Marco Rubio ger dramatiskt besked om Ryssland – ”Det handlar om veckor”

2025 04 04

USA:s utrikesminister Marco Rubio ger nu ett dramatiskt besked om Ryssland.

Trump-administrationen har fått mycket kritik för sitt sätt att hantera kriget i Ukraina.

Kritiker har hävdat att den amerikanska presidenten och hans team ställer för hårda krav på Ukraina och är desto vänligare mot Ryssland.

Men nu går USA:s utrikesminister Marco Rubio ut och markerar att man förväntar sig ett förändrat beteende från Ryssland – väldigt snart.

”Veckor – inte månader”

USA kommer mycket snart att veta om Ryssland menar allvar med fredsförhandlingarna eller inte, säger Rubio på fredagen, enligt Reuters.

Och om de inte är det så tänker inte Trump-administrationen slösa bort sin tid.

– Vi kommer att veta snart nog – det handlar om veckor, inte månader – om Ryssland menar allvar angående fred eller inte. Jag hoppas att de gör det, säger Rubio, enligt nyhetsbyrån.

Om processen drar ut på tiden i onödan, så kommer president Trump inte att ingå i ”ändlösa förhandlingar om förhandlingar”, tillägger den amerikanska utrikesministern.

Handlingar viktigare än ord

Marco Rubio understryker att Ryssland måste visa genom sina handlingar att de är intresserade av fred. Det räcker inte att bara prata.

– Vi testar för att se om ryssarna är intresserade av fred. Deras handlingar – inte deras ord, deras handlingar – kommer att bestämma huruvida de menar allvar eller inte, och vi har för avsikt att få reda på det förr snarare än senare, säger Marco Rubio.

Den amerikanska utrikesministern skickar alltså en signal om att USA inte kommer att acceptera att Ryssland försöker dra ut på processen hur länge som helst.

Den senaste tiden har det kommit rapporterar om att Trump har blivit allt mer frustrerad över både Rysslands och Ukrainas agerande.

I slutet av mars sade Donald Trump att han är ”förbannad” på Rysslands president Vladimir Putin och dennes fixering vid att få bort Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Från ukrainskt håll sade man sig i mars vilja ha en 30 dagars vapenvila som föreslagits av Trump-administrationen, men Ryssland sade nej till vapenvilan.

Istället kom man överens om partiell vapenvila kopplad till energiinfrastruktur samt Svarta havet, men därefter har det kommit anklagelser om att uppgörelsen inte har respekterats.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen