UPPGIFTER: Många barn försvunna i Sverige

2023 09 25

I Skaraborg i Västra Götaland har ett 20-tal barn inte dykt upp inför skolstarten.

Det har gått drygt en månad sedan skoldörrarna öppnades efter sommarlovet.

Barnen har fortfarande inte återvänt.

Nu misstänker skolan att barnen har rest till sina föräldrars hemländer.

Det rapporterar P4 Skaraborg.

Flera skolor slår larm

Fenomenet är inte unikt för Skaraborg.

I Göteborg saknas 36 elever på Sjumilaskolan i stadsdelen Biskopsgården, vilket SVT Nyheter skrev om i början av september.

Tidningen Bohuslänningen har även rapporterat att fler än 30 barn saknas i Uddevallas skolor. 

Teorin: Därför lämnar de Sverige

Skolpersonalen i Skaraborg misstänker att desinformationskampanjer mot svenska myndigheter kan vara en av orsakerna till varför barnen har lämnat landet.

I somras varnade Myndigheten för psykologiskt försvar, MPF, för att det pågår omfattande desinformationskampanjer mot Sverige på sociala medier och andra plattformar på internet.

– Det är väldigt stort, det är mycket aggressiva toner och hotfulla uttryck, sa myndighetens  kommunikationschef Mikael Östlund till SVT. 

Tre betydande lögner

Desinformationen som sprids om Sverige riktar sig främst till muslimska familjer.

Stora aktörer är delaktiga i att sprida lögnerna – bland annat  Al Jazeera, ett av arabvärldens största mediebolag som beräknas nå ut till mer än 430 miljoner hushåll i över 150 länder.

Sydsvenskan har kartlagt flera av lögnerna som sprids av mediebolaget. 

Enligt tidningens journalist Inas Hamdan förmedlas följande budskap: 

- Svenska politiker tillåter koranbränningar, men inte att bränna prideflaggan eller Toran.

- Sverige tvångsomhändertar muslimers barn och ger dem till homosexuella.

- Sverige bedriver handel med invandrares barn.

”Vi är oroliga”

Alla tre påståendena är lögner, men enligt skolpersonalen i Skaraborg kan föräldrar ha påverkats och valt att tro på desinformationen.

– Vi är oroliga för att det är så. Men än så länge har vi inte fått ett tydligt svar på den frågan. Det är en av teorierna som vi har, säger Sofia Ferm till P4 Skaraborg.

 Hon är rektor i Gullspångs kommun, där åtta elever är försvunna.

Foto: K. Sikkema

Text: Redaktionen


28 november 2025

UPPGIFTER: Hårda brevet inifrån Kreml – kritiserar Putin

2025 11 28

Vladimir Putin har fått brev.

Den ryske diktatorn styr sitt land med järnhand och tolererar ingen opposition.

Men nu kommer uppgifter om att Putin har fått ett brev från sin egen inre krets i Kreml – där han kritiseras hårt.

”Skarpt” brev till Putin

Brevet ska ha skrivits av Kremlinsidern Dmitrij Kozak, rapporterar Moscow Times.

Kozak var tidigare biträdande stabschef och en av Putins närmaste män.

Men i augusti meddelade han sin avgång, enligt uppgift för att han var kritisk till kriget i Ukraina.

Och nu kommer alltså uppgifter om att Kozak skrev ett långt brev där han kritiserade kriget i Ukraina.

Brevet lämnades direkt till Vladimir Putin, enligt personer nära Kozak.

Det ska dessutom ha varit väldigt skarpt formulerat.

– En annan källa beskrev brevet som att Kozak uttryckte sina åsikter om kriget "i mycket starka ordalag" och sade att det hade förberetts tillsammans med hans formella avskedsbrev, som lämnades in i mitten av september, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Vill träffa Putin igen

Det anses mycket farligt att som rysk politiker rikta hård kritik mot Putin, som har visat många gånger att han inte tolererar någon politisk opposition.

En lång rad av Putins motståndare har blivit mördade eller ”försvunnit” under mystiska omständigheter.

Men Dmitrij Kozak uppges ändå inte vara orolig för sin egen säkerhet, enligt källor nära honom.

Tvärtom – han ”förväntar sig att träffa Putin igen snart”, enligt en källa.

Kozak ska emellertid ha rest mycket till Israel på senare tid. Han reser dock inte på grund av oro för den egna säkerheten, utan för att genomgå medicinsk behandling, enligt tidningen.

Född i Ukraina

Redan i augusti rapporterades det att Kozaks avgång hade att göra med att han var kritisk till kriget, och enligt de nya uppgifterna ska han alltså ha framfört hård kritik direkt till Putin i ett brev.

Kozak, som själv är född i Ukraina, ska ha argumenterat emot invasionen innan den inleddes, och ska därefter ha föreslagit en tidig lösning som Putin avvisade.

LÄS OCKSÅ: Stor attack mot Ryssland - flera måltavlor träffade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska försvarssystem utslagna – värda 600 miljoner

2025 11 28

Ukraina har utplånat tre ryska luftvärnssystem. 

Ukrainska drönarförband har slagit ut tre avancerade ryska luftvärnssystem inom loppet av tre dygn – en förlust motsvarande nästan 600 miljoner kronor, rapporterar ukrainska RBC.

Tre luftvärnssystem utslagna

Ukrainas Unmanned Systems Forces bekräftar att deras operatörer lyckats slå ut tre högvärdiga ryska luftvärnssystem  – Buk-M1, Buk-M2 och Tor-M2.

Det totala värdet uppskattas till 60 miljoner dollar.

Enligt förbandets rapport har attackerna skett i samarbete mellan Asgard-bataljonen i 412:e Nemesisbrigaden, 12:e specialoperationscentret och HUR-enheten Kabul 9.

– Förstörelsen försvagar skyddet av kritiska områden och strategiska anläggningar avsevärt, säger förbandet på Telegram.

LÄS MER: Stor attack mot Ryssland – flera måltavlor träffade

Del av större offensiv

Ukrainas drönarförband har under november genomfört flera uppmärksammade attacker mot ryska militära och industriella mål.

Under natten till idag slog enheten Madyar’s Birds till mot det stora Saratov-raffinaderiet – ett av tio mål som attackerades på ryskt territorium samma natt.

Bara dagar tidigare, träffades Perekop Bromine Plant i det ockuperade Krasnoperekopsk, där även en större elkraftsanläggning slogs ut.

Ukrainska styrkor beskriver insatsen som en systematisk försvagning av rysk infrastruktur.

– Vi fortsätter att slå mot mål som påverkar fiendens militära förmåga på djupet, uppgav Unmanned Systems Forces i samband med de tidigare angreppen.

Militära planer störs

De senaste veckorna har flera ryska strategiska resurser slagits ut, bland annat en bas med ryska Orion-drönare på Krym och ett ovanligt ryskt attackfordon nära gränsen mellan Dnipropetrovsk och Donetsk.

Förbandet uppger att dessa träffar haft direkt effekt på ryska offensivplaner.

– Det här slaget stör fiendens avsikt att trycka djupare in i ukrainskt territorium, säger förbandet, enligt RBC.

Unmanned Systems Forces har även genomfört flera framgångsrika attacker mot ryska energinät, bland annat en rad elstationer som försörjer ockuperade områden i Luhansk-regionen.

LÄS MER: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen