Mängder med patienter luras – betalar avgift som ska vara gratis

2024 06 05

Mängder av patienter luras till att betala i onödan.

Det berör patienter i hela 14 av landets 21 regioner.

De tvingas betala en avgift för att förnya recept, trots att det egentligen ska vara kostnadsfritt i deras region, avslöjar SVT.

Orsaken är att de använder sig av digitala vårdappar som Kry, Mindler, Min Doktor och Kollarna.

Enligt tv-kanalen handlar det om en dold avgift. Bland annat har patienter i Region Stockholm drabbats.

– Det finns människor som drar sig för att kontakta vården för att det kostar pengar. Politikerna i Stockholm har valt att det ska vara gratis att förnya recept, men nu får vi ta del av det negativa av en annan regions avgift. Det känns skevt, säger en patient som vill vara anonym, till kanalen.

Tvingas betala

Skälet till att det kostar pengar i apparna är att flera av dessa har avtal med Region Sörmland, där man har infört en patientavgift på 100 kronor för att förnya recept.

Det innebär att patienter som använder dessa appar tvingas betala avgiften, även om de bor i en region där receptförnyelse ska vara avgiftsfritt.

Under mars månad betalades drygt två miljoner i sådana avgifter för receptförnyelse i regioner där det egentligen ska vara kostnadsfritt.

På Kry säger man att man beklagar om många upplever detta som orättvist.

– Patienten ska veta om att patientavgifter varierar mellan regionerna. Det är olyckligt om en patient känner sig lurad, säger Yamin Granberg, specialistläkare och Sverigechef på Kry, till kanalen.

Kry menar även att patientavgifter borde vara enhetliga över hela landet.

Många regioner drabbas

I två tredjedelar av landet ska det alltså vara gratis att förnya recept, men kostar ändå pengar om man använder sig av digitala vårdappar.

Bland de regioner där det ska vara gratis finns folkrika regioner som Stockholm, Västra Götaland, Skåne, Östergötland, Uppsala och Gotland.

Även Jönköping, Halland, Västmanland, Västerbotten, Västernorrland, Norrbotten, Kronoberg och Blekinge har egentligen avgiftsfri receptförnyelse.

Många tveksamma

Vårdappar har blivit allt vanligare på senare år, men har även fått en del kritik.

Därför är det kanske inte så förvånande att hela 73 procent uppger att de inte använder vårdappar för att kontakta vården, vilket Dagens Medicin rapporterar om.

8 av 10 söker dock information om digitala vårdbesök online, men många tycks alltså dra sig för att gå längre än så.

Kry är Sveriges största vårdapp, enligt tidningen.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 april 26

EXTREMT VARMT: Turister varnas för sommaren

2026 04 15

Svenskar som planerar att semestra utomlands i sommar uppmanas att stålsätta sig för extrem värme.

Europa står inför en stekhet sommar, rapporterar Dagbladet med hänvisning till nya siffror från ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasting).

Enligt ECMWF kommer havstemperaturerna i Stilla havet att skjuta i höjden under de kommande månaderna.

Detta eftersom väderfenomenet El Niño väntas bli ovanligt stark i år.

– El Niño bidrar till högre globala temperaturer, och det kan också påverka klimatet här. Till exempel genom att göra värmeböljor mer intensiva, säger Marianne Tronstad Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, till Dagbladet.

Tronstad Lund räknar med att sommaren 2026 kommer att bjuda på nya rekordtemperaturer.

Länder runt Medelhavet kan vänta sig intensiva värmeböljor, torka och skogsbränder.

– Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter. Det återstår att se hur det utvecklar sig, säger klimatforskaren.

Här blir det svalare

Den som vill semestra i Europa, men undvika extremvärmen, uppmanas att hålla sig till de norra delarna.

–  I Europa blir det stadigt varmare med större risk för extrem värme ju längre söderut man kommer, men i exempelvis Polen och Tyskland förväntar vi oss inte samma värme, säger Marianne Tronstad Lund.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

Så kan Sverige påverkas

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av en ovanligt stark El Niño.  

– Det finns ingen tydlig och återkommande koppling mellan El Niño och svenskt väder. I Europa varierar effekterna, särskilt under sommaren, vilket gör det svårt att förutse hur en stark El Niño kan påverka vädret i Sverige, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en prognos.

LÄS OCKSÅ: Många bilister får samma mejl just nu – radera direkt

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen