2dec25

Mängder av personbilar lämnar Sverige – slår mot svenska bilister

2024 08 09

Exporten av begagnade personbilar från Sverige slår nytt rekord.

Det uppger branschorganisationen Vroom i en färsk sammanställning.

– Under fjolåret nådde den svenska exporten av personbilar nya rekordnivåer med 153 000 fordon, en ökning med 40% i jämförelse med 2022. Under första halvåret av 2024 visar vrooms analys att exporten är fortsatt stark och överträffar 2023 års export under samma period, framhåller organisationen i ett uttalande.

Exporten har ökat med 3 procent under 2024.

Det är främst nyare bilar som exporteras.

Under första halvan av 2024 var 63 procent av samtliga bilar som exporterades tillverkade inom den senaste femårsperioden.

– Utvecklingen i form av att det är allt yngre bilar som exporteras har vi sett under ett antal år. Svenska bilar är populära i Europa samtidigt som handlarna får bra betalt för bilarna, vilket är drivet av den svenska kronkursen. Vi har också sett en kraftig tillväxt i antalet exportbolag under det senaste året, säger Ali Avcu, Vrooms specialist inom begagnathandeln.

Slår mot svenska bilister

Elbilar utgjorde 27 procent av den totala exporten under första halvan av 2024. 

– Bland femårsbilarna var den laddbara andelen hela 42 procent, uppger Vroom.

Den kraftiga exporten riskerar att slå mot svenska bilister och klimatmålen i Sverige. 

Det framhåller Ali Avcu i en kommentar till Di.

– Att efterfrågan på el-bilar i Europa skulle ha dött ut verkar inte stämma om man ser till den svenska exporten. Samtidigt är det synd att möjligheten minskar för svenska privatpersoner att gå över till rena elbilar som det inte finns jättemånga av. För våra klimatmål är utvecklingen såklart inte bra, säger han till tidningen.

”Har mer bilar än man kan sälja”

BCA Vehicle Remarketing, som säljer bilar på auktion, är den största exportören av begagnade bilar.

Företagets affärsområdeschef Peter Lundberg menar att den svaga kronkursen inte är den enda förklaringen till den ökade exporten.

– Mycket påverkas av den svaga kronan, men det är inte hela bilden. Sverige har mer bilar än vad man kan sälja. Det ramlar in privatleasingbilar hela tiden och vi sväljer inte hela den biten själva, säger han till Di.

Foto: Obi - @pixel8propix

Text: Redaktionen


12 september 2026

Nya odds: Mest sannolik att bli statsminister

2026 09 12

Nya odds på lördagen visar sannolikheten på vilka som får flest platser i riksdagen och vem som blir statsminister.

Valhelgen är här. Flera miljoner svenskar har redan förtidsröstat, och imorgon beger sig ytterligare miljoner till vallokalerna för att lägga sin röst.

På lördagen har nya odds kommit som visar vilket block som är mest sannolikt att få flest platser i riksdagen – och vem som är mest sannolik att bli statsminister.

Nya odds

De rödgröna partierna spelas just nu till oddset 1,42, medan Tidöpartierna står i 2,70. 

När det gäller vem som blir Sveriges nästa statsminister är Magdalena Andersson fortsatt favorit till oddset 1,40 mot Ulf Kristerssons 2,70. 

– Med mindre än 24 timmar kvar tills vallokalerna öppnar visar Unibets odds att valet kommer bli en riktig nagelbitare, men S, V, MP och C är fortfarande favorittippade att tillsammans få flest röster, framhåller Unibet i ett pressmeddelande.

Att bli statsminister

Här är oddsen för vilka som vinner flest platser i riksdagen:

- S+V+MP+C: 1.42 

- M+SD+KD+L: 2.70 

Och här är oddsen för vem som blir statsminister:

- Magdalena Andersson 1.40 

- Ulf Kristersson 2.70 

- Ebba Busch 21.00 

- Jimmie Åkesson 26.00 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Många osäkra

Inför valspurten för fyra år sedan var det omkring tio procent av väljarna som ännu inte hade bestämt sig tätt inpå valdagen.

Detsamma gäller i år, rapporterar SVT.

– Det kan handla om personer som ännu inte är helt säkra på vilket parti de ska välja, men som ändå har en ganska tydlig bild om ett parti eller ett par partier, säger statsvetaren Oskar Hultin Bäckersten.

Tre miljoner har röstat

Men, fortsätter Hultin Bäckersten.

– Det kan också handla om personer som inte har någon aning alls, säger han.

Fler än tre miljoner svenskar har redan förtidsröstat.

Alla vallokaler har öppet mellan klockan 8-20 under söndagen.

Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu

Foto: N. Andersson Regeringskansliet, M. Liljegren Regeringskansliet resp O. Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 september 2026

Ryanair sätter in fem nya direktflyg från Sverige

2026 09 13

Flygbolaget Ryanair storsatsar på Sverige.

Det irländska flygbolaget fortsätter att expandera sin verksamhet.

Nu kommer besked om att flygjätten storsatsar på Sverige.

Det innebär bland annat fem nya direktlinjer från Sverige, tre från Stockholm, en från Göteborg och en från Malmö.

Fem nya linjer

Ryanairs totala investering i Sverige uppgår nu till 800 miljoner dollar – motsvarande drygt 7,7 miljarder svenska kronor.

I vinter kommer dessa fem direktlinjer att sättas in:

- Stockholm till Rabat (Marocko)

- Stockholm till Warszawa (Polen)

- Stockholm till Wroclaw (Polen)

- Göteborg till Budapest (Ungern)

- Malmö till London (Storbritannien)

Vd kommenterar

Ryanairs vd Eddie Wilson kommenterar beskedet.

Han säger att utökningen kommer efter en rekordsäsong.

– Ryanair meddelar med glädje ännu en rekordsäsong av tillväxt för Sverige, vilket ökar förbindelserna året runt för svenska medborgare och besökare med ett starkt schema som levererar 4,6 miljoner passagerare per år, ett extra baserat flygplan på Arlanda (totalt 8 i Sverige) och 43 linjer i Sverige, inklusive 5 spännande nya linjer. 

Läs mer: Resebokningarna haglar in – favoritland ökar med 142 procent

London omtyckt

Att en direktlinje till London sätts in i Malmö kommer som ett glädjande besked för många i Sydsverige.

Resebyrån Tickets sammanställning över de mest populära sista minuten-resorna från i juni visar att London placerade sig på en tredjeplats, bakom Malaga och Alicante.

Topp 10

Så här såg listan över de tio mest populära sista minuten-bokningarna ut i juni månad:

  1. Malaga
  2. Alicante
  3. London
  4. Gdansk
  5. Barcelona
  6. Mallorca
  7. Paris
  8. Rom
  9. Split
  10. Berlin

– När resenärer bokar sent ser vi att de ofta väljer välkända och lättillgängliga destinationer. Europeiska storstäder och klassiska semesterorter fortsätter att locka många, sade Tickets Tiyoneh Jah då.

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen