13 dec 2025

Mardrömssiffror för Ryssland – ökar drastiskt

2024 09 14

Nya siffror om Rysslands förluster har offentliggjorts på lördagen.

Ryssland har under mer än två och ett halvt års tid försökt ta över Ukrainas territorium.

Landet har skickat hundratusentals soldater för att ockupera regioner i de östra och södra delarna av Ukraina, och slåss nu även på hemmaplan i samband med Ukrainas invasion av Kursk.

På lördagen har nya siffror släppts som visar hur många soldater Ryssland har förlorat i kriget.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Mardrömssiffror

Sedan den fullskaliga invasionen påbörjades den 24 februari 2022 har Ryssland förlorat totalt 632 630 soldater.

Detta enligt generalstaben för Ukrainas väpnade styrkor.

Siffran ökar drastiskt då Ryssland fortsätter att förlora över 1 000 soldater varje dag.

Enligt rapporten har Ryssland också förlorat 328 helikoptrar, 369 flygplan och tiotusentals artillerisystem, fordon och fartyg.

Fanns planer

Samtidigt fortsätter Ryssland att skicka fler trupper för att slåss i Ukraina.

Vissa av styrkorna skickas även till Kursk-regionen i Ryssland, där Putin och andra ledare nyligen inlett en motoffensiv.

Det ukrainska intrånget i Kursk Oblast har enligt uppgift förstört planerade ryska offensiva operationer längs det internationella gränsområdet som sannolikt syftade till att utöka området för aktiva stridsoperationer över en bredare front i nordöstra Ukraina.

Zelenskyj förklarar

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj innebar Ukrainas invasion av Kursk att Ryssland fick sätta planerna på paus.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 13 september att den ukrainska operationen i Kursk Oblast stoppade ryska planer på att skapa flera buffertzoner längs den ukrainska gränsen ”från öst till norr”, inklusive i Sumy Oblast, förklarar ISW.

Sumy och Kharkiv

Det fanns alltså ryska planer på att etablera och utvidga en buffertzon nära gränsen.

– Zelenskyj uppgav att de ryska styrkorna ville inleda större offensiver för att inta regionala centra, och syftade sannolikt på de regionala huvudstäderna Sumy och Kharkiv. Städerna Sumy och Kharkiv ligger ungefär 25 respektive 30 kilometer från den internationella gränsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


Ryska lager står fulla – ingen vill köpa

2026 02 19

Ryska lager har snart ingen mer plats.

Ryssland riskerar ett oljelagerkaos.

Detta när exporten bromsar och lagringskapaciteten nästan är fylld, rapporterar Kyiv Post.

Ökad oljesvacka

Rysslands lagringskapacitet för olja börjar nå sin gräns samtidigt som exporten till utlandet, särskilt till Indien, minskat kraftigt.

Enligt data från Kpler och Rystad Energy har exporten av råolja från ryska hamnar minskat kraftigt, och ungefär 150 miljoner fat står nu fast på havet.

– Ryska oljeproducenter kan tvingas skära ned produktionen kraftigt under de kommande månaderna eftersom ökande press från Donald Trump och europeiska makter begränsar landets export samtidigt som lagren fylls upp, uppger Reuters.

LÄS MER: Kalldusch för ryska armén – “Inte hänt på 2,5 år”

Produktion kan minska

Med lagringsutrymmet nästan slut kan oljeproducenter bli tvungna att stänga ner brunnar.

Rystad Energy uppskattar att Ryssland kan tvingas minska produktionen med cirka 300 000 fat per dag under mars eller april.

Även Transnefts omfattande pipelinesystem, som kan lagra upp till 100 miljoner fat, erbjuder bara begränsad lindring och motsvarar cirka elva dagars produktion.

– Den ryska oljeproduktionen sjönk med 100 000 fat per dag i december och ytterligare 26 000 i januari, baserat på hemligstämplad regeringsdata, säger en källa till Bloomberg.

Fallande priser

Exportproblemen slår hårt mot Kremls budget.

Gazprombank uppskattar att oljebolagen förlorat omkring 33 miljarder dollar i exportintäkter på grund av logistiska problem och djupa rabatter – ibland nästan 30 dollar per fat.

Som följd har olje- och gasintäkterna rasat.

I januari föll statsinkomsterna från sektorn till 393 miljarder rubel – ungefär hälften av nivån ett år tidigare och den lägsta sedan COVID-19-pandemin.

Rapporten om att Rysslands oljelager snart är fullt och att exporten stagnerar kommer samtidigt som tecken på att Kina ökar sitt stöd för den ryska oljeindustrin och blir en allt viktigare kund för Moskva.

Kinas sjöburna leveranser kan komma att hjälpa Ryssland att mildra effekterna av de minskade exporterna till andra marknader och den ekonomiska press som Ryssland står inför.

LÄS MER: Flera ryska regioner under attack

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen