22 april 2026

Mängder av kunder lurade – ”fakturor på 25 000 kronor”

2024 11 20

I februari stämde Konsumentombudsmannen, KO, företaget Advea AB och personen bakom företaget.

Advea, som i dag heter Folisker AB, anklagades för att ha vilselett konsumenter.

På köpcentrum, marknader, mässor och utanför affärslokaler har företagets säljare lockat människor att skriva på avtal genom att erbjuda gratis elektronikutrustning – till exempel telefoner, hörlurar och surfplattor. 

Samtidigt har säljarna påstått att företaget kan sänka deras abonnemangskostnader. 

Erbjudandet visade sig dock för bra för att vara sant. Konsumenter som skrev på fick fakturor på 11 000–25 000 kronor.

– Metoderna vittnar om en påfallande hänsynslöshet mot konsumenter och en utpräglad nonchalans mot gällande regler, sade Ida Nyström, processråd vid KO, i samband med stämningsansökan.

Bluffmakeriet har pågått på flera platser i Sverige. Säljarna besökte bland annat Sundsvall, Lycksele, Sölvesborg, Karlskrona, Ludvika, Östersund, Falun, Rättvik, Kisa, Linköping, Gagnef, Ockelbo, Tibro, Boden, Örnsköldsvik, Piteå, Umeå och Gävle.

Fälls i domstol

Nu kommer domen mot företaget.

Advea, i dag Folisker, döms att betala en marknadsstörningsavgift på 530 000 kronor.

Dessutom förbjuds de att påstå att något är gratis för att sedan ta betalt för produkterna. Företaget förbjuds också att påstå att de representerar eller samarbetar med kundens befintliga operatör.

Det rapporterarar Konsumentverket med hänvisning till den färska domen från Patent- och marknadsdomstolen.

– Det är bra att domstolen markerar tydligt att den här sortens fula metoder är helt oacceptabla. Många konsumenter har drabbats. Genom att domstolen även ställer personen bakom företaget till svars hoppas vi att det sätter stopp, säger Bettina Lechner, processråd vid KO.

Mångmiljon-vite

Företaget kan tvingas betala en större summa pengar om man bryter mot domen.

– Domen omfattar en rad punkter vilka sammanlagt är förknippade med ett vite på 16 miljoner kronor för företaget och 4 miljoner kronor för personen bakom tidigare Advea, numer Folisker AB, uppger Konsumentverket.

Ett vite är ett slags böter som företag kan få betala om de inte följer förbud, ålägganden eller andra typer av beslut.  

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA klarar sig – Sverige drabbas stenhårt

2026 04 29

Stockholmsbörsen pressas hårt av energikrisen till följd av kriget i Mellanöstern, medan de techtunga USA-börserna står emot. 

Den bedömningen gör Martin Guri, aktiechef vid analysföretaget Kepler Cheuvreux.

– USA är självförsörjande vad gäller energi, de har en annan agenda kring väldigt mycket och indexkomposition gör att de har väldigt mycket tech. Tech klarar sig väldigt bra i det här klimatet vilket vi i Europa har mycket mindre av och Sverige ingenting, säger han till EFN.

”Ser fundamentalt skitruttet ut”

Martin Guri flaggar för ytterligare nedgångar på Stockholmsbörsen.

Han hänvisar till att indexet OMXS30, som representerar de 30 mest omsatta aktierna på Stockholmsbörsen, utgörs av 40 procent ”capital gods” – det vill säga företag som tillverkar maskiner, fordon eller andra industriella komponenter.

– Tittar du på den svenska börsen så är capital goods 40 procent av index. Lägg sen på 25 procent bank så ser det fundamentalt skitruttet ut, säger Guri.

Faller på bred front

Under onsdagen går Stockholmsbörsen mot den sjunde röda dagen i rad.

Vid lunchtid är indexet OMXS30 ner med 0,18 procent. Samtidigt backar OMXSPI med 0,20 procent.

LÄS MER: Handelsbanken: Det händer nu med svensk ekonomi

”Berg- och dalbana”

I april var svenska sparares nettoköp störst i Sverigefonder, tillväxtmarknadsfonder och globalfonder.

– Börsårets berg- och dalbana fortsätter in i april, som hittills bjudit på en tydlig återhämtning efter mars breda nedgångar. Fondspararna försöker hänga med i svängarna och ger nu full gas i köpen av både global- och Sverigefonder. För första gången sedan september i fjol är globalfonder återigen den mest köpta fondkategorin, säger Avanzas sparekonom Felicia Schön.

Samtidigt konstaterar experten att svenska fondsparare verkar ha svårt  att bestämma sig för var de ska investera sina pengar.

– Kappan vänds efter vinden och nu blåser det återigen friskt mot globalt. Även teknikfonder har bytt plats från säljsidan till att nu vara på plats sju bland de mest köpta fondkategorierna. Det har varit en stark återhämtningsmånad på många håll men starkast återhämtning har setts just bland de amerikanska techjättarna, vilket också gett ett efterlängtat lyft i globalfondernas avkastning.

LÄS MER: ”Luktar 2008 igen” – tidigare banktoppen varnar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ofattbart besked uppges nära – nu ger Trump grönt ljus

2026 04 29

Flera experter, tjänstemän och toppnamn från militären menar att den största upptäckten i människans historia redan har gjorts.

Den senaste tiden har förhoppningar väckts om att USA:s president Donald Trump snart kommer att bekräfta den: att utomjordingar finns på riktigt.

Jag tror att det bara är en tidsfråga vid det här laget innan en sittande president kliver fram till mikrofonen och får uppleva det största ögonblicket en ledare kan ha, vilket är att berätta för hela mänskligheten att vi inte är ensamma i universum och att USA har för avsikt att leda vägen.

Det sade Dan Farrah, regissör av ufodokumentären “The Age of Disclosure”, som intervjuat dussintals högt uppsatta amerikanska tjänstemän som påstår sig ha sett utomjordiska farkoster och icke-mänskliga kroppar, till Fox i vintras.

"Aldrig varit närmare"

De senaste åren har ufofrågan fått stor uppmärksamhet i USA.

År 2023 hävdade exempelvis David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, under ed i kongressen att han hade andrahandsuppgifter på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter” och har gjort så sedan 1930-talet. 

Frågan har därefter knappast svalnat.

Stephen Basset, grundare av lobbyorganisationen Paradigm Research Group, är idag en av de mer framstående rösterna i ufovärlden.

– Vi har aldrig varit närmare ett avslöjande. USA:s president är nu i en position där han skulle kunna göra detta imorgon. Han skulle kunna ordna en snabb presskonferens från Ovala rummet och bekräfta om några minuter att vi inte är ensamma, säger han enligt The Guardian.

Trump ger klartecken

På onsdagen väcks förhoppningarna till liv bland världens ufoentusiaster.

Donald Trump meddelar nämligen att Vita huset “kommer att släppa så mycket information som möjligt om ufo den närmaste framtiden”, rapporterar Reuters.

Beskedet kommer på en pressträff drygt två månader efter att Trump lovat att ett avslöjande var på gång.

Baserat på det enorma intresse som visats kommer jag att instruera krigsministern och andra relevanta departement och myndigheter att påbörja processen med att identifiera och släppa statliga handlingar relaterade till utomjordiskt liv, oidentifierade luftfenomen (UAP) och oidentifierade flygande föremål (UFO), samt all annan information som är kopplad till dessa mycket komplexa, men extremt intressanta och viktiga, frågor, framhöll Trump på Truth Social i februari.

LÄS MER: Putin slår larm – ”Kan leda till katastrof”

Obama: "De finns"

USA:s tidigare president Barack Obama väckte stor uppmärksamhet i vintras när han i en podd med Bryan Tyler Cohen påstod att utomjordingar "är verkliga, men jag har inte sett dem".

Donald Trump kommenterade då saken och sade att Obama "delar hemligstämplad information".

Obama har efteråt förtydligat att han under sin tid som president inte såg några bevis för att utomjordingar kontaktat jorden.

Pentagon har också konsekvent förnekat påståenden om utomjordiskt liv och uppgifter som stödjer exempelvis David Gruschs utspel.

– Jag har för närvarande inga bevis för att något program någonsin har funnits för att genomföra någon slags omvänd ingenjörskonst av någon form av utomjordiskt UAP-program, har Sean Kirkpatrick, chef för Pentagon-avdelningen AARO, sagt enligt The Guardian.

Flera kritiker har även ifrågasatt trovärdigheten hos en del uppgiftslämnare i The Age of Discolure.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen