Många svenskar drabbade av tre symtom – ska tas på allvar

2024 05 22

Många personer i Sverige lider just nu av samma sak.

Det är lätt att tro att ljusare och längre dagar borde leda till att man känner sig piggare.

Så är dock inte alltid fallet.

Många svenskar drabbas av det som kallas för vårtrötthet, rapporterar bland annat Sveriges Radio.

Åkomman uppstår vid övergången till sommartid och kvällsljuset förlängs. Den hastiga ökningen av den ljusa dygnstiden kan då skapa obalans i kroppen. 

I synnerhet är det tre symtom som visar sig vid vårtrötthet:

- Trött

- Hängig

- Sockersugen

Ingen inbillning

Den som är drabbad är långt ifrån ensam. Problemet finns även bland våra grannländer. Och enligt professorn Timo Partonen från THL, finska institutet för välfärd och hälsa, handlar det absolut inte om någon inbillning.

Han får medhåll från Torbjörn Åkerstedt, svensk sömnforskare verksam vid Stockholms universitet och Karolinska institutet.

– Hastigheten i dagslängdsförändringen gör att den biologiska klockan hos känsliga individer inte hinner med. De blir vårtrötta då dagen förlängs med flera minuter varje dag, har forskaren berättat för Svenska Yle.

Social press påverkar

I Sverige bedöms minst 15 procent av befolkningen drabbas av vårtrötthet. På nordiska breddgrader kan fenomenet till och med vara vanligare än mörkerdepression, som de flesta är mer bekanta med.

Och vårtrötthet eller vårdepression ska ta på allvar, menar flera läkare.

Att dricka kaffe eller energidryck hjälper exempelvis inte. 

– Vissa personer med sårbarhet för depression kan under våren reagera på ljusförändringar, vilket påverkar våra hormoner och inre signalsubstanser. Många kan även uppleva en ökad press att på våren bli mer aktiva och sociala, vilket i sin tur triggar igång depressionssymtom, framhåller till exempel psykologtjänsten Mindler.

Kan förväxlas med pollenallergi

Men vårtrötthet kan dock även förväxlas med allergier. Till exempel lider många just nu av pollenallergi som orsakar liknande symtom.

– Allergi är ju en form av inflammatorisk reaktion som sker i kroppens celler som inte är på grund av någon skada eller virus, utan någon av våra antikroppar som tar fel och aktiverar vårt immunförsvar, säger läkaren Ulf Österstad till SR.

Foto: K. Howard

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen