JUST NU: Massgravar har upptäckts utanför ockuperade staden

2022 04 21

Rysslands regim har i dag bekräftat att Mariupol i sydöstra Ukraina kontrolleras av ryska trupper efter utdragna strider som har pågått i flera veckor.

Den ryska armén har sedan början av invasionen omringat Mariupol och flera hjälporganisationer har rapporterat om en humanitär kris i staden.

Massgravar utanför staden

Nu uppges ryska soldater begrava döda invånare i massgravar utanför staden, hävdar rådgivaren till Mariupols borgmästare Petro Andriushchenko i ett inlägg på Facebook.

Han kallar uppgifterna ”för direkta bevis på krigsbrott”. Enligt Andriushchenko är massgravarna ett försök från de ryska soldaterna att dölja sina krigsförbrytelser mot civilbefolkningen i staden.   

Bilden bekräftar uppgifterna

– Rysslands soldater begraver de döda invånarna i Mariupol i massgravar i den närliggande byn Manhush, skriver BBC:s reporter Myroslava Petsa på Twitter och hänvisar till en bild som Petro Andriushchenko delat i sitt inlägg.

På bilden kan nygrävda gravar tydas, konstaterar Petsa.

Tusentals döda kroppar på bårhus

Samtidigt uppger ukrainska myndigheter att över 1 000 civila kroppar förvaras på bårhus i Kyiv och på platser i närheten av huvudstaden efter att ryska styrkor dragit sig tillbaka från regionen, rapporterar AFP.

Uppgifterna från Kyiv kommer kort efter att nio nya kroppar hittats i staden Borodyanka. Samtliga kroppar uppges vara civila och några visar tecken på tortyr, uppger en polistjänsteman till nyhetsbyrån.

Sköt medvetet civila

– Dessa människor dödades av ockupanterna och det finns tydliga tecken på tortyr. Jag vill betona att de var civila. Den ryska militären sköt medvetet civila som inte gjorde något motstånd, säger han till AFP.  

Han bekräftar att tre personer, inklusive en 15-årig flicka, upptäckts i en grav och att sex kroppar hittades i en annan grav. 

Finns bevis

Ryssland har förnekat att de har riktat eller utfört attacker mot civila. Men när ryska trupper lämnade staden Butja utanför Kyiv har starka bevis på grymheter identifierats – bland annat har satellitbilder visat att döda kroppar låg på gatorna när ryska soldater befann sig i staden och patrullerade Butjas gator.

Minst 500 civila beräknas hittills ha hittats döda i Butja sedan de ryska ockupanterna lämnade staden, rapporterar BBC.

Foto: P. Andriushchenko resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


23 januari 2026

UPPGIFTER: Finsk militär utklassade USA

2026 01 23

Amerikanska soldater ska ha förödmjukats av finska kollegor.

USA:s president Donald Trump hävdar att det bara är USA som kan försvara områden som Grönland och Arktis.

Men när amerikanska styrkor ställdes mot finländska reservister vid en Natoövning förra året blev amerikanerna förödmjukade, enligt militära källor.

”Ombads ta det lugnt”

Händelsen ska ha inträffat i samband med Natoövningen Joint Viking i Nordnorge, som ägde rum i mars 2025, rapporterar Iltalehti.

I övningen spelade finska reservister rollen som anfallsstyrka, medan amerikanska styrkor skulle spela rollen som försvarare.

Men amerikanerna blev förödmjukade av finländarna, enligt tidningen, som hänvisar till en källa i The Times.

– Finska reservister ombads ta det lugnt under Natoövningen. De amerikanska soldaterna ansåg att förlusterna var alltför förödmjukande, uppger tidningen.

Det var övningsledaren som bad finländarna att ta det lite lugnare och ”sluta besegra amerikanerna”, eftersom förlusterna ansågs vara demoraliserande för de amerikanska trupperna, enligt en militär källa.

LÄS OCKSÅ: Orbán har upptäckt "hemlighet" - "Kommer förstöra EU"

Behöver europeisk expertis

Händelsen var ingen tillfällighet, uppger tidningen.

Europeiska länder som Finland, Norge och Storbritannien anses ha mer kunskap om att operera i kalla förhållanden.

USA anses ha problem med sin arktiska militära expertis, uppger The Times.

Därför spelar de europeiska Nato-allierade en nyckelroll när det gäller säkerheten i Arktisregionen, enligt tidningens källor.

USA uppges vara beroende av finsk expertis och teknologi, exempelvis isbrytarteknologi, för att klara av arktisk krigföring.

Frågan har aktualiserats efter att Donald Trump gjort anspråk på Grönland.

Trump hävdar att det finns ett allvarligt säkerhetshot mot Grönland från Ryssland och Kina, och att bara USA kan försvara ön.

Experter har också ifrågasatt Trumps påståenden om ett akut och växande hot mot ön. Ryssland anses vara alltför upptaget av kriget i Ukraina för att kunna ägna sig åt Arktisregionen, vilket innebär att hotbilden snarast kan ha minskat.

LÄS OCKSÅ: Jättemiss i Moskva - ryssarna avslöjade

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen