstkollektivet lagt ut ljudklipp från flera busringningar. Bland annat hörs hur tjafs uppstår mellan en lågt rankad soldat och en tjänsteman från underrättelsetjänsten som bråkar om vem som ringt vem. Kampanjen har blivit så populär och telefonlinjerna har gått så heta att systemet överbelastas.

– Våra telefoner överhettas när så många klickar på samma gång. Vi har inte lyckats kyla ned dem tillräckligt fort och fläktarna är fortfarande på väg, meddelar konstkollektivet på Twitter.

Olaglig men “fredlig” protest

Busringningarna är olagliga, skriver den tyska tidningen. TODS anser dock att kampanjen är motiverad eftersom den utförs utan våld.

– Vi är militanta pacifister. Vi väljer icke-våldsamma metoder för att bekämpa detta krig. Det är därför vi beslutade om denna civila, fredliga intervention, framhäver en medlem i organisationen som går under pseudonym, i ett pressmeddelande.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen