Mardrömssiffror för Donald Trump – beskrivs som ”kollaps”

2025 05 02

Nya siffror för Donald Trump beskrivs som en ”kollaps”.

Donald Trumps första tid som president har präglats av en lång rad politiska beslut som har väckt både positiva och negativa reaktioner.

Nu kommer emellertid siffror som rör en av de grupper som är allra viktigast för Trump, nämligen landsbygdsväljare.

Siffrorna beskrivs som en ”kollaps”.

”Kollaps” på landsbygden

Landsbygdsväljarna tillhör Trumps viktigaste och mest lokala väljargrupper, men nya siffror visar att Trump inte kan ta deras stöd för givet, rapporterar Newsweek.

– Donald Trumps godkännandebetyg kollapsar bland amerikaner på landsbygden, enligt tidningen.

I valet 2025 vann Trump hela 63 procent av landsbygdsväljarna.

Men en ny mätning från PBS/NPR/Marist, som genomfördes den 21-23 april, visar att stödet inom dessa grupp minskar betydligt.

Enligt den nya mätningen är det bara 46 procent av landsbygdsväljarna som anser att Trumps insats som president är godkänd så här långt. 45 procent menar att den inte är godkänd.

I februari var det hela 59 procent i gruppen som tyckte att Trumps insats var godkänd.

Sedan dess har Trump dock bland annat presenterat sitt tullpaket, vilket inte har uppskattats av alla.

Möjlig förklaring

Landsbygdsväljarna är inte bara en viktig grupp för Trump själv, utan för hela det republikanska partiet, som inte vill stöta sig med en av sina viktigaste väljargrupper inför framtida val.

– Väljare på landsbygden har länge varit en hörnsten i Trumps väljarbas, och varje minskning i deras stöd kan få stora konsekvenser för republikanernas framgångar i framtiden, rapporterar tidningen.

En annan undersökning, från ActiVote, ger samma bild av att stödet för Trump minskar bland landsbygdsväljare. I deras mätning svarar 49 procent av dessa att Trumps insats är godkänd, men det är en minskning med nio procentenheter jämfört med mars månad.

En hint om varför stödet för Trump tycks minska bland landsbygdsväljare, kommer också i mätningen från PBS/NPR/Marist.

48 procent av landsbygdsväljarna säger att de ogillar Trumps hantering av ekonomin, medan bara 45 procent gillar den. 53 procent uppger dessutom att de ogillar Trumps hantering av tullar, medan 39 procent godkänner den.

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


28 mars

Flamingomissil slår ner – eldklot över rysk stad

2026 03 28

Ukraina har slagit till med en Flamingomissil i en rysk stad.

En ukrainsk FP5 Flamingo-missil har slagit ned i staden Tjapajevsk i Samara oblast i Ryssland.

Attacken har ägt rum på lördagsmorgonen.

Bilder och videor från sociala medier visar ett stort eldklot över en viktig anläggning i staden.

Slog till tidigt på morgonen

Den ukrainska Flamingomissilen uppges ha träffat en stor produktionsanläggning vid namn JSC Promsintez, som tillverkar sprängämnen.

Lokalbefolkningen i staden har lagt upp bilder och videor från attacken i sociala medier, rapporterar Kyiv Independent.

Ett foto visar hur Flamingomissilen närmar sig anläggningen.

Andra bilder och videor visar bland annat hur ett stort eldklot kommer från produktionsanläggningen.

– Explosioner rapporterades först av en lokal invånare omkring klockan 06:30 lokal tid, enligt tidningen.

Guvernören i Samara oblast, Vyacheslav Fedorishchev, ska mitt under attacken ha varnat för missilhotet.

Ukraina har ännu inte kommenterat attacken.

Massproduktion av Flamingo

Flamingomissilen presenterades förra sommaren.

Den används inte ofta, men en ökning av användningen har noterats sedan november 2025, enligt tidningen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kallat Flamingomissilen för Ukrainas ”mest framgångsrika missil”.

Han har också meddelat att massproduktionen av Flamingomissiler tagit fart under vintern 2025-26.

Den inhemskt producerade missilen har en angiven räckvidd på 3000 kilometer, och anses förbättra Ukrainas långdistansförmåga avsevärt.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Har slagit till mot vapenfabriker

Den ryska fabriken som uppges ha attackerats, JSC Promsintez, tillverkar sprängämnen och ligger runt 750 kilometer från gränsen mellan Ukraina och Ryssland, uppger tidningen.

Ukraina har tidigare använt sig av Flamingomissiler för att attackera bland annat vapenfabriker.

Den 20 februari attackerades exempelvis Votkinsk-fabriken i Rysslands Udmurtienrepublik, där det ballistiska missilsystemet Iskander-M produceras.

LÄS OCKSÅ:  Ryska planen går i kras – ”dömd att misslyckas”

Arkivfoto: M. Ibrahim

Text: Redaktionen


28 mars 2026

JUST NU: Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 28

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen