20jan2026

Många svenskar kan förlora jobbet – på grund av Trump

2024 10 23

En seger för Donald Trump i presidentvalet skulle innebära stora förändringar för amerikansk ekonomi.

Trump vill bland annat kraftigt höja tullarna som utländska företag måste betala när de exporterar varor till USA.

Republikanen har öppnat för importtullar på 60 procent för varor från Kina och 10 till 20 procent för varor från övriga världen, inklusive Sverige.

Många kan bli av med jobbet

Trumps tullar kan få förödande effekter för svenskt näringsliv, enligt Business Swedens chefsekonom Lena Sellgren.

Hon konstaterar att svenska företag inte längre kommer kunna konkurrera med amerikanska motsvarigheter.

Chefsekonomen räknar med att många jobb kommer försvinna om Trump vinner valet. 

– Om svenska företag inte längre kan sälja lika mycket varor till USA så är det såklart negativt för svensk ekonomi. I förlängningen kan många svenskar förlora sina jobb, säger hon till SvD.

Vidare varnar Sellgren för att tullarna kan leda till högre inflation i Sverige. Riksbanken kan tvingas hålla styrräntan på en högre nivå än önskat.

– Den här protektionismen som tullarna innebär kan trycka upp priser och inflation och därmed påverka centralbankernas möjligheter att sänka räntan som såväl behövs just nu för att stötta världsekonomin, säger Lena Sellgren till tidningen.

”Uppenbar risk”

Sverige har djupa ekonomiska förbindelser med USA.

En undersökning från Länsförsäkringar visar att uppemot 10 procent av Sveriges totala varuexport går till landet. Siffran innebär att Sverige exporterar varor för cirka 185 miljarder kronor till USA varje år.

– USA är en av Sveriges viktigaste handelspartner och exporten dit skapar jobb, bidrar till vår tillväxt och lägger grunden för vår gemensamma välfärd, berättar Alexandra Stråberg, chefekonom på Länsförsäkringar.

Stråberg delar uppfattningen om att en seger för Donald Trump vore det sämsta för Sverige, utifrån ett ekonomiskt perspektiv.

– Donald Trump är tydligt protektionistisk. Det kanske mest oroande förslaget är att införa importtullar om 10 procent på alla importerade varor och ännu högre på import från Kina. Om förslaget skulle bli verklighet skulle Sveriges ekonomi och svenska företag påverkas negativt. Här finns en uppenbar risk att svenska jobb kan försvinna om företagens produktion flyttas till USA.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen