Mardrömsbesked för biljätte – närmar sig kollaps

2025 02 13

Nissan och Honda avbryter officiellt sina samtal om en sammanslagning.

Det blir ingen jätteaffär mellan Honda och Nissan.

Under den förra veckan rapporterades att förhandlingarna om en eventuell sammanslagning av de japanska biljättarna höll på att gå i kras – och nu har samtalen officiellt övergetts.

Detta sätter framför allt Nissan i en mycket prekär situation.

En potentiell hopslagning med rivalen Honda var tänkt att rädda bilgiganten från den tuffa ekonomiska sits man befinner sig i, men nu får man försöka rädda bolaget på andra sätt.

Vägrade rivalens förslag

Enligt japanska uppgifter ska den främsta anledningen till sprickan vara Hondas förslag om att etablera Nissan som dotterbolag – något som de sistnämnda inte fann lika lockande.

– Ett sådant arrangemang vore ett stort avsteg från diskussioner som ursprungligen var utformade som en sammanslagning av jämlikar, uppgav en källa till Reuters under den förra veckan.

Nissan, som tidigare var Japans näst största biltillverkare, chockade sina aktieägare i höstas då man valde att varsla tusentals anställda för att försöka rätta till sin ekonomi.

Rivalen ökar – med 43 miljoner kr

Rivalen Honda redovisar samtidigt ett visserligen något sämre rörelseresultat än förväntat – men nettoförsäljningen har gått desto bättre.

Honda väljer därför att höja sin prognos till 21 600 miljarder japanska yen (motsvarande cirka 1,5 miljarder svenska kronor) från tidigare 21 000 miljarder yen – en sammanlagd ökning med knappt 43 miljoner kronor.

Trots att en sammanslagning har uteblivit kommer både Honda och Nissan Motor att fortsätta sitt partnerskap med Mitsubishi vad gäller batteriteknik, utveckling av självkörande fordon, mjukvaror samt elbilsteknik.

Läs mer: Biljätte stänger stor fabrik – har funnits sedan 1905

Foto: M. Waanders

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen