Mardrömsbesked för Ebba Busch

2023 10 20

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch står inför sitt livs största politiska prövning.

Sedan valet förra året har stödet för 36-åringens parti sjunkit som en sten i ett flertal mätningar.

Men nu är läget värre än någonsin, rapporterar Göteborgs-Posten.

Kristdemokraterna parkerar på blott 2,6 procent av väljarnas stöd – till och med lägre än krisande Liberalerna.

Lägst någonsin

Nyheten beskrivs av GP som en “mardröm” för Kristdemokraterna.

Partiets notering är den lägsta sedan opinionsundersökningsföretaget Novus överhuvudtaget började göra sina mätningar för 17 år sedan.

Det finns “ingen ljusning i sikte", framhåller Novus vd Torbjörn Sjöström.

– Vi vet ju att man generellt tappar förtroende när man är ett stödparti. Men det är sällan som KD sällar sig till L, säger han till tidningen.

"Ägde debatterna"

Torbjörn Sjöström lyfter fram flera förklaringar till Ebba Buschs och KD:s ras.

Han menar att hon “ägde debatterna med Stefan Löfven”, men att det är en stor skillnad på att sitta i opposition och regering när man bedöms av väljarna.

Sverige och världen är också i ett läge där det främst är utrikesministern, justitieministern och försvarsministern som får utrymme – samtliga moderater.

– Finns det inget förtroende för partiledaren, är det generellt svårt att få ut politiken. Det är Kristdemokraternas, Liberalernas och Miljöpartiets problem, säger Torbjörn Sjöström.

"Brutna vallöften"

Samma siffra, 2,6 procent, noterades för KD även i Indikator Opinions undersökning i slutet av september, rapporterade SR Ekot vid tillfället.

– När vi ser på KD då säger de att det har med brutna vallöften att göra, säger opinionschefen Per Oleskog Tryggvason från undersökningsföretaget, till radion.

Vintern avgör

Enligt Novus kan kommande månader bli avgörande för vilken vändning förtroendet för Ebba Busch kommer att ta.

– När vinter kommer och elpriserna med största sannolikhet kommer att öka och fluktuera, tror jag att de riskerar att tappa ytterligare eftersom Ebba Busch är energiminister, framhåller Torbjörn Sjöström i en analys på Novus hemsida.

Hela mätningen

Här är Novus mätning för oktober jämfört med september.

🔴Vänsterpartiet                    7,4            -0,4
🔴Socialdemokraterna        37,8         -0,8
🟢Miljöpartiet                          4,4           -1,3
🟢Centerpartiet                      4,8           +0,9
🔵Liberalerna                           2,7            -0,3
🔵Moderaterna                       18,2         -0,9
🔵Kristdemokraterna          2,6            -1,1
🔵Sverigedemokraterna    20,7        +2,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  54,4           +/-0
🔵🔵 M+KD+SD+L              44,2*          -0,2 

*L och KD under spärren i denna mätning

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen