Mardrömsbesked för Ebba Busch

2023 10 20

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch står inför sitt livs största politiska prövning.

Sedan valet förra året har stödet för 36-åringens parti sjunkit som en sten i ett flertal mätningar.

Men nu är läget värre än någonsin, rapporterar Göteborgs-Posten.

Kristdemokraterna parkerar på blott 2,6 procent av väljarnas stöd – till och med lägre än krisande Liberalerna.

Lägst någonsin

Nyheten beskrivs av GP som en “mardröm” för Kristdemokraterna.

Partiets notering är den lägsta sedan opinionsundersökningsföretaget Novus överhuvudtaget började göra sina mätningar för 17 år sedan.

Det finns “ingen ljusning i sikte", framhåller Novus vd Torbjörn Sjöström.

– Vi vet ju att man generellt tappar förtroende när man är ett stödparti. Men det är sällan som KD sällar sig till L, säger han till tidningen.

"Ägde debatterna"

Torbjörn Sjöström lyfter fram flera förklaringar till Ebba Buschs och KD:s ras.

Han menar att hon “ägde debatterna med Stefan Löfven”, men att det är en stor skillnad på att sitta i opposition och regering när man bedöms av väljarna.

Sverige och världen är också i ett läge där det främst är utrikesministern, justitieministern och försvarsministern som får utrymme – samtliga moderater.

– Finns det inget förtroende för partiledaren, är det generellt svårt att få ut politiken. Det är Kristdemokraternas, Liberalernas och Miljöpartiets problem, säger Torbjörn Sjöström.

"Brutna vallöften"

Samma siffra, 2,6 procent, noterades för KD även i Indikator Opinions undersökning i slutet av september, rapporterade SR Ekot vid tillfället.

– När vi ser på KD då säger de att det har med brutna vallöften att göra, säger opinionschefen Per Oleskog Tryggvason från undersökningsföretaget, till radion.

Vintern avgör

Enligt Novus kan kommande månader bli avgörande för vilken vändning förtroendet för Ebba Busch kommer att ta.

– När vinter kommer och elpriserna med största sannolikhet kommer att öka och fluktuera, tror jag att de riskerar att tappa ytterligare eftersom Ebba Busch är energiminister, framhåller Torbjörn Sjöström i en analys på Novus hemsida.

Hela mätningen

Här är Novus mätning för oktober jämfört med september.

🔴Vänsterpartiet                    7,4            -0,4
🔴Socialdemokraterna        37,8         -0,8
🟢Miljöpartiet                          4,4           -1,3
🟢Centerpartiet                      4,8           +0,9
🔵Liberalerna                           2,7            -0,3
🔵Moderaterna                       18,2         -0,9
🔵Kristdemokraterna          2,6            -1,1
🔵Sverigedemokraterna    20,7        +2,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  54,4           +/-0
🔵🔵 M+KD+SD+L              44,2*          -0,2 

*L och KD under spärren i denna mätning

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen