Många drabbade av Ikea-bedragare

2023 11 18

Polisen går nu ut med en varning för Ikea-bedragare.

Bedragare fortsätter hitta nya sätt att lura människor på pengar, och polisen följer utvecklingen så gott de kan för att kunna varna allmänheten.

Under den senaste tiden har man märkt en tydlig utveckling vad gäller SMS-bedragare som utger sig komma från Ikea.

Polisen arbetar med en större mängd sådana fall, och utfärdar nu en varning om situationen.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Vill att man ska ringa

Bedragarnas målsättning är att få personer att logga in med hjälp av BankID för att kunna lura dem.

– De vill att man ska ringa det här numret som står i sms:et för att bekräfta den här beställningen. Men deras mål är ju hela tiden att få dig att logga in med ditt BankID för att kunna komma åt dina konton.

Det säger Cecilia Svensson som arbetar med bedrägerier hos polisen i Region Väst till SR.

Ikea uppmanar

Ikea understryker att de inte begär ut känslig information eller inbetalningar via sms.

– Klicka inte på några länkar, hellre då att man kontaktar oss på Ikea och kan få klarhet i att det  inte föreligger någon beställning eller vad det skulle kunna vara för något som påstås, säger Ikeas presskontakt Louise Ridell Ehinger.

Logga inte in

Polisen arbetar kontinuerligt med att försöka informera allmänheten om olika former av bedrägerier.

Det finns flera saker som kan vara bra att tänka på när det kommer till att skydda sig.

– Identifiera dig aldrig med bank-id och lämna aldrig ut koder från bankdosa eller till betalkort på uppmaning av någon annan, framhåller polisen.

– Seriösa företag, organisationer och myndigheter tar aldrig kontakt och ber dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter på det sättet.

Kan försöka stressa

Det är inte ovanligt att bedragare försöker stressa den som de försöker lura.

– Bedragaren kan försöka stressa dig genom att säga att du är på väg att förlora pengar eller att någon anhörig har råkat illa ut.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


SMHI: “En del platser kan få säsongens första snöfall”

2025 11 14

SMHI ger besked om att snöfall kan vara att vänta i de södra delarna av landet.

Vintern är på väg och det blir allt kallare i Sverige.

På håll i de norra delarna av landet har det redan börjat snöa – och nu ger SMHI besked om att säsongens första snöfall i södra Sverige är på gång.

Då kommer det

Kyla drar in över landet under helgen och kommer att stanna kvar även nästa vecka.

Samtidigt kan det börja snöa på håll i de södra delarna av landet.

– Nästa vecka ser ut att bli ännu lite kallare och då kan även en del platser i södra Sverige få säsongens första snöfall, meddelar SMHI.

I dag fredag

Kalluften har avancerat söderut över landet på fredagen och gav en kall morgon med minusgrader i stora delar av landet. 

I norra Götaland och södra Svealand, där det kom regn eller blötsnö igår, är det enligt SMHI bra att vara uppmärksam på att det kan ha frusit till och blivit halt.

Läs mer: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

En del sol

Den kallare och torrare luften innebär också att det blir en hel del sol.

Norrland påverkas dock fortsatt av lågtryck och får en del moln, främst i fjällen också snöbyar. 

Även längst i söder hänger moln kvar, de är kopplade till en frontzon som ligger och trycker strax söder om landet.

Så blir helgen

Under helgen stannar kalluften kvar. 

Över Sydsverige förstärks en högtrycksrygg och ger soligt väder. 

Norra Svealand och Norrland får mycket moln, lite blåsigt och i fjällen och i delar av inlandet tidvis snöfall.

– På söndag väntas allmänt mer varierande molnighet, i fjällen fortsatt en del snöbyar. Över mellersta Norrland passerar ett lågtryck med snöfall, framhåller vädermyndigheten i den senaste rapporten.

Gula varningar har utfärdats för vind i kombination med snöfall i Lapplandsfjällen, Jämtlandsfjällen och Härjedalsfjällen

Läs mer: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: Tony Ross

Text: Redaktionen


Folkhälsomyndigheten riktar varning till alla över 60 – gäller mobilen

2025 11 14

En explosion av skärmtid bland äldre oroar experter.

Skärmtiden bland personer över 60 ökar kraftigt och forskare menar att både positiva och negativa effekter behöver uppmärksammas, rapporterar TV4.

Mer tid framför skärmar

Flera internationella studier visar att äldre lägger allt mer tid på skärmar – inte bara framför tv:n utan även på datorer, surfplattor och smartphones.

Helena Frielingsdorf, specialistläkare vid Folkhälsomyndigheten håller med.

Hon uppger att ungefär 90 procent av äldre har tillgång till både dator och smartphone och berättar att forskningen om äldres skärmtid fortfarande är begränsad.

– Det är mycket fokus på barns och ungas skärmanvändning. Vi vet inte lika mycket om äldres totala skärmtid eller hur de själva upplever den. Vi behöver veta vad som är bra, vad som är problematiskt och vad som är specifikt för den här gruppen där mer forskning behövs, säger hon i Efter fem.

Hon uppger att det redan finns vissa riktlinjer för vuxna kring medvetna val av skärmanvändning, men att det är särskilt viktigt för äldre att undvika att skärmtiden påverkar sömnen, vilket är en av de största riskerna för denna grupp.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

Internationella studier varnar

I Storbritannien har det nationella centret för spelberoende rapporterat en stadig ström av äldre som söker hjälp – den äldsta var 72 år.

Detta speglar en växande oro för hur skärmtid inte bara påverkar unga, utan även äldre, uppger The Economist.

Ökad användning av digitala enheter bland pensionärer drivs av mer fritid och större teknikvanor.

Trenden kan dock leda till beroende och ökad risk för nätbedrägerier, särskilt på plattformar som WhatsApp.

En sydkoreansk studie visar att 15 procent av 60–69-åringar riskerar att bli beroende av sin telefon.

Forskare varnar

Emma Klasdotter Knutsson, docent och överläkare vid Lunds universitet, framhåller att skärmar kan ha både positiva och negativa effekter.

– Meningslöst scrollande underhåller inte hjärnan, men annat innehåll, som nyheter, debattartiklar, korsord och liknande kan stimulera den.

Skärmar underlättar social kontakt, men överdriven användning kan leda till sämre sömn och mer stillasittande.

Hon menar att som äldre och ensam finns det ingen som stoppar en, så då kan man behöva stoppa sig själv.

Mer forskning krävs innan konkreta riktlinjer för 60-plussare kan fastställas.

LÄS MER: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: C Banks

Text: Redaktionen