Maskerade poliser med automatvapen stoppar alla bilar – ICA-personalen i chock

2021 10 27

ICA-personalen är i chocktillstånd men alla klarade sig utan fysiska skador i samband med rånet mot ICA-butiken på Alnö i morse.

– I morse hände det som inte får hända. Butiken blev rånad. Alla är fysiskt oskadda men vi är chockade. I dag håller vi butiken stängd, meddelar ICA-butiken i Alnö på Facebook.

Alnöborna skakade

Sundsvalls-Tidning rapporterar att Alnöborna är skakade efter rånet som inträffade vid 06-tiden i morse.

Detaljerna kring rånet är ännu inte kända men polisen bekräftar att personalen rånades under hot. Polisen genomför nu en massiv kontroll av alla som lämnar Alnö och kör över bron mot Sundsvall.

Maskerade med automatvapen enligt Sveriges Radio

– Jag ser inte slutet på bilkön helt enkelt och jag möttes på fastlandssidan av ett gäng polisbilar som kontrollerade  personbilar som skulle åka in till fastlandet. Det är poliser maskerade med huvor och automatvapen i händerna så det här tar man på största allvar, rapporterar Fredrik Birging vid Sveriges Radio Västernorrland.

Hundratals bilar står ganska stilla

Polisens bilkontroller i jakten på ICA-rånarna har skapat stora trafikstörningar i den hektiska morgontrafiken.

– Nu börjar polisen lämna området vid matvaruaffären här på Alnö i Sundsvall och sakta sakta ser vi att bilköerna släpper lite grann men det går mycket  långsamt. Så det är fortfarande många hundratals bilar som står ganska stilla fortfarande faktiskt, rapporterar SVT:s reporter på plats vid den drabbade ICA-butiken.

Kunderna förfärade

Trogna kunder, förfärade närboende och andra ur allmänheten framför sina hälsningar i kommentarsfältet till den drabbade personalen på Ica Supermarket Alnös Facebooksida.

– Otroligt ledsamt att läsa, att någon ska behöva vara med om något så fruktansvärt! Ta hand om er alla, era kunder är med er ❤ , skriver Linda Nilsson.

– Stor kram till er alla  ❤❤❤ Tänker på er!, skriver Jessica Bergström.

– Tänk att sådant händer på Alnö. Fy också. 😡 Hoppas de griper den/de som har gjort detta. Ta hand om er!!!, skriver Lena Molin.

– Bästa ICA! Skönt att alla är fysiskt oskadda. Helt rätt att hålla stängt idag. Ta hand om varandra ❤ , skriver Elisabeth Eng Åkerlund.

– Men fy fasiken, otäckt..skickar kärlek till Er idag!❤🌻, skriver Helena Sears.

– Jag hoppas att ni får professionell hjälp att bearbeta händelsen mentalt. Var rädda om er! 💙❄️🕯, skriver Anna Jonsson.

Foto: Ica Supermarket Alnö, FB


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 09

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen