Mardrömsbesked för Ebba Busch

2023 10 20

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch står inför sitt livs största politiska prövning.

Sedan valet förra året har stödet för 36-åringens parti sjunkit som en sten i ett flertal mätningar.

Men nu är läget värre än någonsin, rapporterar Göteborgs-Posten.

Kristdemokraterna parkerar på blott 2,6 procent av väljarnas stöd – till och med lägre än krisande Liberalerna.

Lägst någonsin

Nyheten beskrivs av GP som en “mardröm” för Kristdemokraterna.

Partiets notering är den lägsta sedan opinionsundersökningsföretaget Novus överhuvudtaget började göra sina mätningar för 17 år sedan.

Det finns “ingen ljusning i sikte", framhåller Novus vd Torbjörn Sjöström.

– Vi vet ju att man generellt tappar förtroende när man är ett stödparti. Men det är sällan som KD sällar sig till L, säger han till tidningen.

"Ägde debatterna"

Torbjörn Sjöström lyfter fram flera förklaringar till Ebba Buschs och KD:s ras.

Han menar att hon “ägde debatterna med Stefan Löfven”, men att det är en stor skillnad på att sitta i opposition och regering när man bedöms av väljarna.

Sverige och världen är också i ett läge där det främst är utrikesministern, justitieministern och försvarsministern som får utrymme – samtliga moderater.

– Finns det inget förtroende för partiledaren, är det generellt svårt att få ut politiken. Det är Kristdemokraternas, Liberalernas och Miljöpartiets problem, säger Torbjörn Sjöström.

"Brutna vallöften"

Samma siffra, 2,6 procent, noterades för KD även i Indikator Opinions undersökning i slutet av september, rapporterade SR Ekot vid tillfället.

– När vi ser på KD då säger de att det har med brutna vallöften att göra, säger opinionschefen Per Oleskog Tryggvason från undersökningsföretaget, till radion.

Vintern avgör

Enligt Novus kan kommande månader bli avgörande för vilken vändning förtroendet för Ebba Busch kommer att ta.

– När vinter kommer och elpriserna med största sannolikhet kommer att öka och fluktuera, tror jag att de riskerar att tappa ytterligare eftersom Ebba Busch är energiminister, framhåller Torbjörn Sjöström i en analys på Novus hemsida.

Hela mätningen

Här är Novus mätning för oktober jämfört med september.

🔴Vänsterpartiet                    7,4            -0,4
🔴Socialdemokraterna        37,8         -0,8
🟢Miljöpartiet                          4,4           -1,3
🟢Centerpartiet                      4,8           +0,9
🔵Liberalerna                           2,7            -0,3
🔵Moderaterna                       18,2         -0,9
🔵Kristdemokraterna          2,6            -1,1
🔵Sverigedemokraterna    20,7        +2,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  54,4           +/-0
🔵🔵 M+KD+SD+L              44,2*          -0,2 

*L och KD under spärren i denna mätning

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


21 juli 2026

Nytt vägmärke i Sverige – 2 000 i böter om du blir påkommen

2026 07 21

Allt fler bilister har behövt bekanta sig med ett nytt vägmärke.

Märket har hittills gått så mycket under radarn att många sannolikt inte hunnit lära sig vad det betyder.

Och det riskerar att bli en dyr historia.

Se en bild på vägmärket längre ned i artikeln.

Cykelgator

Det var i slutet av 2020 som Transportstyrelsen först meddelade att ett nytt vägmärke med namnet cykelgata var på gång. Tanken var att skyltar så småningom skulle upp i städer över hela landet.

Vägmärket föreställer en stor cykel med en bil bakom sig. Det infördes efter att den dåvarande S-regeringen hade gjort det möjligt för kommuner att reglera gator som cykelgator. Syftet var att främja cykling och få fler att börja använda just cykel som färdmedel.

– Cykelgator är tänkt att kunna anges på mindre lokalgator där många cyklar för att tydligare visa att just cykling är ett prioriterat transportsätt på den gatan framför exempelvis motorfordonstrafik, sade Niclas Nilsson, utredare på Transportstyrelsen, vid tillfället.

Vägmärke för cykelgata, E33.

Cykelgata, Sveriges nyaste vägmärke. Foto: Transportstyrelsen.

Andra läser: Ica fyller hyllorna med samma märke – kunder missnöjda

Då får du böter

En annan bakgrund till vägmärkets intåg var att möjligheten att bygga cykelbanor eller cykelfält i städernas centrala delar ofta är begränsad. Då hänvisas cyklister till blandtrafik, vilket inte är helt riskfritt.

När det nya märket nu etablerar sig gäller det för bilister att se upp. Som bilförare har du nämligen väjningsplikt mot andra fordon, däribland cyklar, på cykelgatan. Blir du påkommen med att inte följa väjningsplikten väntar 2 000 kronor i böter.

Dessutom råder en maxhastighet på 30 kilometer i timmen.

En förare av ett motordrivet fordon ska anpassa hastigheten till cykeltrafiken, framhåller Transportstyrelsen.

I övrigt gäller följande på en cykelgata:

  • Den högsta tillåtna hastigheten märks ut med vägmärke.
  • Fordon får inte parkeras på någon annan plats än särskilt anordnade parkeringsplatser.
  • En förare har också väjningsplikt mot varje fordon vars kurs skär den egna kursen när föraren kommer in på en väg från en cykelgata.

Källa: Transportstyrelsen

Andra läser: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Foto: K. Eliasson

Text: Redaktionen