2dec25

Mängder av personbilar lämnar Sverige – slår mot svenska bilister

2024 08 09

Exporten av begagnade personbilar från Sverige slår nytt rekord.

Det uppger branschorganisationen Vroom i en färsk sammanställning.

– Under fjolåret nådde den svenska exporten av personbilar nya rekordnivåer med 153 000 fordon, en ökning med 40% i jämförelse med 2022. Under första halvåret av 2024 visar vrooms analys att exporten är fortsatt stark och överträffar 2023 års export under samma period, framhåller organisationen i ett uttalande.

Exporten har ökat med 3 procent under 2024.

Det är främst nyare bilar som exporteras.

Under första halvan av 2024 var 63 procent av samtliga bilar som exporterades tillverkade inom den senaste femårsperioden.

– Utvecklingen i form av att det är allt yngre bilar som exporteras har vi sett under ett antal år. Svenska bilar är populära i Europa samtidigt som handlarna får bra betalt för bilarna, vilket är drivet av den svenska kronkursen. Vi har också sett en kraftig tillväxt i antalet exportbolag under det senaste året, säger Ali Avcu, Vrooms specialist inom begagnathandeln.

Slår mot svenska bilister

Elbilar utgjorde 27 procent av den totala exporten under första halvan av 2024. 

– Bland femårsbilarna var den laddbara andelen hela 42 procent, uppger Vroom.

Den kraftiga exporten riskerar att slå mot svenska bilister och klimatmålen i Sverige. 

Det framhåller Ali Avcu i en kommentar till Di.

– Att efterfrågan på el-bilar i Europa skulle ha dött ut verkar inte stämma om man ser till den svenska exporten. Samtidigt är det synd att möjligheten minskar för svenska privatpersoner att gå över till rena elbilar som det inte finns jättemånga av. För våra klimatmål är utvecklingen såklart inte bra, säger han till tidningen.

”Har mer bilar än man kan sälja”

BCA Vehicle Remarketing, som säljer bilar på auktion, är den största exportören av begagnade bilar.

Företagets affärsområdeschef Peter Lundberg menar att den svaga kronkursen inte är den enda förklaringen till den ökade exporten.

– Mycket påverkas av den svaga kronan, men det är inte hela bilden. Sverige har mer bilar än vad man kan sälja. Det ramlar in privatleasingbilar hela tiden och vi sväljer inte hela den biten själva, säger han till Di.

Foto: Obi - @pixel8propix

Text: Redaktionen


Kina och Ryssland har skickat upp stridsflyg

2026 06 27

Över tio stridsflygplan har skickats upp.

Militära flygplan från Kina och Ryssland har gått in i Sydkoreas luftförsvarsidentifieringszon.

Sydkorea har satt in jaktflyg som svar, rapporterar United24 media.

Omedelbar reaktion

Sydkorea har skickat upp flygvapnets stridsflyg efter att fler än tio kinesiska och ryska militärflygplan gått in i landets luftförsvarsidentifieringszon (KADIZ), enligt The Korea Herald med hänvisning till Sydkoreas försvarsstab (JCS).

KADIZ är ett område runt Sydkorea där militären övervakar och identifierar flygtrafik i förväg innan den når landets egentliga luftrum.

Den sydkoreanska militären betonar att situationen hanterades snabbt och kontrollerat.

– Vår militär identifierade de kinesiska och ryska flygplanen innan de gick in i KADIZ och skickade upp flygvapnets stridsflyg för att vidta taktiska åtgärder inför möjliga händelseutvecklingar, säger den sydkoreanska försvarsstaben.

Flygplanen ska därefter ha passerat in och ut ur zonen över Japanska havet (Östra havet) utan att kränka själva sydkoreanskt luftrum.

LÄS MER: Ryskt besked till Rumänien – kommer stängas ner

Misstänkt militär övning

Enligt Sydkoreas militära ledning kan flygningen ha varit kopplad till en gemensam övning mellan Kina och Ryssland, men länderna har inte bekräftat.

– Det bedöms att aktiviteten sannolikt är relaterad till en samordnad övning, säger en tjänsteman från den sydkoreanska försvarsstaben (JCS), rapporterar The Korea Herald.

Samtidigt har liknande incidenter rapporterats i andra regioner, där bland annat Nato tidigare har skickat upp stridsflyg efter ryska långdistansflygningar nära europeiskt luftrum.

Ökad militär aktivitet

Händelsen ses som en del av ett större mönster av ökad militär flygaktivitet i Asien-Stillahavsområdet.

Sydkorea svarade med jaktflyg för att övervaka situationen, men uppger att inga kränkningar av nationellt luftrum har skett.

Spänningen i regionen fortsätter att vara hög, där både övningar och rutinflygningar ofta leder till snabba militära reaktioner från flera länder.

LÄS MER: Rubio går emot ryssarna – ”Stämmer inte”

Foto: UX Gun

Text: Redaktionen


27 juni 2026

Sänkt avgift från första juli – glädjebesked för hushållen

2026 06 27

Många hushåll kommer att få betala mindre.

Den 1 juli träder några nya lagändringar i kraft.

En av dessa innebär en ekonomisk lättnad för många hushåll, som kommer att få betala en lägre avgift.

10 000 kronor per månad

Från och med den 1 juli sänks avgiften för barnomsorg.

Regeringen har tidigare meddelat att man ändrar reglerna så att ett fribelopp för inkomster införs i maxtaxan.

Fribeloppet är på 10 000 kronor per månad, uppger flera kommuner på sina hemsidor.

Det innebär att 10 000 kronor dras av från hushållens skattepliktiga månadsinkomst innan avgiften för förskolan beräknas, skriver exempelvis Skara kommun.

Regeländringen innebär att alla hushåll får en lägre avgift, även de som tidigare inte nådde upp till maxtaxan.

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska, sade utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) i ett uttalande i samband med att regeländringen presenterades.

– Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, tillägger Mohamsson.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Större bidrag till kommunerna

Från Tidöregeringens sida har man inför valet gjort flera satsningar på att stärka barnfamiljers ekonomi.

– Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen, har Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, tidigare sagt i ett uttalande.

– Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, tillägger han.

Regeringen har också beslutat att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna genom att förstärka statsbidraget för maxtaxa med 1 miljard kronor för 2026. Man räknar också med en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Foto: T Barbhuiya

Text: Redaktionen