18 september 2025

Mardrömssiffror för Ryssland – ökar drastiskt

2024 09 14

Nya siffror om Rysslands förluster har offentliggjorts på lördagen.

Ryssland har under mer än två och ett halvt års tid försökt ta över Ukrainas territorium.

Landet har skickat hundratusentals soldater för att ockupera regioner i de östra och södra delarna av Ukraina, och slåss nu även på hemmaplan i samband med Ukrainas invasion av Kursk.

På lördagen har nya siffror släppts som visar hur många soldater Ryssland har förlorat i kriget.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Mardrömssiffror

Sedan den fullskaliga invasionen påbörjades den 24 februari 2022 har Ryssland förlorat totalt 632 630 soldater.

Detta enligt generalstaben för Ukrainas väpnade styrkor.

Siffran ökar drastiskt då Ryssland fortsätter att förlora över 1 000 soldater varje dag.

Enligt rapporten har Ryssland också förlorat 328 helikoptrar, 369 flygplan och tiotusentals artillerisystem, fordon och fartyg.

Fanns planer

Samtidigt fortsätter Ryssland att skicka fler trupper för att slåss i Ukraina.

Vissa av styrkorna skickas även till Kursk-regionen i Ryssland, där Putin och andra ledare nyligen inlett en motoffensiv.

Det ukrainska intrånget i Kursk Oblast har enligt uppgift förstört planerade ryska offensiva operationer längs det internationella gränsområdet som sannolikt syftade till att utöka området för aktiva stridsoperationer över en bredare front i nordöstra Ukraina.

Zelenskyj förklarar

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj innebar Ukrainas invasion av Kursk att Ryssland fick sätta planerna på paus.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 13 september att den ukrainska operationen i Kursk Oblast stoppade ryska planer på att skapa flera buffertzoner längs den ukrainska gränsen ”från öst till norr”, inklusive i Sumy Oblast, förklarar ISW.

Sumy och Kharkiv

Det fanns alltså ryska planer på att etablera och utvidga en buffertzon nära gränsen.

– Zelenskyj uppgav att de ryska styrkorna ville inleda större offensiver för att inta regionala centra, och syftade sannolikt på de regionala huvudstäderna Sumy och Kharkiv. Städerna Sumy och Kharkiv ligger ungefär 25 respektive 30 kilometer från den internationella gränsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vet inte att de har pengar som kan användas” – Powers besked till kunderna

2025 11 22

Butikskedjan Power meddelar att kunder har innestående pengar att använda.

Power har etablerat sig som ett starkt varumärke på den svenska marknaden när det kommer till hemelektronik.

Kedjan har gått ut med ett meddelande om att kunder har outnyttjade bonuspengar som kan användas.

Totalt rör det sig om nästan 68 miljoner kronor.

Powers meddelande

Svenska kunder har 68 miljoner kronor i outnyttjade bonuspengar hos Power.

– För 67 947 985 kronor kan man köpa rätt många TV-apparater eller robotdammsugare. Och det är faktiskt så mycket pengar som POWERs svenska kunder har innestående just nu, tack vare hemelektronikkedjans bonussystem MyPOWER, meddelar kedjan.

– POWER påminner i mail, nyhetsbrev och när kunderna handlar i butiken, men eftersom så mycket pengar ligger kvar är teorin att många kunder glömt att de har pengar som bara ligger och väntar på att komma till roligare användning. 

Om de inte använts på två år så försvinner bonuspengarna.

“Otroligt hög summa”

Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige, kommenterar.

– 68 miljoner är ju en otroligt hög summa och vi vill få ut till så många kunder som möjligt att de gärna får komma och handla ny, kul hemelektronik för sina pengar, säger han i ett pressmeddelande.

– Det känns fel att de bara ligger hos oss och väntar. Särskilt nu inför Black Friday och julperioden vet vi att de här pengarna kan bli ett välkommet tillskott för många hushåll.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Mest pengar

Här är de butiker där kunderna har mest innestående pengar:

- Power Heron City: 2 418 031 kronor

- Power Barkarby: 2 873 372 kronor

- Power Högsbo: 2 320 341 kronor

- Power Helsingborg Väla: 2 303 004 kronor

- Power Norrköping: 2 219 391 kronor

Ny butik

Butikskedjan har i dagsläget 28 varuhus runt om i landet

Så sent som i oktober slog de upp dörrarna till den nya butiken i Heron City i Stockholm.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


F16-plan har skickats upp – attack nära gränsen

2025 11 22

Rumänien har tvingats skicka upp stridsflygplan.

Beskedet kommer på lördagen.

Under natten har Ryssland på nytt attackerat Ukraina med drönare.

Rumänien blev tvungna att skicka upp två F16-stridsflygplan på grund av en attack nära landets gräns med Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda med hänvisning till Rumäniens försvarsdepartement.

Skickade upp plan

Rumänien skickade upp stridsflygplan under natten som svar på ryska luftangrepp i södra Odessa oblast, nära statsgränsen, och flyglarm utfärdades för byar längs floden Donau i Rumänien. 

Klockan 01:33 utfärdades ett flyglarm för byar i norra Tulcea län efter att ryska attackdrönare identifierats i området kring den ukrainska staden Izmail.

Rumänien kommenterar

Så här lyder en kommentar från Rumäniens försvarsdepartement:

– Två F-16 Fighting Falcon stridsflygplan skickades upp under natten mellan den 21 och 22 november från den 86:e flygbasen för att övervaka luftsituationen vid gränsen till Ukraina, i samband med de attacker som Ryska federationen genomförde nära flodgränsen mot Rumänien, menas det enligt RBC Ukraine.

– Vi har ständig kontakt med våra allierade, delar operativ information i realtid och agerar beslutsamt för att garantera säkerheten för Rumänien och Natos östra flank.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

“Dynamiskt” i Pokrovsk

Samtidigt kommer nya uppgifter om situationen i Pokrovsk.

Ukrainska styrkor fortsätter enligt tankesmedjan Institute for the Study of War att genomföra motanfall i riktning mot Pokrovsk, där situationen är “fortsatt allvarlig och dynamisk”.

Försöker slå tillbaka

ISW förklarar.

– Ukrainska styrkor har nyligen avancerat i och runt Pokrovsk och fortsätter att hålla tillbaka ryska framryckningar i området, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 20 och 21 november indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade söder om Rodynske norr om Pokrovsk längs motorvägen T-0515 Pokrovsk-Dobropillya och nordost om Myrnohrad öster om Pokrovsk.

Läs mer: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Foto: Ryuno

Text: Redkationen