Mardrömsbesked för Ebba Busch

2023 10 20

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch står inför sitt livs största politiska prövning.

Sedan valet förra året har stödet för 36-åringens parti sjunkit som en sten i ett flertal mätningar.

Men nu är läget värre än någonsin, rapporterar Göteborgs-Posten.

Kristdemokraterna parkerar på blott 2,6 procent av väljarnas stöd – till och med lägre än krisande Liberalerna.

Lägst någonsin

Nyheten beskrivs av GP som en “mardröm” för Kristdemokraterna.

Partiets notering är den lägsta sedan opinionsundersökningsföretaget Novus överhuvudtaget började göra sina mätningar för 17 år sedan.

Det finns “ingen ljusning i sikte", framhåller Novus vd Torbjörn Sjöström.

– Vi vet ju att man generellt tappar förtroende när man är ett stödparti. Men det är sällan som KD sällar sig till L, säger han till tidningen.

"Ägde debatterna"

Torbjörn Sjöström lyfter fram flera förklaringar till Ebba Buschs och KD:s ras.

Han menar att hon “ägde debatterna med Stefan Löfven”, men att det är en stor skillnad på att sitta i opposition och regering när man bedöms av väljarna.

Sverige och världen är också i ett läge där det främst är utrikesministern, justitieministern och försvarsministern som får utrymme – samtliga moderater.

– Finns det inget förtroende för partiledaren, är det generellt svårt att få ut politiken. Det är Kristdemokraternas, Liberalernas och Miljöpartiets problem, säger Torbjörn Sjöström.

"Brutna vallöften"

Samma siffra, 2,6 procent, noterades för KD även i Indikator Opinions undersökning i slutet av september, rapporterade SR Ekot vid tillfället.

– När vi ser på KD då säger de att det har med brutna vallöften att göra, säger opinionschefen Per Oleskog Tryggvason från undersökningsföretaget, till radion.

Vintern avgör

Enligt Novus kan kommande månader bli avgörande för vilken vändning förtroendet för Ebba Busch kommer att ta.

– När vinter kommer och elpriserna med största sannolikhet kommer att öka och fluktuera, tror jag att de riskerar att tappa ytterligare eftersom Ebba Busch är energiminister, framhåller Torbjörn Sjöström i en analys på Novus hemsida.

Hela mätningen

Här är Novus mätning för oktober jämfört med september.

🔴Vänsterpartiet                    7,4            -0,4
🔴Socialdemokraterna        37,8         -0,8
🟢Miljöpartiet                          4,4           -1,3
🟢Centerpartiet                      4,8           +0,9
🔵Liberalerna                           2,7            -0,3
🔵Moderaterna                       18,2         -0,9
🔵Kristdemokraterna          2,6            -1,1
🔵Sverigedemokraterna    20,7        +2,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  54,4           +/-0
🔵🔵 M+KD+SD+L              44,2*          -0,2 

*L och KD under spärren i denna mätning

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk officer erkänner – sköt ner flygplan

2025 07 02

En läckt ljudinspelning påstås avslöja att en rysk officer fått order att skjuta ner ett passagerarflygplan.

Ett trafikflygplan av modellen Embraer 190AR, tillhörande Azarbaijan Airlines, störtade i Kazakstan i december 2024.

Planet kraschade efter att det blivit beskjutet i luftrummet över Tjetjenien.

Trettioåtta människor dog.

Nu framkommer uppgifter om att beskjutningen kom från en rysk officer som fått order om att öppna eld mot det azerbajdzjanska trafikflygplanet, skriver Kyiv Independent.

Läckta uppgifter

Uppgifterna om att en rysk officer beordrats att skjuta ner trafikflyget kommer från en läcka till den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval.

Det påstås handla om tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en förklarande anteckning av en man undertecknad som kapten Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstår sig ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, uppger nyhetsbyrån.

Första missilen missade

Efter att flygplanet noterats på radar ska Paladichuk enligt uppgift beordrats att förstöra flygplanet.

– Kaptenen hävdade att efter att den första projektilen missat målet har han gett order om att skjuta igen.

Beskyllde Ryssland

Azerbajdzjanska myndigheter beskyllde Ryssland för beskjutningen.

Vladimir Putin framförde över telefon sina kondoleanser för händelsen som ägde rum i ryskt luftrum, men erkände inget ansvar i attacken.

– I ett sällsynt drag ringde Putin sin azerbajdzjanska motsvarighet, Ilham Aliyev, för att be om ursäkt för det faktum att den tragiska incidenten inträffade i ryskt luftrum utan att kommentera om planet träffades av ryskt luftförsvar, skrev Kyiv Independent då.

Varken ryska eller azerbajdzjanska myndigheter har i nuläget uttalat sig om den påstådda läckan.

Arkivfoto: Aeroprints.com

Text: Redaktionen


JUST NU: Nya bilder avslöjar Iran

2025 07 02

En iransk kärnkraftsanläggning återupptar nu arbetet efter USA:s bombningar.

USA bombade den 22 juni Iran med förhoppningen att slå ut regimens försök att utveckla kärnvapen.

Attacken riktades mot de tre kärnanläggningarna Fordow, Natanz och Isfahan.

President Donald Trump beskrev attackerna som framgångsrika.

Ett påstående som den senaste tiden ifrågasatts från flera håll, bland annat enligt amerikanska underrättelseuppgifter som CNN tagit del av.

Nu visar nya satellitbilder att Iran återupptagit arbetet på en av anläggningarna, rapporterar danska TV2.

Byggmaskiner

Bilderna från den iranska kärnkraftsanläggningen Fordow visar byggmaskiner som arbetar på platsen.

Fordow attackerades med tolv stora bomber i det amerikanska angreppet, men nu syns maskiner som arbetar på de två platser som träffades.

Bilderna togs den 1 juli och visar minst en bulldozer, en kran och två andra byggmaskiner.

– De nya satellitbilderna från Fordow visar att iranierna är sysselsatta med någon form av grävarbete, skriver tv-kanalen.

– Vi ser byggmaskiner på plats och färgen på ytan har förändrats, vilket är ett tecken på att det pågår arbete med jorden.

Oklar skada

Anläggningen ligger under ett berg och med tanke på det beskyddet har det diskuterats hur stor skada de amerikanska bomberna åsamkade anläggningen.

På bilderna syns en kran som ligger relativt nära den plats där det enligt israelisk underrättelse har placerats ett ventilationsschakt som amerikanerna försökte träffa.

– Vi kan inte se vad kranen gör, men den antyder att något tungt antingen måste flyttas eller att något måste hämtas upp ur djupet. Så det är nog lite för tidigt att dra slutsatsen att växten är utplånad.

Trump övertygad

Trump har sedan attacken hävdat att USA framgångsriks stoppat Irans försök till att utveckla kärnvapen.

– Donald Trump hävdade att anläggningen var helt utplånad, men enligt flera amerikanska medier är hans egen underrättelsetjänstemän inte lika säkra.

– Iran har använt anläggningen för att producera anrikat uran som kan användas i kärnvapen, och aktiviteten vid anläggningen kan tyda på att iranierna inte helt har övergett Fordow-anläggningen, skriver tv-kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen